Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Co je to NSHIMA?

V pondělí můžete doma nechat svačinu, zato si s sebou nezapomeňte vzít 15 Kč. O velké přestávce budete totož mít jedinečnou šanci ochutnat zambijskou nshimu, tedy pokrm z kukuřičné mouky, který je v mnoha oblastech Zambie jediným jídlem, které mají tamní lidé k dispozici. A proč byste měli něco takového ochutnávat a platit za to o tři koruny víc než za párek v rohlíku ze školního bufetu? Třeba proto, že veškeré takto získané finance budou smysluplně využity. Chcete vědět jak? Čtěte tedy dál.

18.10.2013 - Autor: Zuzana Lenochová - Komentáře: 1

V nedávném článku o Ekoškole jsem předeslala, že v souvislosti s Mezinárodním dnem potravin (16. 10.) se budeme v následujících dnech tématikou globální potravinové situace z různých stran a rozličnými způsoby zabývat. Prodej kaše nshima jsme zvolili jako cestu k získání prostředků, které poputují do zambijské vesnice Rufunsa, kde byl před několika lety založen sirotčinec s 328 dětmi a škola pro 620 dětí, o něž pečuje celkem 6 dobrovolných učitelů a několik vesnických rolníků. Ačkoli zde panují velmi skromné podmínky, provoz tohoto zařízení přecejen není zadarmo. Vesničané spravující tyto dvě instituce by rádi zakoupili drtičku na kukuřici, přičemž výnosy z jejího používání by mohly potřebné finanční nároky pokrýt. Drtička stojí v přepočtu asi 90 000 Kč a občanské sdružení Basungu - spolek pro zambijské děti (založené v květnu 2013 Pavlem Míkou, Šárkou Holubářovou a Zuzanou Lenochovou) spravuje za tímto účelem transparentní účet (viz https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2300455508). Takže pondělní kaše má potenciál nejen ukojit váš hlad, ale mohla by vás naplnit i jinak...

 

Autor: Zuzana Lenochová


Komentáře

119.10.2013 - 18:37 - Autor: Novák Šimon

Skvělá akce :)

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
4 + 10 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.
 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.