Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Euroscola - Evropský parlament ve Štrasburku

Program Euroscola umožňuje setkání studentů středních škol a gymnázií od přibližně 16ti do 18ti let z 28 členských států Evropské unie. Studenti musí znát nejméně jeden cizí jazyk, jímž jsou schopni komunikovat a diskutovat o nadějích a projektech budoucí Evropy. Program je určen zejména studentům s výrazným zájmem o evropská témata. Škola, jejíž student bude na základě pravidel soutěže vybrán, dostane možnost vypravit až 24 studentů s 2 doprovázejícími učiteli. Této exkurze se zúčastnili studenti třídy 4.B, doplněni o 1 studentku z třídy 5.A, za doprovodu paní profesorek Kozderkové a Čučkové.

18.05.2015 - Autor: Radek Povejšil - Komentáře: 0

 “Hello, we are from the Czech Republic. No not from Czechslovakia but the Czech rep. You can’t imagine how many times we've heard this mistake being made.
Our school, in Prague, our capital, is yellow like Homer Simpson’s bald
 head.

We’d like to start of this long day with some information that might give you a bit of insight into the Czech rep. and its people. Vaclav Havel is the man who, for all intents and purposes , started this journey that eventually led us here by getting rid of the soviets in our country and then becoming our new president

Now to a more serious matter, beer is cheaper than water. The reason you don’t know this is because you as tourists are most likely caught in tourist traps where it costs literally 12 times more. Now if that isn't reason enough to come, we've also got higher education for free and maybe most importantly pretty people, as you can see we are perfect examples of that statement.

With that, we'd like to finish up here and wish you all a very pleasant day. Thank you.”

Tímto krátkým proslovem byla studenty Finbarem Quinnem a Klárou Houškovou představena Česká republika a naše škola všem zúčastněným v jednacím sále, jemuž předcházelo uvítací slovo a představení Evropského parlamentu a Evropské unie administrátory Evropského parlamentu. 

Po představení jednotlivých škol nám bylo předvedeno hlasování v jednací místnosti a bylo nám umožněno jej otestovat při zodpovídání pěti anketních otázek. Poté přišel čas na naše dotazy. V této chvíli studenti nezaháleli a neváhali položit i ty nejzajímavější otázky, například na téma emigrace do EU, po kterých se spustila velmi zajímavá debata, do které se neváhali zapojit i studenti Gymnázia Na Vítězné pláni.

V důsledku této zdlouhavé části programu nám byl dopřán čas na oběd v útrobách budovy. Během této přestávky jsme utvořili čtyřčlenné mezinárodní týmy za účelem vyplnění soutěžní hry Eurogame. Kvíz obsahoval 24 otázek, každou v jednom úředním jazyce Evropské unie.   

Po obědě jsme se rozdělili do šesti pracovních skupin v kancelářích výborů, kde jsme si zvolili mluvčího a redaktora a vyměňovali jsme si své názory na předem připravená témata. Při této diskusi jsme se snažili dospět ke konkrétnímu návrhu, který byl poté prezentován celému zasedání v půlkruhu jednací místnosti. Po předvedení návrhu každé skupiny byl prostor na dotazy a diskusi. Následně každý návrh procházel hlasováním, které bylo pouze v rukou studentů. 

Když byla všechna témata vyčerpána a projednána, přišla řada na vyhodnocení hry Eurogame. Čtyři nejlepší týmy byly již předem oceněny mikinou a kšiltovkou s motivem Euroscola, pochopitelně, pro každý tým v jiné barvě. Těmto týmům, ve kterých jsme měli zastoupení v podobě dvou studentek, byly kladeny všeobecné soutěžní otázky a nejlepší tým byl náležitě odměněn.

Nakonec jsme povstali za melodie Evropské hymny a po ceremonii s vlajkami jsme budovu Louise Weiss opustili. Celkově jsme zde strávili 10 hodin a byl to pro nás neuvěřitelný zážitek.

Druhý den jsme podnikli cestu za krásami Štrasburku samotného, kde jsme strávili celý den. Přes noc jsme se vrátili zpět do České republiky před školu v barvě plešaté hlavy Homera Simpsona.

Věříme, že jsme jako europoslanci neudělali ostudu a důstojně reprezentovali naši školu. Děkujeme zúčastněným profesorům a zejména studentovi Finbaru Quinnovi, díky němuž jsme této příležitosti dostáli.

https://www.facebook.com/euroscola
http://www.euroscola.cz/

Autor: Radek Povejšil


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
9 + 5 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak