Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Jednání v ředitelně

Ve čtvrtek 17.10. proběhlo v ředitelně školy jednání, kterého se kromě pana ředitele zúčastnili další tři učitelé, tři studenti a dva příslušníci Policie České republiky. O co na tomto jednání šlo, si můžete přečíst dále v článku.

21.10.2013 - Autor: Martin Horyna - Komentáře: 1

Na čtvrtečním jednání jsme uzavírali případ, který začal již 3.6.2013, kdy v Praze byla povodeň a obtížná dopravní situace, takže se v pondělí 3.6. nešlo do školy a večer byl na webu školy zveřejněn článek s informací, že 4.6. bude výuka již probíhat normálně.

V reakci na tento článek se na webu strhla bouřlivá diskuse, ve které někteří studenti a učitelé prezentovali svá stanoviska. Mezi komentáři se bohužel objevili tři příspěvky, které nešlo hodnotit jinak, než jako výzvu k násilí směřující proti jednomu ze studentů naší školy nebo jako schvalování takového násilí.

Po přečtení těchto příspěvků, ve mně docela zatrnulo, protože s diskusním příspěvkem této úrovně jsem se opravdu ještě nesetkal. Samozřejmě mě hned napadlo, že student, který tyto příspěvky psal, je nemyslel vážně, ale spíše jako legraci. Jako velmi hloupou legraci, dodávám, protože tím, že si studenti mezi sebou na webu vyhrožují násilím se dostáváme těsně před hranici toho, kdy násilí bude opravu použito.

Příspěvky byly samozřejmě podepsány vymyšlenými přezdívkami a já jsem se pokusil zjistit prostřednictvím IP adresy, kdo je jejich autorem, protože jsem cítil jako svoji povinnost situaci řešit. Všechny tři příspěvky byly zaslány s odstupem několika málo minut prostřednictvím stejného veřejného proxy serveru (to je server, kterému odešlete požadavek, se kterou webovou stránkou chcete komunikovat, tento server provede komunikaci za vás a informuje vás o výsledku; proxy servery se používají pro skrytí skutečné identity uživatele webu). Díky tomu jsem nemohl zjistit autora (v tu chvíli jsem myslel, že jde o jednoho studenta).

Kontaktoval jsem správce použitého proxy serveru a vysvětlil mu situaci. Správce odpověděl, že skutečnou identitu autora příspěvku prozradí jen policii nebo jinému orgánu činnému v trestním řízení. Další den jsme s panem ředitelem zvažovali, zda to máme vzdát nebo požádat o spolupráci policii, která má jistě spoustu jiné a důležitější práce. Protože ty příspěvky byly opravdu ošklivé, tak jsme se rozhodli pro druhou možnost. Přiznávám, že to byl pro mne také test policie. Zajímalo mne, zda se tím bude zabývat a zda něco vyšetří. Zabývala se a vyšetřila. Už během prázdnin jsme věděli, že nešlo o akci jednoho studenta, protože každý příspěvek psal někdo jiný a znali jsme i jména všech tří pisatelů.

Také policie považovala příspěvky za závažné, ale protože jednání nebylo opakované a nebyl prokázán úmysl studenta, proti kterému byly namířeny, skutečně poškodit, nebylo napsání těchto komentářů hodnoceno ani jako trestný čin ani jako přestupek. Proto nám bylo policií umožněno celou věc uzavřít u nás ve škole. Tři studenti, autoři příspěvků po domluvě uznali svoji chybu, omluvili se za ní a přijali kázeňský trest uložený ředitelem školy.

Věřím, že tím tento příběh definitivně končí, ale také, že demonstruje několik důležitých věcí.

 • Naše škola nebude zavírat oči před projevy šikany, násilí nebo hrozby násilím mezi studenty, ale vždy použije všechny dostupné prostředky k řešení situace a k ochraně studentů, proti kterým by takové jednání směřovalo.
 • Internet není tak anonymní médium, jak si někdo může myslet. V některých případech lze autory diskusních příspěvků zcela jednoznačně identifikovat.
 • Nikdo by neměl provádět nemorální věci proto, že je přesvědčen, že je neodhalitelný. Odhalení je možné a následná ostuda a problémy mohou být dost velké.

Autor: Martin Horyna


Komentáře

121.10.2013 - 13:48 - Autor: Lenochová Zuzana

Děkuju. Ať už se jednalo o kohokoli, a to jak na straně agresorů, tak oběti, je úžasné, že se uvedenou situací kompetentní osoby a orgány zabývaly, navíc úspěšně. Osobně považuji násilí jakéhokoli typu za jev značně negativní, anonymní násilí navíc za nízké, podlé a zbabělé. Ještě jednou díky.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
1 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.