Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Jednání v ředitelně

Ve čtvrtek 17.10. proběhlo v ředitelně školy jednání, kterého se kromě pana ředitele zúčastnili další tři učitelé, tři studenti a dva příslušníci Policie České republiky. O co na tomto jednání šlo, si můžete přečíst dále v článku.

21.10.2013 - Autor: Martin Horyna - Komentáře: 1

Na čtvrtečním jednání jsme uzavírali případ, který začal již 3.6.2013, kdy v Praze byla povodeň a obtížná dopravní situace, takže se v pondělí 3.6. nešlo do školy a večer byl na webu školy zveřejněn článek s informací, že 4.6. bude výuka již probíhat normálně.

V reakci na tento článek se na webu strhla bouřlivá diskuse, ve které někteří studenti a učitelé prezentovali svá stanoviska. Mezi komentáři se bohužel objevili tři příspěvky, které nešlo hodnotit jinak, než jako výzvu k násilí směřující proti jednomu ze studentů naší školy nebo jako schvalování takového násilí.

Po přečtení těchto příspěvků, ve mně docela zatrnulo, protože s diskusním příspěvkem této úrovně jsem se opravdu ještě nesetkal. Samozřejmě mě hned napadlo, že student, který tyto příspěvky psal, je nemyslel vážně, ale spíše jako legraci. Jako velmi hloupou legraci, dodávám, protože tím, že si studenti mezi sebou na webu vyhrožují násilím se dostáváme těsně před hranici toho, kdy násilí bude opravu použito.

Příspěvky byly samozřejmě podepsány vymyšlenými přezdívkami a já jsem se pokusil zjistit prostřednictvím IP adresy, kdo je jejich autorem, protože jsem cítil jako svoji povinnost situaci řešit. Všechny tři příspěvky byly zaslány s odstupem několika málo minut prostřednictvím stejného veřejného proxy serveru (to je server, kterému odešlete požadavek, se kterou webovou stránkou chcete komunikovat, tento server provede komunikaci za vás a informuje vás o výsledku; proxy servery se používají pro skrytí skutečné identity uživatele webu). Díky tomu jsem nemohl zjistit autora (v tu chvíli jsem myslel, že jde o jednoho studenta).

Kontaktoval jsem správce použitého proxy serveru a vysvětlil mu situaci. Správce odpověděl, že skutečnou identitu autora příspěvku prozradí jen policii nebo jinému orgánu činnému v trestním řízení. Další den jsme s panem ředitelem zvažovali, zda to máme vzdát nebo požádat o spolupráci policii, která má jistě spoustu jiné a důležitější práce. Protože ty příspěvky byly opravdu ošklivé, tak jsme se rozhodli pro druhou možnost. Přiznávám, že to byl pro mne také test policie. Zajímalo mne, zda se tím bude zabývat a zda něco vyšetří. Zabývala se a vyšetřila. Už během prázdnin jsme věděli, že nešlo o akci jednoho studenta, protože každý příspěvek psal někdo jiný a znali jsme i jména všech tří pisatelů.

Také policie považovala příspěvky za závažné, ale protože jednání nebylo opakované a nebyl prokázán úmysl studenta, proti kterému byly namířeny, skutečně poškodit, nebylo napsání těchto komentářů hodnoceno ani jako trestný čin ani jako přestupek. Proto nám bylo policií umožněno celou věc uzavřít u nás ve škole. Tři studenti, autoři příspěvků po domluvě uznali svoji chybu, omluvili se za ní a přijali kázeňský trest uložený ředitelem školy.

Věřím, že tím tento příběh definitivně končí, ale také, že demonstruje několik důležitých věcí.

 • Naše škola nebude zavírat oči před projevy šikany, násilí nebo hrozby násilím mezi studenty, ale vždy použije všechny dostupné prostředky k řešení situace a k ochraně studentů, proti kterým by takové jednání směřovalo.
 • Internet není tak anonymní médium, jak si někdo může myslet. V některých případech lze autory diskusních příspěvků zcela jednoznačně identifikovat.
 • Nikdo by neměl provádět nemorální věci proto, že je přesvědčen, že je neodhalitelný. Odhalení je možné a následná ostuda a problémy mohou být dost velké.

Autor: Martin Horyna


Komentáře

121.10.2013 - 13:48 - Autor: Lenochová Zuzana

Děkuju. Ať už se jednalo o kohokoli, a to jak na straně agresorů, tak oběti, je úžasné, že se uvedenou situací kompetentní osoby a orgány zabývaly, navíc úspěšně. Osobně považuji násilí jakéhokoli typu za jev značně negativní, anonymní násilí navíc za nízké, podlé a zbabělé. Ještě jednou díky.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
4 + 7 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Biologická olympiáda kategorie A,B
  V pátek 14.2. se koná školní kolo Bio pro čtyřleté ročníky a 3. až 6. ročník šestiletého studia. Začátek v 10 hod v 205, konec cca v 13 hod. Zapište se na biologickou nástěnku nebo se přímo nahlašte v kabinetu biologie. Těším se M. Laušmanová
 • GVP na MČR SVL
  Velikou radost nám 10. 2. 2020 udělal volejbalový výběr. Základní skupinky Středoškolské volejbalové ligy končí až 10. 4. 2020 posledním turnajem na Chodově. Náš výběr má jistotu minimálně druhého místa z 12-ti škol a to znamená jediné. Jsme na MČR. Radost z postupu trošku kalí termínová kolize se státní písemnou MZK. Finálový turnaj bude hostit 5. 5. 2020 Jindřichův Hradec. Držte palce! Kluci a holky děkuji za výbornou reprezentaci GVP. A asi můžeme slíbit, že ještě nekončíme... P.E.
 • Školní kolo Biologické olympiády kategorie C
  Zítra- v pátek 7.2. se koná školní kolo bio pro 1.a 2. ročník šestiletého studia. Začátek v 10 hod v učebně 205. Dotazy v kab bi M.Laušmanová
 • VoBaFo rozlosování
  Dne 6. 2. 2020 byl turnaj rozlosován. Informace a průběžné výsledky naleznete: zde Již nyní můžete domlouvat zápasy a hrát. Výsledky, prosím, zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Termín ukončení základních skupin je 29.5. 2020. Hodně zdaru v turnaji přeje P.E.
 • Knihovna je do konce týdne zavřená
  Tento týden je knihovna z důvodu nemoci knihovníka uzavřená. Lze pouze knihy vracet. Díky za pochopení.
 • Studentská volejbalová liga třetí turnaj
  Prosím reprezentanty GVP ve volejbalu o schůzku v pátek 7. 2. 2020 v 9.40 hod. v kab. č. 123. Hrajeme v pondělí 10. 2. 2020 na Chodově. Rozpis utkání bychom měli dostat během následujícího týdne. Děkuji pěkně P.E.
 • VoBaFo losování skupin
  Dne 31. 1. 2020 bylo ukončeno přihlašování do turnaje VoBaFo. Losování turnaje proběhne ve čt 6. 2. 2020 v 9.40 hod. v malé tělocvičně. Třída 4.E bude obhajovat prvenství a představí se nám až po jistě úspěšné maturitě v červnovém finále. Do čela skupin jsou nasazeny podle předchozích výsledků třídy: 3.E, 6.A, 5.C a 4.A. Letos se poprvé v celé historii můžete těšit na nové medaile pro vítěze. Hodně štěstí při losování přeje P.E.
 • ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLNÍ KOLO
  Školní kolo zeměpisné olympiády proběhne ve čtvrtek 30.1.2020 4. a 5. vyučovací hodinu v učebnách č. 104 a 105. Seznamy přihlášených budou na dveřích učeben. Všichni účastníci si přinesou: školní atlas světa, atlas ČR, psací potřeby a kategorie C (1.a 2.roč./šestileté st.) také pravítko. Ivana Suchánková
 • HC Sparta Praha pro SŠ
  Nabízím vstupenky na poslední letošní utkání HC Sparta v základní skupině ligové soutěže. Termín je úterý 18.2. v 18:30 hod. a Sparta hraje v O2 aréně proti Mladé Boleslavi. Objednávky vstupenek u mne v kab.č.123 do 7.2. 2020. Cena á 20 Kč. Sportu zdar a hokeji zvláště! P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, nabídka KMD na březen je již zveřejněna. Objednávání vstupenek začíná 23. 1. ve 20:00 hodin a končí 30.1. 2020 ve 20:00 hodin. N.Brousilová
 • Souhrnné zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek za 1. pololetí školního roku 2019/2020 je v následujícím odkazu
 • Dny otevřených dveří
  Dny otevřených dveří Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se uskuteční 24. a 25. ledna 2020. Podrobný program najdete na stránkách fakulty. Fakulta je na druhé straně Nuselského údolí a studovat tam můžete biologii, ekologii, geografii, geologii nebo chemii. Otevírají i učitelské obory v kombinaci s matematikou, fyzikou, dějepisem a TV. Ivana Suchánková