All-star game florbalu GVP

Autorem myšlenky All-star game florbalu Gymnázia Na Vítězné pláni nebyl nikdo jiný, než Martin Vichnar. Jeho florbalová kariéra na GVP musela skončit, a tak hledal způsob, jak si ještě zahrát na palubovce své domovské školy. Tento nápad prezentoval Janu Brandejsovi, který se myšlenky chopil a společně dali plánované akci jasnější obrysy. Přesto trvalo téměř rok, než se první ročník florbalové All-star game GVP podařilo prosadit na vyšších místech.

All-star game 2015

Historicky první ročník All-star game florbalu Gymnázia Na Vítězné pláni se uskutečnil v rámci druhého dne turnaje konaného v září 2015. Sestavy obou soupeřů slibovaly vyrovnané utkání, ovšem ani organizátoři snad nedoufali v tak nevyzpytatelný, napínavý a strhující vývoj zápasu. První třetinu začal lépe výběr Old dogs, na začátku čtvrté minuty otevřel skóre Ondrejčík. O chvíli později vstřelil kuriózní branku Brabec a zanedlouho zvyšoval opět Ondrejčík na 3:0 pro výběr Martina Vichnara. Mladíci se ale nedali tak snadno zaskočit a na přelomu osmé a deváté minuty dvakrát kontrovali. V poslední minutě třetiny se ještě blýskl zákrokem proti samostatnému úniku Vichnara Kozubek.

Po krátkých přestávkových poradách a výměně stran pokračoval boj o nadvládu nad florbalem na GVP. Young guns, posíleni dobrým zakončením první části, během první minuty a půl otočili vývoj zápasu a ujali se jednobrankového vedení. O minutu později mohl zvyšovat Klíma, po krásné akci Brautfergera s Páleníkem ale trefil jen tyč. Na druhé straně naopak ve snaze o vyrovnání shořela na fantastických zákrocích Tomáše Kozubka dvojice Vichnar-Sládek. Další šanci vyrovnat měl Brabec, který ale trefil pouze tyč a o pár sekund později Brautferger po skvělé individuální akci překonal Šimůnka a upravil tak před druhou přestávkou na 5:3.

Na začátku třetí třetiny nejprve ve stoprocentní šanci minul Páleník, pak ale po Brautfergrově přihrávce zvýšil Klíma na 6:3. Tím ale skončila gólová série Young guns, naopak Old dogs během 3 minut a 42 sekund vstřelili pět branek a rázem byli ve dvoubrankovém náskoku. Po time-outu Young guns se sice podařilo snížit Páleníkovi, ale v poslední šanci na vyrovnání Klíma 4 sekundy před koncem přestřelil a Old dogs se tak mohli radovat z vítězství v první All-star game florbalu GVP. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Petr Brautferger z týmu Young guns, který nasbíral pět bodů. Skvělým střeleckým výkonem se prezentoval také Gustav Ondrejčík, který si připsal hattrick.

Young guns vs. Old dogs 7:8 (2:3, 3:0, 2:5)

All-star game 2016

Navzdory svému názvu se kvůli rekonstrukci Velké tělocvičny GVP druhý ročník All-star game uskutečnil až 5. ledna 2017. Young guns zvolili taktiku co nejmenšího počtu co nejkvalitnějších hráčů a nastoupili k utkání v počtu 4+1. Jakkoliv se první roční All-star game mohl zdát z hlediska vývoje zápasu těžko překonatelný, druhému ročníku se jej překonat rozhodně povedlo. Nepříliš mnoho diváků z řad studentů, absolventů i profesorů sledovalo drama až do posledních sekund 3. třetiny, po které nakonec musely rozhodovat samostatné nájezdy.

Skóre utkání otevřel ve čtvrté minutě Martin Vichnar, který proměnil trestné střílení nařízené za faul Davida Švábka v předbrankovém prostoru. Sám provinilec ale o minutu později srovnal na 1:1. Ihned po buly předvedli Old dogs krásnou akci s finále na jeden dotek a Klíma vrátil výběru absolventů vedení. Na konci sedmé minuty potrestal chybu v útočném pásmu Old dogs nekompromisním a krásným bekhendovým zakončením nejužitečnější hráč minulého ročníku Brautferger. Ten do konce třetiny skóroval ještě jednou, ale ještě před jeho brankou skóroval Ondrejčík a do pomyslných šaten se tak šlo za stavu 3:3.

Druhou třetinu gólově otevřel Klíma, když se po sérii odrazů ocitli se Sládkem sami dva před brankářem. Na tuto branku Old dogs ještě dokázal zareagovat pěknou individuální akcí Švábek, ale dál už mladíci neproměnili žádnou z příležitostí, kterou měli. Naopak na druhé straně Old dogs sázeli jeden gól za druhým. Postupně se prosadili Vichnar, Klíma, Brabec, Haken a 5 sekund před koncem ještě znovu Vichnar. Po druhé třetině tak na tabuli svítilo hrozivé skóre 4:9.

Náskok, který se mohl zdát velmi pohodlným, se ovšem Old dogs postupně rozplynul pod hokejkami. Ve třetí třetině to byli naopak oni, kdo neproměnili své šance a Young guns začali dotahovat. Dva góly vstřelil Brautferger, další Švábek, a když Volf dvě minuty předkoncem snižoval na 8:9, bylo jasné, že zápas ještě není rozhodnutý. Nakonec Young guns k vyrovnání dopomohlo velmi kontroverzní a pravděpodobně také historicky první vyloučení v rámci florbalových turnajů nebo All-star game GVP. Ačkoliv Vichnar s Brabcem bránili oslabení kompaktně a snažili se blokovat střely soupeře, ke svojí odražené střele se 7 sekund před koncem dostal Švábek a dorážkou srovnal na 9:9.

Tři třetiny tedy o vítězi nerozhodly a následovaly tak samostatné nájezdy. Old dogs získali možnost výběru a zvolili pozici začínajících. První exekutor Brabec se po hokejovém způsobu rozběhl velmi rychle, svou střelu ale pod Suchánka umístit nedokázal. Jenže na druhé straně Šimůnek senzačně vychytal Brautfergera a začínalo se znovu od nuly. Sládek ve druhé sérii předvedl velmi pěknou kličku, ale v poslední chvíli mu balonek přeskočil hokejku, a následnou střelou z velkého úhlu se mu nepodařilo trefit branku. Prvním úspěšným střelcem se tak stal až Švábek, který rutinérsky proměnil forhendovou kličku. Vichnar ve třetí sérii pod tlakem nezazmatkoval, počkal si na výpad Suchánka, a pak pohodlně dovezl balonek do odkryté klece. Sluka, který měl tedy jako poslední ze základní trojice hráčů vítězství na holi, sice gól dal, nicméně mu nebyl uznán kvůli pohybu balonku dozadu. Po přezkoumání videozáznamu nutno podotknout, že nájezd byl neuznán regulérně. Čtvrtou sérii náhradních střelců začal Klíma a podobnou kličkou jako Švábek poslal poprvé v loterii Old dogs do vedení. Na rozdíl od Vichnara ve třetí sérii, Volf svůj nájezd neproměnil a Old dogs tak mohli slavit své druhé vítězství v All-star game. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen kapitán vítězů, Martin Vichnar, který si připsal šest bodů rovnoměrně rozdělených mezi góly a asistence. Statistickou zajímavostí je, že Old dogs na svého brankáře Šimůnka propustili 25 střel, ale dalších 24 jich dokázali zablokovat.

Young guns vs. Old dogs 9:10sn (3:3, 1:6, 5:0)

OD 3:21 Martin Vichnar - 0:1
YG 4:48 David Švábek Ondřej Volf 1:1
OD 4:55 Richard Klíma Martin Vichnar 1:2
YG 6:57 Petr Brautferger Ondřej Volf 2:2
OD 7:34 Gustav Ondrejčík Martin Vichnar 2:3
YG 8:30 Petr Brautferger Ondřej Sluka 3:3
OD 13:28 Richard Klíma Michal Sládek 3:4