Co je to FairTrade?

Určitě jste někdy šli do prvního patra našeho Gymnázia a viděli zde FairTrade automat, který je přímo naproti schodům. Tak tento automat prodává výbornou kávu (fakt ale lepší než ostatní automaty) a několik zdravých potravin pod značkou FairTrade. Ale co to vlastně je?

Asi nikoho nepřekvapí, že „Fair Trade“ je anglicky férový obchod. Jde o celosvětový program, který odpovídá na otázku porušování lidských práv pěstitelů v Africe, v Asii a v Jižní Americe velkými obchodními korporacemi. Jde hlavně o pěstitele kávy, čaje, kakaa, banánů a květin.

Lidé v těchto regionech jsou velmi často nuceni pracovat za mzdy příliš nízké na to, aby se byli schopni sami uživit, pracují v nedůstojných podmínkách a prakticky lze hovořit o otroctví a vykořisťování. Kvůli těmto podmínkám zde dochází i k četnému zneužívání dětí na práci, jejíž následkem je narušen jejich fyzický a psychický vývoj a jejich budoucnost je značně nejistá.

FairTrade zde tedy podporuje zakládání družstev, která nabízí pěstitelům lepší vyjednávací podmínky a tím i lepší konkurenceschopnost místních pěstitelů, nabízí jim garanci minimální mzdy, díky které se jsou schopni uživit a čerpání sociálního příplatku, který družstva mohou na základě demokratického hlasování použít na svůj rozvoj nebo sociální či vzdělávací projekty.

Pak zde máme mnohé výrobky od kávy až po bavlněné oblečení pod označením certifikace FAIRTRADE®, která znamená, že tyto produkty jsou od ověřených dodavatelů splňující podmínky společnosti Fairtrade international. Koupí těchto fairtradových výrobků podpoříte dodržování lidských práv a můžete jíst s dobrým vědomím toho, že tím někomu v nouzi výrazně zlepšíte život. A ta káva z fairtradového automatu je opravdu výborná, rozhodně to stojí za to ji zkusit :)

A zde najdete internetový e-shop s fairtradovými potravinami: OBCHOD NAZEMI