Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Turnaj plný rekordů s rekordním vítězstvím 5. A

Třída 5. A vstoupila do historie - jako nejmladší ročník se stala již potřetí králem Florbalového turnaje GVP, obhájila putovní pohár a dorovnala v počtu celkových prvenství legendární absolventský tým v čele s Martinem Vichnarem.

05.09.2015 - Autor: Stanislav Mohorita - Komentáře: 0

 Jako již tradičně každý rok, i letos se uskutečnil mezitřídní florbalový turnaj. Tentokráte netradičně již v září a v průběhu dvou dnů. Budoucnost ukáže, zda se tento formát udrží.

První hrací den začal základními skupinami. Jelikož počet účastníků byl nižší než obvykle (10), musel se upravit systém skupin. Dvě tříčlenné a jedna čtyřčlenná skupina měly určit šest přímo postupujících čtvrtfinalistů (z každé skupiny 2) a zbytek mančaftů si to rozdal v dodatečné baráži o čtvrtfinále.

Ve skupině A dominovala třída 6. B vedená Richardem Klímou, která si přes problémy v úvodním duelu poradila s nesmírně nepříjemnou 3. E. Klíma se navíc stal prvním hráčem na GVP, který dokázal překonat stobodovou hranici za všechny florbalové turnaje. Kam tuto hranici může posunout, toť otázka. Stejně tak díky svému nejlepšímu hráči dokázala 6. B vyzrát na talentovaný výběr 4. A v čele s Davidem Švábkem. V dramatickém souboji dvou poražených ze zápasů s 6. B vyšla lépe Švábkova družina, která v dramatické bitvě porazila 3. E 1:0 a poslala třídu kapitána Alberta Rüstera do baráže.

Skupinu B vyhrála třída 5. A způsobem nevídaným. Největší favorit na zisk titulu šel za svým cílem od první minuty, nepředvedl ani polovinu ze svých schopností, přesto slavil vítězství ve skupině s plným bodovým ziskem a skóre 15:1. Nejlepší hráč turnaje Petr Brautferger se teprve rozehrával. Rozehrát se nepodařilo třídě 4. B, jejíž tandem Beneš-Dubina nepůsobil hrůzu obraně soupeře, jak bylo mnohými očekáváno. Navíc nebýt brankářky Anny Štěpánkové, cestovala by 4. B do baráže se skóre horším než 1:12. Postup si tak zajistila i třída 4. F, vedená Janem Snížkem, který odehrál svůj nejlepší turnaj. Na 5. A to však ve skupině nestačilo.

Jediná čtyřčlenná skupina C přinesla souboje starých lišáků (6. A, 5. B) s novou generací (3. A, 3. B). Třída 5. B si hladce zajistila postup z prvního místa, neboť na brankáře Tomáše Kozubka zprvu nikdo nemohl najít recept. A když se k tomu přidala smrtící dvojice Sluka-Vrbová, bylo jasné, že ve skupině nad 5. B nikdo nebude. Postup ze druhého místa si vybojovala po nervy drásajícím souboji 6. A, která opět spoléhala na Jana Páleníka a navíc oproti minulému turnaji i na Petra Půlpána. Vítězství 3:2 nad 3. A definitivně uklidnilo svěřence Milana Kvíze, a ti se tak mohli soustředit na vyřazovací boje.

Před nimi přišlo na řadu předkolo - v prvním se utkala 3. E se 3. B. Mladší z dvojice týmů nepředváděl ve skupině nijak úchvatnou hru. Nicméně v boji o čtvrtfinále byla 3. B mnohdy i lepším týmem. Ani to však nepomohlo, neproměněné šance na jedné a efektivní Ondřej Volf na druhé straně se postarali, že se 3. E mohla po roce opět těšit na… 5. A.

Druhé předkolo mezi 3. A a 4. B mělo jasnější průběh. Po několika vyrovnaných minutách strhla 3. A vítězství na svoji stranu, když svou hvězdu rozzářila dvojice Křivánek-Drastich. 4. B tak odcházela z turnaje s vizitkou nejhoršího týmu.

Play-off začalo derby mezi třídami 6. B a 6.A. První zmiňovaní byli jistě favority tohoto zápasu, ale při optické převaze jejich družstva se nedokázali na začátku utkání prosadit. Těsně před pauzou odstartoval gólové hody Jan Páleník a to byl pouze začátek jeho řádění na modré ploše. Po pauze 6. B zagresivnila svoji obranu (někdy až příliš) a pykala za to vzadu. Ani obávaný Richard Klíma nedokázal vyzrát na obranu 6. A sám. Nutno dodat, že tomu pomáhal také brankář Sebastián Kostka, chytající nejlepší turnaj a potvrzující zvyšování své výkonnosti. Nakonec díky 5 brankám Páleníka a kvalitní obraně 6. A postoupila do semifinále poměrem 6:3. Vítěz skupiny A byl tak ještě před druhým hracím dnem vyřazen.

Ve druhém čtvrtfinále se postavila 4. A proti výběru 4. F. Tomu nemohla pomoci v průběhu celého turnaje zraněná Lucie Čepelková, ale na projevu maturitního ročníku to nebylo znát. 4. F vstoupila do utkání s mírnou převahou, kterou také dokázala proměnit v branky. 4. A se Švábkem se však nevzdávala a statečně bojovala proti silnějšímu protivníkovi. Nakonec z toho bylo vítězství 5:3 pro maturanty, ale 4. A se neměla za co stydět. Díky sympatickému útočnému projevu o této třídě ještě zcela jistě uslyšíme.

Třída 5. A si nemohla pro čtvrtfinále přát nepříjemnějšího soupeře. 3. E, která byla z osmičky čtvrtfinalistů papírově nejslabším týmem, si dobře pamatovala, jak sestavu Suchánek-Procházka-Brautferger-Horyna dokázala minulou zimu potrápit. Nejinak tomu bylo i tentokrát, i když hra byla v režii favorita zápasu. Ten však měl proti fyzicky skvěle vybavenému výběru 3. E co dělat, aby v závěru neztratil svoje jednogólové vedení. Ovšem rozhodla souhra dvojice Brautferger-Procházka. Druhý jmenovaný zcela jistě překonal turnajový rekord v počtu gólů do prázdné sítě, které mu připravoval právě Petr Brautferger.

Poslední čtvrfinále bylo zcela v režii 5. B, která si připsala nejvyšší vítězství v rámci vyřazovacích soubojů proti 3. A. Ani Jakub Křivánek, ani Adam Drastich neměli ten den na to překonat v tu chvíli nejlepšího brankáře turnaje Tomáše Kozubka. Ten si připsal nulu a i díky němu porazila 5. B již unavenou 3. A 7:0. Zvláště pak v tomto duelu zaujala Johana Vrbová, která se začala svým výkonem pomalu hlásit do All-star týmu celého turnaje.

Začátek dne druhého byl ve znamení All-star zápasu (prvního v historii) mezi absolventským týmem “Old dogs” proti kolektivu složenému ze současných studentů GVP “Young guns”. Zápas hraný na tři třetiny po deseti minutách přinesl drama hodné utkání hvězd. I divácká kulisa byla výborná, mohlo se tedy začít. Úvodní buly vhodila legenda GVP Jan Ordoš a zápas začal. Absolventi s brankářem Šimůnkem, v poli s Vichnarem, Sládkem, Brabcem a jinými měli být favority. V první třetině to tak také dlouhou dobu vypadalo. Absolventi se poměrně rychle dostali do vedení 3:0. V tu chvíli by asi nikoho nenapadlo, že za několik minut to bude úplně jinak. Nedůrazu v obraně ještě do přestávky využili Young guns dvakrát, do kabiny se šlo tedy za stavu 3:2 pro veterány. Ti se ve druhé části hry nestačili divit, co se na hřišti děje. Útočné výpady trojice Brautferger-Klíma-Páleník byly k nezastavení, brankář Old dogs Martin Šimůnek se mohl snažit, jak chtěl, ale po druhé části byl najednou stav 5:3 pro mladé. Ti ještě na začátku třetí části dominovali, přidali šestý gól a brankář Kozubek dál chytal, co na něj letělo. Tento efekt však přerušil Gusta Ondrejčík a jako by tím Kozubka úplně zbavil kouzla, Old dogs otočili na 8:6 a rázem bylo po zábavě. Pod časovým tlakem tlačící tým mladých hvězd stačil už jen snížit, i tak si tým kapitána Richarda Klímy zaslouží absolutorium za to, jakým způsobem zápas proti zkušenějším kolegům odehrál. Další útěchou byla cena pro nejlepšího hráče utkání pro Petra Brautfergera, který bilancí 3+2 ukázal, jaký je jeho přínos pro současný florbal na GVP. A nebylo to ten den naposledy…

Čtvrteční dopoledne pokračovalo semifinálovými bitvami, v nichž se utkali staří známí ze skupiny. Odveta se však povedla pouze jednomu týmu.

V prvním semifinále se utkala obhajující 5. A s vyzyvateli ze 4. F. Ve skupině Brautfergerův výběr dokázal zdemolovat 4. F poměrem 6:1. Odhodlaní maturanti však záhy po začátku zjistili, že přes 5. A se bude procházet těžko. Kombinace Brautferger-Procházka byla stejně efektivní jako v minulých zápasech, a tak byl konečný výsledek 8:2 ještě milosrdný. Poražená 4. F čekala na souboj o bronz, 5. A se mohla těšit na svoje čtvrté finále v řadě.

Druhý semifinálový souboj také nabídl repete ze skupiny. V té 5. B porazila své starší kolegy ze 6. A 6:1 a řekla si tím o velkou pozornost před vyřazovacími souboji. Ovšem chyba lávky - 6. A přichystala nepříjemné překvapení pro 5. B. Již unavený brankář Kozubek nestačil několikrát na střely Páleníka či Půlpána a na druhé straně Sebastián Kostka čaroval. I přes průběžné vedení 6:2 a vyloučení Zakharuka však 6. A dovolila utkání zdramatizovat, když 5. B zásluhou Vrbové a Sluky snížila na 6:4. To však bylo vše. Odveta se 6. A vydařila a i tentokrát postoupila do finále proti 5.A.

Před medailovým vyvrcholením celého turnaje byl do Síně slávy florbalu zařazen Jakub Šafařík, který svými výkony pomohl své třídě před čtyřmi lety k titulu florbalového krále GVP.

Zápas o třetí místo mezi 5. B a 4. F měl mít jasného favorita. Dvojice Sluka-Vrbová budila soupeře ze sna, stejně jako zákroky brankáře Kozubka. Nebylo to však v tomto duelu. 4. F hrála velice obětavě a držela se svého soupeře jako klíště. 5. B několikrát odskočila, ale její soupeř vždy srovnal, naposledy zhruba půldruhé minuty před koncem. Na řadu tak přišly nájezdy, kde Jan Snížek ukázal, že Panenka se dá aplikovat i ve florbale, a brankář Juraj Kováčik, že nepotřebujete mít výstroj na to, abyste vychytali nájezdy. 4. F tak i díky těmto dvěma borcům slavila bronz.

Finále mezi 5. A a 6. A se odehrávalo v podobném duchu, jako před rokem. Petr Brautferger útočil na překonání rekordu Martina Vichnara v počtu bodů na jednom turnaji a už v osmé sekundě naznačil, že by to mělo vyjít. Míček po klasické ose Brautferger-Procházka zamířil do branky. Šlo o nejrychlejší branku historie finále florbalových turnajů. 6. A se však nevzdala a po boji ukázala, že to jde. Již po třech minutách byl stav 2:2, i tato skutečnost měla zásluhu na tom, že se toto finále stalo nejgólovějším v historii. Poté však přišel moment, který nejspíš rozhodl o osudu zápasu. Krátce po sobě zvýšila 5. A z rychlých protiútoků na 4:2. Dále bylo utkání poměrně vyrovnané, více šancí si vytvářela 5. A, ale Kostka opět držel vyzyvatele v tomto zápase. Dvougólové vedení však vydrželo po téměř celý průběh zápasu, a tak se 5. A mohla radovat ze svého rekordního třetího titulu jako nejmladší výběr, který kdy získal tři tituly.

Petr Brautferger byl zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, překonal rekordy v počtu asistencí (13, Jiří Haken měl před lety na kontě o jeden zápas navíc) i v počtu bodů (31).

Nejlepším brankářem byl vyhlášen Matyáš Suchánek z 5. A, který podával konstantní výkony v průběhu celého turnaje, a i díky němu mohla třída Marka Fajfra slavit.

Do All-star týmu se kromě již zmíněných dostal také Jan Páleník z 6. A a Johana Vrbová z 5. B. Ta se stala první dívkou, která dosáhla až na All-star tým, čímž posunula opět hranici dívčího florbalu na GVP pro překonávání rekordů.

Na závěr nezbývá než poděkovat organizátorům a fanouškům a doufat, že Florbalový turnaj GVP přinese příště ještě dramatičtější zápasy a ještě lepší hru.

Autor: Stanislav Mohorita


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
10 + 3 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Knihovna jde do finále!!!
  Knihovna bude otevřena od 22.-25.6. od 7.30 do 14.00. Pokud nebude knihovník přítomen, nechte knihy u třídního nebo na vrátnici. Děkuji
 • KMD - vrácení peněz
  Milí divadelníci, v kanceláři školy si každý předplatitel KMD vyzvedne peníze za neuskutečněná představení, odvolaná kvůli koronavirové krizi. U paní hospodářky Šimkové se zastavte kdykoli do konce školního roku, denně od 8 do 13 hodin. Děkuji Pavla Imramovská
 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková