Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Turnaj plný rekordů s rekordním vítězstvím 5. A

Třída 5. A vstoupila do historie - jako nejmladší ročník se stala již potřetí králem Florbalového turnaje GVP, obhájila putovní pohár a dorovnala v počtu celkových prvenství legendární absolventský tým v čele s Martinem Vichnarem.

05.09.2015 - Autor: Stanislav Mohorita - Komentáře: 0

 Jako již tradičně každý rok, i letos se uskutečnil mezitřídní florbalový turnaj. Tentokráte netradičně již v září a v průběhu dvou dnů. Budoucnost ukáže, zda se tento formát udrží.

První hrací den začal základními skupinami. Jelikož počet účastníků byl nižší než obvykle (10), musel se upravit systém skupin. Dvě tříčlenné a jedna čtyřčlenná skupina měly určit šest přímo postupujících čtvrtfinalistů (z každé skupiny 2) a zbytek mančaftů si to rozdal v dodatečné baráži o čtvrtfinále.

Ve skupině A dominovala třída 6. B vedená Richardem Klímou, která si přes problémy v úvodním duelu poradila s nesmírně nepříjemnou 3. E. Klíma se navíc stal prvním hráčem na GVP, který dokázal překonat stobodovou hranici za všechny florbalové turnaje. Kam tuto hranici může posunout, toť otázka. Stejně tak díky svému nejlepšímu hráči dokázala 6. B vyzrát na talentovaný výběr 4. A v čele s Davidem Švábkem. V dramatickém souboji dvou poražených ze zápasů s 6. B vyšla lépe Švábkova družina, která v dramatické bitvě porazila 3. E 1:0 a poslala třídu kapitána Alberta Rüstera do baráže.

Skupinu B vyhrála třída 5. A způsobem nevídaným. Největší favorit na zisk titulu šel za svým cílem od první minuty, nepředvedl ani polovinu ze svých schopností, přesto slavil vítězství ve skupině s plným bodovým ziskem a skóre 15:1. Nejlepší hráč turnaje Petr Brautferger se teprve rozehrával. Rozehrát se nepodařilo třídě 4. B, jejíž tandem Beneš-Dubina nepůsobil hrůzu obraně soupeře, jak bylo mnohými očekáváno. Navíc nebýt brankářky Anny Štěpánkové, cestovala by 4. B do baráže se skóre horším než 1:12. Postup si tak zajistila i třída 4. F, vedená Janem Snížkem, který odehrál svůj nejlepší turnaj. Na 5. A to však ve skupině nestačilo.

Jediná čtyřčlenná skupina C přinesla souboje starých lišáků (6. A, 5. B) s novou generací (3. A, 3. B). Třída 5. B si hladce zajistila postup z prvního místa, neboť na brankáře Tomáše Kozubka zprvu nikdo nemohl najít recept. A když se k tomu přidala smrtící dvojice Sluka-Vrbová, bylo jasné, že ve skupině nad 5. B nikdo nebude. Postup ze druhého místa si vybojovala po nervy drásajícím souboji 6. A, která opět spoléhala na Jana Páleníka a navíc oproti minulému turnaji i na Petra Půlpána. Vítězství 3:2 nad 3. A definitivně uklidnilo svěřence Milana Kvíze, a ti se tak mohli soustředit na vyřazovací boje.

Před nimi přišlo na řadu předkolo - v prvním se utkala 3. E se 3. B. Mladší z dvojice týmů nepředváděl ve skupině nijak úchvatnou hru. Nicméně v boji o čtvrtfinále byla 3. B mnohdy i lepším týmem. Ani to však nepomohlo, neproměněné šance na jedné a efektivní Ondřej Volf na druhé straně se postarali, že se 3. E mohla po roce opět těšit na… 5. A.

Druhé předkolo mezi 3. A a 4. B mělo jasnější průběh. Po několika vyrovnaných minutách strhla 3. A vítězství na svoji stranu, když svou hvězdu rozzářila dvojice Křivánek-Drastich. 4. B tak odcházela z turnaje s vizitkou nejhoršího týmu.

Play-off začalo derby mezi třídami 6. B a 6.A. První zmiňovaní byli jistě favority tohoto zápasu, ale při optické převaze jejich družstva se nedokázali na začátku utkání prosadit. Těsně před pauzou odstartoval gólové hody Jan Páleník a to byl pouze začátek jeho řádění na modré ploše. Po pauze 6. B zagresivnila svoji obranu (někdy až příliš) a pykala za to vzadu. Ani obávaný Richard Klíma nedokázal vyzrát na obranu 6. A sám. Nutno dodat, že tomu pomáhal také brankář Sebastián Kostka, chytající nejlepší turnaj a potvrzující zvyšování své výkonnosti. Nakonec díky 5 brankám Páleníka a kvalitní obraně 6. A postoupila do semifinále poměrem 6:3. Vítěz skupiny A byl tak ještě před druhým hracím dnem vyřazen.

Ve druhém čtvrtfinále se postavila 4. A proti výběru 4. F. Tomu nemohla pomoci v průběhu celého turnaje zraněná Lucie Čepelková, ale na projevu maturitního ročníku to nebylo znát. 4. F vstoupila do utkání s mírnou převahou, kterou také dokázala proměnit v branky. 4. A se Švábkem se však nevzdávala a statečně bojovala proti silnějšímu protivníkovi. Nakonec z toho bylo vítězství 5:3 pro maturanty, ale 4. A se neměla za co stydět. Díky sympatickému útočnému projevu o této třídě ještě zcela jistě uslyšíme.

Třída 5. A si nemohla pro čtvrtfinále přát nepříjemnějšího soupeře. 3. E, která byla z osmičky čtvrtfinalistů papírově nejslabším týmem, si dobře pamatovala, jak sestavu Suchánek-Procházka-Brautferger-Horyna dokázala minulou zimu potrápit. Nejinak tomu bylo i tentokrát, i když hra byla v režii favorita zápasu. Ten však měl proti fyzicky skvěle vybavenému výběru 3. E co dělat, aby v závěru neztratil svoje jednogólové vedení. Ovšem rozhodla souhra dvojice Brautferger-Procházka. Druhý jmenovaný zcela jistě překonal turnajový rekord v počtu gólů do prázdné sítě, které mu připravoval právě Petr Brautferger.

Poslední čtvrfinále bylo zcela v režii 5. B, která si připsala nejvyšší vítězství v rámci vyřazovacích soubojů proti 3. A. Ani Jakub Křivánek, ani Adam Drastich neměli ten den na to překonat v tu chvíli nejlepšího brankáře turnaje Tomáše Kozubka. Ten si připsal nulu a i díky němu porazila 5. B již unavenou 3. A 7:0. Zvláště pak v tomto duelu zaujala Johana Vrbová, která se začala svým výkonem pomalu hlásit do All-star týmu celého turnaje.

Začátek dne druhého byl ve znamení All-star zápasu (prvního v historii) mezi absolventským týmem “Old dogs” proti kolektivu složenému ze současných studentů GVP “Young guns”. Zápas hraný na tři třetiny po deseti minutách přinesl drama hodné utkání hvězd. I divácká kulisa byla výborná, mohlo se tedy začít. Úvodní buly vhodila legenda GVP Jan Ordoš a zápas začal. Absolventi s brankářem Šimůnkem, v poli s Vichnarem, Sládkem, Brabcem a jinými měli být favority. V první třetině to tak také dlouhou dobu vypadalo. Absolventi se poměrně rychle dostali do vedení 3:0. V tu chvíli by asi nikoho nenapadlo, že za několik minut to bude úplně jinak. Nedůrazu v obraně ještě do přestávky využili Young guns dvakrát, do kabiny se šlo tedy za stavu 3:2 pro veterány. Ti se ve druhé části hry nestačili divit, co se na hřišti děje. Útočné výpady trojice Brautferger-Klíma-Páleník byly k nezastavení, brankář Old dogs Martin Šimůnek se mohl snažit, jak chtěl, ale po druhé části byl najednou stav 5:3 pro mladé. Ti ještě na začátku třetí části dominovali, přidali šestý gól a brankář Kozubek dál chytal, co na něj letělo. Tento efekt však přerušil Gusta Ondrejčík a jako by tím Kozubka úplně zbavil kouzla, Old dogs otočili na 8:6 a rázem bylo po zábavě. Pod časovým tlakem tlačící tým mladých hvězd stačil už jen snížit, i tak si tým kapitána Richarda Klímy zaslouží absolutorium za to, jakým způsobem zápas proti zkušenějším kolegům odehrál. Další útěchou byla cena pro nejlepšího hráče utkání pro Petra Brautfergera, který bilancí 3+2 ukázal, jaký je jeho přínos pro současný florbal na GVP. A nebylo to ten den naposledy…

Čtvrteční dopoledne pokračovalo semifinálovými bitvami, v nichž se utkali staří známí ze skupiny. Odveta se však povedla pouze jednomu týmu.

V prvním semifinále se utkala obhajující 5. A s vyzyvateli ze 4. F. Ve skupině Brautfergerův výběr dokázal zdemolovat 4. F poměrem 6:1. Odhodlaní maturanti však záhy po začátku zjistili, že přes 5. A se bude procházet těžko. Kombinace Brautferger-Procházka byla stejně efektivní jako v minulých zápasech, a tak byl konečný výsledek 8:2 ještě milosrdný. Poražená 4. F čekala na souboj o bronz, 5. A se mohla těšit na svoje čtvrté finále v řadě.

Druhý semifinálový souboj také nabídl repete ze skupiny. V té 5. B porazila své starší kolegy ze 6. A 6:1 a řekla si tím o velkou pozornost před vyřazovacími souboji. Ovšem chyba lávky - 6. A přichystala nepříjemné překvapení pro 5. B. Již unavený brankář Kozubek nestačil několikrát na střely Páleníka či Půlpána a na druhé straně Sebastián Kostka čaroval. I přes průběžné vedení 6:2 a vyloučení Zakharuka však 6. A dovolila utkání zdramatizovat, když 5. B zásluhou Vrbové a Sluky snížila na 6:4. To však bylo vše. Odveta se 6. A vydařila a i tentokrát postoupila do finále proti 5.A.

Před medailovým vyvrcholením celého turnaje byl do Síně slávy florbalu zařazen Jakub Šafařík, který svými výkony pomohl své třídě před čtyřmi lety k titulu florbalového krále GVP.

Zápas o třetí místo mezi 5. B a 4. F měl mít jasného favorita. Dvojice Sluka-Vrbová budila soupeře ze sna, stejně jako zákroky brankáře Kozubka. Nebylo to však v tomto duelu. 4. F hrála velice obětavě a držela se svého soupeře jako klíště. 5. B několikrát odskočila, ale její soupeř vždy srovnal, naposledy zhruba půldruhé minuty před koncem. Na řadu tak přišly nájezdy, kde Jan Snížek ukázal, že Panenka se dá aplikovat i ve florbale, a brankář Juraj Kováčik, že nepotřebujete mít výstroj na to, abyste vychytali nájezdy. 4. F tak i díky těmto dvěma borcům slavila bronz.

Finále mezi 5. A a 6. A se odehrávalo v podobném duchu, jako před rokem. Petr Brautferger útočil na překonání rekordu Martina Vichnara v počtu bodů na jednom turnaji a už v osmé sekundě naznačil, že by to mělo vyjít. Míček po klasické ose Brautferger-Procházka zamířil do branky. Šlo o nejrychlejší branku historie finále florbalových turnajů. 6. A se však nevzdala a po boji ukázala, že to jde. Již po třech minutách byl stav 2:2, i tato skutečnost měla zásluhu na tom, že se toto finále stalo nejgólovějším v historii. Poté však přišel moment, který nejspíš rozhodl o osudu zápasu. Krátce po sobě zvýšila 5. A z rychlých protiútoků na 4:2. Dále bylo utkání poměrně vyrovnané, více šancí si vytvářela 5. A, ale Kostka opět držel vyzyvatele v tomto zápase. Dvougólové vedení však vydrželo po téměř celý průběh zápasu, a tak se 5. A mohla radovat ze svého rekordního třetího titulu jako nejmladší výběr, který kdy získal tři tituly.

Petr Brautferger byl zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, překonal rekordy v počtu asistencí (13, Jiří Haken měl před lety na kontě o jeden zápas navíc) i v počtu bodů (31).

Nejlepším brankářem byl vyhlášen Matyáš Suchánek z 5. A, který podával konstantní výkony v průběhu celého turnaje, a i díky němu mohla třída Marka Fajfra slavit.

Do All-star týmu se kromě již zmíněných dostal také Jan Páleník z 6. A a Johana Vrbová z 5. B. Ta se stala první dívkou, která dosáhla až na All-star tým, čímž posunula opět hranici dívčího florbalu na GVP pro překonávání rekordů.

Na závěr nezbývá než poděkovat organizátorům a fanouškům a doufat, že Florbalový turnaj GVP přinese příště ještě dramatičtější zápasy a ještě lepší hru.

Autor: Stanislav Mohorita


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
9 + 5 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.
 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.