Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Co je to NSHIMA?

V pondělí můžete doma nechat svačinu, zato si s sebou nezapomeňte vzít 15 Kč. O velké přestávce budete totož mít jedinečnou šanci ochutnat zambijskou nshimu, tedy pokrm z kukuřičné mouky, který je v mnoha oblastech Zambie jediným jídlem, které mají tamní lidé k dispozici. A proč byste měli něco takového ochutnávat a platit za to o tři koruny víc než za párek v rohlíku ze školního bufetu? Třeba proto, že veškeré takto získané finance budou smysluplně využity. Chcete vědět jak? Čtěte tedy dál.

18.10.2013 - Autor: Zuzana Lenochová - Komentáře: 1

V nedávném článku o Ekoškole jsem předeslala, že v souvislosti s Mezinárodním dnem potravin (16. 10.) se budeme v následujících dnech tématikou globální potravinové situace z různých stran a rozličnými způsoby zabývat. Prodej kaše nshima jsme zvolili jako cestu k získání prostředků, které poputují do zambijské vesnice Rufunsa, kde byl před několika lety založen sirotčinec s 328 dětmi a škola pro 620 dětí, o něž pečuje celkem 6 dobrovolných učitelů a několik vesnických rolníků. Ačkoli zde panují velmi skromné podmínky, provoz tohoto zařízení přecejen není zadarmo. Vesničané spravující tyto dvě instituce by rádi zakoupili drtičku na kukuřici, přičemž výnosy z jejího používání by mohly potřebné finanční nároky pokrýt. Drtička stojí v přepočtu asi 90 000 Kč a občanské sdružení Basungu - spolek pro zambijské děti (založené v květnu 2013 Pavlem Míkou, Šárkou Holubářovou a Zuzanou Lenochovou) spravuje za tímto účelem transparentní účet (viz https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2300455508). Takže pondělní kaše má potenciál nejen ukojit váš hlad, ale mohla by vás naplnit i jinak...

 

Autor: Zuzana Lenochová


Komentáře

119.10.2013 - 18:37 - Autor: Novák Šimon

Skvělá akce :)

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
7 + 4 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak
 • ISIC karty
  Je opět možné objednávat nové ISIC karty a duplikáty. Plháková
 • VoBaFo finále
  Do finále turnaje postupují: obhájci prvenství 5.A a dále vítězové základních skupin: 3.E, 3.A, 5.B, 4.C. Velké finále začne 8.00 hod. 19.6. volejbalem a pokračuje ve čt 20.6. Ba a v pátek po fotbale budeme znát vítěze. Změna programu - vzhledem k počasí -vyhrazena. Děkuji všem za účast a těším se na finále 2019. Sportu zdar a VoBaFu zvláště P.E.
 • Konec školního roku ve ŠJ
  Vedoucí školní jídelny upozorňuje všechny strávníky, že odhlašování obědů je možné nejpozději v pondělí 17. 6. P. Im.
 • Ztracená polstrovaná židle
  V průběhu maturit nám někdo ze třídy 105 odnesl polstrovanou červenou židli. Ve třetím patře jsme ji nenalezli, tak je možné, že ji někdo má i v kabinetě. Prosím, vraťte ji, je v inventáři třídy. Díky
 • KUFR
  Nutně potřebujeme malý kufr, pokud možno na kolečkách, pošleme v něm vybrané psací potřeby na Kubu. Můžete nějaký starší doma postrádat? Ozvěte se v kab.208. (P.S. domácnost si fakt nezařizujeme :-) )