Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Férová čokoláda a workshop

Chcete vědět jak moc hříšná je čokoláda, kterou si koupíte v obchodě? Nebo by vás zajímalo, jak si vyrobit vlastní čokoládu? Podpořte petici a čtěte dále!

27.11.2015 - Autor: Ekoškola - Komentáře: 1

Třetina kakaových bobů, ze kterých se vyrábí naše oblíbená čokoláda, pochází z Pobřeží Slonoviny nebo Ghany. Místním farmářům ale tato čím dál exkluzivnější surovina nepřináší vysoké zisky. Naopak, většina z nich žije v chudobě a nedůstojných podmínkách.

K pěstitelům se dostane sotva 6% z konečné ceny čokolády. Hořkou stránkou kakaového průmyslu je ale i využití dětské práce a novodobé otroctví: na kakaových plantážích Západní Afriky pracují až 2 miliony dětí ve věku 5-14let, více než 500 000 z nich v nebezpečných podmínkách.

Využití této dětské práce drží náklady na produkci dostatečně nízko. Děti za ní nedostávají plat a třetina z nich nikdy neusedne do školních lavic. K tomu všemu  na hranicích Mali a Pobřeží Slonoviny roste černý obchod s dětmi, které jsou unášeny za příslibu velkého platu.

Velké čokoládové firmy jako je Nestlé, které skupují čokoládovou hmotu z těchto zdrojů veškeré výše uvedené problémy popírají. Evropská kampaň za férovou čokoládu "Make Chocolate Fair" má čtyři požadavky na zapracovatele čokolády: 

 • Zajistit spravedlivou mzdu pěstitelům kakaa a jejich zaměstnancům.
 • Dodržovat lidská a pracovní práva v celém dodavatelském řetězci kakaa a postavit se proti nucené dětské práci.
 • Podpořit pěstitele tak, aby byli schopni si zajistit udržitelnou a diverzifikovanou produkci.
 • Projít nezávislou certifikací, čímž prokážou, že dodržují standardy etického a spravedlivého obchodu.

Podpořte prosím petici do 2.12!!! http://cz.makechocolatefair.org/

Zakoupili jste si naší gekonní čokoládu a vypadla na vás pozvánka na workshop? Tak se máte na co těšit. Ve workshopu se naučíte vařit homemade čokoládu z fairtrade surovin. Součástí akce bude projekce filmů The Dark Side of Chocolate a Shady Chocolate od dánského režiséra Miki Mistrati, který se do Afriky vydal a natočil moc nehezké věci.

Ten kdo pozvánku nedostal ať nezoufá. Kapacita je sice omezená, ale kdo chce ať dorazí!

 

 

Autor: Ekoškola


Komentáře

129.11.2015 - 13:56 - Autor: Lenochová Zuzana

A já jen dodávám, že 2106 Kč, které jste během ochutnávky Ekoškole za čokoládu zaplatili, převádíme na účet Basungu, spolku pro zambijské děti. Díky moc! Více na basungu.cz (stránky lehce ve výstavbě...).

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 7 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak