Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Férová čokoláda a workshop

Chcete vědět jak moc hříšná je čokoláda, kterou si koupíte v obchodě? Nebo by vás zajímalo, jak si vyrobit vlastní čokoládu? Podpořte petici a čtěte dále!

27.11.2015 - Autor: Ekoškola - Komentáře: 1

Třetina kakaových bobů, ze kterých se vyrábí naše oblíbená čokoláda, pochází z Pobřeží Slonoviny nebo Ghany. Místním farmářům ale tato čím dál exkluzivnější surovina nepřináší vysoké zisky. Naopak, většina z nich žije v chudobě a nedůstojných podmínkách.

K pěstitelům se dostane sotva 6% z konečné ceny čokolády. Hořkou stránkou kakaového průmyslu je ale i využití dětské práce a novodobé otroctví: na kakaových plantážích Západní Afriky pracují až 2 miliony dětí ve věku 5-14let, více než 500 000 z nich v nebezpečných podmínkách.

Využití této dětské práce drží náklady na produkci dostatečně nízko. Děti za ní nedostávají plat a třetina z nich nikdy neusedne do školních lavic. K tomu všemu  na hranicích Mali a Pobřeží Slonoviny roste černý obchod s dětmi, které jsou unášeny za příslibu velkého platu.

Velké čokoládové firmy jako je Nestlé, které skupují čokoládovou hmotu z těchto zdrojů veškeré výše uvedené problémy popírají. Evropská kampaň za férovou čokoládu "Make Chocolate Fair" má čtyři požadavky na zapracovatele čokolády: 

 • Zajistit spravedlivou mzdu pěstitelům kakaa a jejich zaměstnancům.
 • Dodržovat lidská a pracovní práva v celém dodavatelském řetězci kakaa a postavit se proti nucené dětské práci.
 • Podpořit pěstitele tak, aby byli schopni si zajistit udržitelnou a diverzifikovanou produkci.
 • Projít nezávislou certifikací, čímž prokážou, že dodržují standardy etického a spravedlivého obchodu.

Podpořte prosím petici do 2.12!!! http://cz.makechocolatefair.org/

Zakoupili jste si naší gekonní čokoládu a vypadla na vás pozvánka na workshop? Tak se máte na co těšit. Ve workshopu se naučíte vařit homemade čokoládu z fairtrade surovin. Součástí akce bude projekce filmů The Dark Side of Chocolate a Shady Chocolate od dánského režiséra Miki Mistrati, který se do Afriky vydal a natočil moc nehezké věci.

Ten kdo pozvánku nedostal ať nezoufá. Kapacita je sice omezená, ale kdo chce ať dorazí!

 

 

Autor: Ekoškola


Komentáře

129.11.2015 - 13:56 - Autor: Lenochová Zuzana

A já jen dodávám, že 2106 Kč, které jste během ochutnávky Ekoškole za čokoládu zaplatili, převádíme na účet Basungu, spolku pro zambijské děti. Díky moc! Více na basungu.cz (stránky lehce ve výstavbě...).

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
7 + 3 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.