Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Jednání v ředitelně

Ve čtvrtek 17.10. proběhlo v ředitelně školy jednání, kterého se kromě pana ředitele zúčastnili další tři učitelé, tři studenti a dva příslušníci Policie České republiky. O co na tomto jednání šlo, si můžete přečíst dále v článku.

21.10.2013 - Autor: Martin Horyna - Komentáře: 1

Na čtvrtečním jednání jsme uzavírali případ, který začal již 3.6.2013, kdy v Praze byla povodeň a obtížná dopravní situace, takže se v pondělí 3.6. nešlo do školy a večer byl na webu školy zveřejněn článek s informací, že 4.6. bude výuka již probíhat normálně.

V reakci na tento článek se na webu strhla bouřlivá diskuse, ve které někteří studenti a učitelé prezentovali svá stanoviska. Mezi komentáři se bohužel objevili tři příspěvky, které nešlo hodnotit jinak, než jako výzvu k násilí směřující proti jednomu ze studentů naší školy nebo jako schvalování takového násilí.

Po přečtení těchto příspěvků, ve mně docela zatrnulo, protože s diskusním příspěvkem této úrovně jsem se opravdu ještě nesetkal. Samozřejmě mě hned napadlo, že student, který tyto příspěvky psal, je nemyslel vážně, ale spíše jako legraci. Jako velmi hloupou legraci, dodávám, protože tím, že si studenti mezi sebou na webu vyhrožují násilím se dostáváme těsně před hranici toho, kdy násilí bude opravu použito.

Příspěvky byly samozřejmě podepsány vymyšlenými přezdívkami a já jsem se pokusil zjistit prostřednictvím IP adresy, kdo je jejich autorem, protože jsem cítil jako svoji povinnost situaci řešit. Všechny tři příspěvky byly zaslány s odstupem několika málo minut prostřednictvím stejného veřejného proxy serveru (to je server, kterému odešlete požadavek, se kterou webovou stránkou chcete komunikovat, tento server provede komunikaci za vás a informuje vás o výsledku; proxy servery se používají pro skrytí skutečné identity uživatele webu). Díky tomu jsem nemohl zjistit autora (v tu chvíli jsem myslel, že jde o jednoho studenta).

Kontaktoval jsem správce použitého proxy serveru a vysvětlil mu situaci. Správce odpověděl, že skutečnou identitu autora příspěvku prozradí jen policii nebo jinému orgánu činnému v trestním řízení. Další den jsme s panem ředitelem zvažovali, zda to máme vzdát nebo požádat o spolupráci policii, která má jistě spoustu jiné a důležitější práce. Protože ty příspěvky byly opravdu ošklivé, tak jsme se rozhodli pro druhou možnost. Přiznávám, že to byl pro mne také test policie. Zajímalo mne, zda se tím bude zabývat a zda něco vyšetří. Zabývala se a vyšetřila. Už během prázdnin jsme věděli, že nešlo o akci jednoho studenta, protože každý příspěvek psal někdo jiný a znali jsme i jména všech tří pisatelů.

Také policie považovala příspěvky za závažné, ale protože jednání nebylo opakované a nebyl prokázán úmysl studenta, proti kterému byly namířeny, skutečně poškodit, nebylo napsání těchto komentářů hodnoceno ani jako trestný čin ani jako přestupek. Proto nám bylo policií umožněno celou věc uzavřít u nás ve škole. Tři studenti, autoři příspěvků po domluvě uznali svoji chybu, omluvili se za ní a přijali kázeňský trest uložený ředitelem školy.

Věřím, že tím tento příběh definitivně končí, ale také, že demonstruje několik důležitých věcí.

 • Naše škola nebude zavírat oči před projevy šikany, násilí nebo hrozby násilím mezi studenty, ale vždy použije všechny dostupné prostředky k řešení situace a k ochraně studentů, proti kterým by takové jednání směřovalo.
 • Internet není tak anonymní médium, jak si někdo může myslet. V některých případech lze autory diskusních příspěvků zcela jednoznačně identifikovat.
 • Nikdo by neměl provádět nemorální věci proto, že je přesvědčen, že je neodhalitelný. Odhalení je možné a následná ostuda a problémy mohou být dost velké.

Autor: Martin Horyna


Komentáře

121.10.2013 - 13:48 - Autor: Lenochová Zuzana

Děkuju. Ať už se jednalo o kohokoli, a to jak na straně agresorů, tak oběti, je úžasné, že se uvedenou situací kompetentní osoby a orgány zabývaly, navíc úspěšně. Osobně považuji násilí jakéhokoli typu za jev značně negativní, anonymní násilí navíc za nízké, podlé a zbabělé. Ještě jednou díky.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 10 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak