Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


GVP in USA 2013

I asked Vojta Rehak to write an article about GVP's trip to the USA this past September. Plans are on the way for next year's trip. Please let Mr. Babiera know if you are seriously interested. The trip is open to all present pre-maturita students.

14.12.2013 - Autor: Jose Babiera - Komentáře: 0

Na konci minulého školního roku přišel prof. Babiera na svém semináři CAE se zajímavou nabídkou zájezdu do Spojených států. Neočekával účast 30 lidí, spíše nějakých 8–10 studentů. Přesně tolik se nás nakonec také přihlásilo – pět kluků a pět holek z tehdy předmaturitního ročníku.

Naše cesta začala ve tři hodiny ráno na pražském Letišti Václava Havla a skončila v Norfolku ve Virginii v jednu hodinu večer místního času.

Dům, ve kterém jsme se ubytovali, patřil přátelům pana profesora. Zde na nás poprvé dýchla atmosféra Ameriky. Veranda s houpacím křeslem, široká silnice, neoplocená zahrada a pláž hned přes ulici, všechno vypadalo přesně jako v nějakém americkém filmu. Po výborné snídani, kterou pro nás připravil pan profesor, jsme vyrazili na Virginia Beach. Měli jsme štěstí, právě zde probíhal každoroční Neptune Festival. Průvod, stánky s jídlem a hlasitá hudba nás doprovázely po celém městečku. Dále už měl profesor Babiera jasno, zavezl nás do městečka Williamsburg. Zde se nachází druhá nejstarší univerzita v USA, kde studoval. Provedl nás po univerzitních pozemcích a vyprávěl, co vše tu zažil. Po procházce jsme se vydali na cestu zpět do Norfolku.

Na druhý den byl naplánován zábavní park Busch Gardens. V poměrně velkém parku všechny zaujaly hlavně zákruty místních horských drah. Všichni jsme se odvážili sjet aspoň nějakou, většině z nás bylo po sjetí všech drah špatně, tak jsme si museli dát pauzu. Po obědě jsme se rozdělili na dvě skupiny- první se vrátila do Busch Gardens a druhá odjela na nákupy do outlet centra. Všichni jsme se ale večer sešli znovu v parku, kde začínala akce „Hounted House“. Otevření pěti „domů hrůzy“ byl ohromný zážitek! Vše bylo dokonale zorganizováno, domy byly opravdu strašidelné a po celém parku se pohybovali pořadatelé převlečení za příšery. Každého vyděsili a obzvlášť si užívali strašení holek z naší skupiny. Dokonale vyděšení jsme se vrátili do postele.

Další den dopoledne jsme vyrazili do Washingtonu. Cestou jsme se ale dozvěděli špatnou zprávu: Kvůli sporům o rozpočet se od nadcházejícího dne zavírala všechna muzea a státní budovy, týkalo se to i sochy Svobody. Na prohlídku muzeí nám tedy zbývalo jen odpoledne. Každý z nás si v rychlosti prošel ta muzea, která ho zajímala, a teprve potom jsme vyrazili za sestrou pana profesora a jejím manželem. U nich jsme další tři noci bydleli. Čtvrť, ve které stojí jejich dům, nám připadala jako namalovaná - vše bylo takové úhledné a všichni moc milí.

Druhý a třetí den ve Washingtonu jsme se podívali na Bílý dům, památník obětem války ve Vietnamu, Lincolnův památník a Arlingtonský národní hřbitov. Pod bílými náhrobními kameny jsou tu pochováni vojáci z Vietnamu, první a druhé světové války a jiní národní hrdinové. Hroby jsou rozmístěny tak, aby připomínaly vojáky stojící v řadě za sebou, což v člověku vzbuzuje nebývalý respekt.

Poslední den ve Washingtonu, kdy bylo asi nejteplejší počasí z celého zájezdu (29°C), nám pan profesor ukázal Kapitol - sídlo Kongresu USA, kolem kterého bylo velice rušno, pomník obětem druhé světové války a Washingtonův památník, bílý obelisk, který se majestátně tyčí uprostřed National Mall.

Následující den nás čekal přesun do města, kam jsme se asi těšili nejvíc - do New Yorku. Tam naše dobrodružství začalo prohlídkou Times Square. Toto místo je jasným důkazem toho, proč se New Yorku říká „město, které nikdy nespí“. Bylo tam rušno, lidí nikdy neubývalo a pro množství světla to tu stále vypadalo jako ve dne. Pozdě večer jsme se vrátili do bytu, ve kterém jsme přespávali.

Druhý den v New Yorku začal projížďkou lodí kolem Manhattanu. Z té byla možnost nafotit krásné fotky města a sochy Svobody. Pak nás pan profesor vzal na Wall Street, kde jsme si mohli sáhnout na symbol této známé ulice - kovového býka, čímž si prý člověk zajistí bohatství.

Po Wall Street jsme zamířili na místo, které každý zná, tedy tam, kde stávaly dvě budovy World Trade Center, takzvaná dvojčata. Dnes zde najdete památníky - dva obří bazény, do kterých padá voda a kolem nichž jsou napsána jména obětí. Toto místo na vás velice silně zapůsobí, když si představíte tu ohromnou padající masu a velký počet obětí. Ti lidé zemřeli na místě, kde právě stojíte.

Večer jsme ale zažili něco, co nikdo z nás nečekal. Šli jsme se podívat na NHL, konkrétně na zápas New Jersey Devils proti New York Islanders. Atmosféra byla strhující. Měli jsme vážně veliké štěstí, po skončení prvního domácího zápasu New Jersey v sezoně jsme každý dostali zadarmo puk.

Následující den byl už v podstatě v naší režii. Pan profesor půlku naší skupiny zavedl na Empire State Building a druhou na Top of the Rock. Odtamtud se nám naskytl z filmů známý a úchvatný pohled na New York. Dál jsme měli volno až do večeře v čínské restauraci, kde jsme se sešli s příbuznými pana profesora. Každý si tedy mohl projít to, co chtěl - Central park, Grand Central, katedrálu sv. Patrika a další pamětihodnosti.

V den odletu byl jasně daný čas, kdy být připraveni na odjezd, a do té doby jsme měli volnou ruku. Každý z nás se svým vlastním způsobem rozloučil s tímto rušným, nádherným, ale vyčerpávajícím městem.

Pan profesor si se zájezdem dal hodně práce, rozhodně to byl výlet, na který nezapomeneme. Každý si ho užil podle svého a i přes únavnou cestu to stálo za to. Všichni mu moc děkujeme.

Vojtěch Řehák

Autor: Jose Babiera


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
1 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Knihovna jde do finále!!!
  Knihovna bude otevřena od 22.-25.6. od 7.30 do 14.00. Pokud nebude knihovník přítomen, nechte knihy u třídního nebo na vrátnici. Děkuji
 • KMD - vrácení peněz
  Milí divadelníci, v kanceláři školy si každý předplatitel KMD vyzvedne peníze za neuskutečněná představení, odvolaná kvůli koronavirové krizi. U paní hospodářky Šimkové se zastavte kdykoli do konce školního roku, denně od 8 do 13 hodin. Děkuji Pavla Imramovská
 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková