Proč je pan Brambůrek smutný a kam zmizeli černoušci?

V minulém školním roce pořádal Ekotým akci, která měla osazenstvu GVP představit systém FairTrade. Letos pokročila Ekoškola ve svém snažení ještě dál a tak již za několik dní bude arzenál automatů na školních chodbách bohatší o další kus. Ale pozor, jeho nabídka se bude vymykat běžnému standardu! Sice si v něm budete moci koupit chipsy, čokoládu či sušenku, všechno však pod značkou FairTrade, což je ochranná známka zaručující, že pro výrobu uvedeného produktu byly využity jen suroviny, za něž farmáři obdrželi korektně zaplaceno a během celého výrobního procesu nebylo zneužito dětské práce.

A jak tato novinka souvisí s černoušky? Nejenže běžná čokoláda od velkovýrobců, jak je po loňské kampani Ekoškoly jistě všem známo, často obsahuje namísto kakaového másla kokosový a palmový olej, ale na jejím vziku se podílejí i stovky dětí v tropické Africe. Tyto děti, klidně 11 či 12 let staré, jsou prodávány, pašovány přes hranice a nuceny k práci na kakaových plantážích, kde osekávají kakaovníky mačetami a provádějí další fyzicky náročné činnosti. Jejich možnosti kontaktovat rodinu jsou velmi omezené, téměř žádné. Nemohou chodit do školy a jejich budoucnost je velmi nejistá.

U pana Brambůrka je to o něco jednodušší, komu by se líbilo, kdyby mu manželku unesli, zabili, rozkrájeli a hodili do friťáku plného palmového oleje?

V novém automatu také najdete, kromě kávy a čaje, chipsy a další pochutiny, ale budou zdravější a chutnější (vyzkoušeno!) než ty obyčejné. A navíc vás při jejich konzumaci bude hřát dobrý pocit, že kvůli vaší svačině nebyli vykořisťování obyvatelé třetího světa. Zkuste to :)