Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Férová čokoláda a workshop

Chcete vědět jak moc hříšná je čokoláda, kterou si koupíte v obchodě? Nebo by vás zajímalo, jak si vyrobit vlastní čokoládu? Podpořte petici a čtěte dále!

27.11.2015 - Autor: Ekoškola - Komentáře: 1

Třetina kakaových bobů, ze kterých se vyrábí naše oblíbená čokoláda, pochází z Pobřeží Slonoviny nebo Ghany. Místním farmářům ale tato čím dál exkluzivnější surovina nepřináší vysoké zisky. Naopak, většina z nich žije v chudobě a nedůstojných podmínkách.

K pěstitelům se dostane sotva 6% z konečné ceny čokolády. Hořkou stránkou kakaového průmyslu je ale i využití dětské práce a novodobé otroctví: na kakaových plantážích Západní Afriky pracují až 2 miliony dětí ve věku 5-14let, více než 500 000 z nich v nebezpečných podmínkách.

Využití této dětské práce drží náklady na produkci dostatečně nízko. Děti za ní nedostávají plat a třetina z nich nikdy neusedne do školních lavic. K tomu všemu  na hranicích Mali a Pobřeží Slonoviny roste černý obchod s dětmi, které jsou unášeny za příslibu velkého platu.

Velké čokoládové firmy jako je Nestlé, které skupují čokoládovou hmotu z těchto zdrojů veškeré výše uvedené problémy popírají. Evropská kampaň za férovou čokoládu "Make Chocolate Fair" má čtyři požadavky na zapracovatele čokolády: 

 • Zajistit spravedlivou mzdu pěstitelům kakaa a jejich zaměstnancům.
 • Dodržovat lidská a pracovní práva v celém dodavatelském řetězci kakaa a postavit se proti nucené dětské práci.
 • Podpořit pěstitele tak, aby byli schopni si zajistit udržitelnou a diverzifikovanou produkci.
 • Projít nezávislou certifikací, čímž prokážou, že dodržují standardy etického a spravedlivého obchodu.

Podpořte prosím petici do 2.12!!! http://cz.makechocolatefair.org/

Zakoupili jste si naší gekonní čokoládu a vypadla na vás pozvánka na workshop? Tak se máte na co těšit. Ve workshopu se naučíte vařit homemade čokoládu z fairtrade surovin. Součástí akce bude projekce filmů The Dark Side of Chocolate a Shady Chocolate od dánského režiséra Miki Mistrati, který se do Afriky vydal a natočil moc nehezké věci.

Ten kdo pozvánku nedostal ať nezoufá. Kapacita je sice omezená, ale kdo chce ať dorazí!

 

 

Autor: Ekoškola


Komentáře

129.11.2015 - 13:56 - Autor: Lenochová Zuzana

A já jen dodávám, že 2106 Kč, které jste během ochutnávky Ekoškole za čokoládu zaplatili, převádíme na účet Basungu, spolku pro zambijské děti. Díky moc! Více na basungu.cz (stránky lehce ve výstavbě...).

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
7 + 10 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • ztráty a nálezy
  Do "recyklační skříně" byly dány nalezené věci, které si již delší dobu nikdo nevyzvedl v kanceláři školy. Jeden zlatý předmět je tam ještě k vyzvednutí. Plháková
 • VoBafo - základní skupiny
  Připomínám termín 1.6. 2019. Jedná se o ukončení hraní zápasů základních skupin turnaje VoBaFo 2019. Výsledky zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Účast na zápasech není omluvenkou z řádné a rozvrhem dané výuky. Kolegové vás mohou, ale nemusí uvolnit. Děkuji a těším se na finalisty. P.E.
 • ATLETICKÝ PŘEBOR ŠKOLY
  Připomínám rychle se blížící termín pro odevzdání přihlášek a startovného: středa 15.5. Za spolupráci děkují tělocvikáři.
 • ORIENTAČNÍ BĚH
  Prosím všechny studenty 5., resp. 3. ročníků, kteří se v září v Borovici nominovali do školního týmu OB (umístili se na prvních třech místech), aby přišli do kabinetu 124 potvrdit nebo vyloučit svůj start na závodech POPRASKU. Prosím, aby přišli i studenti na 4. a 5. místě. Zatím jsou jako náhradníci. Vše se týká samozřejmě i studentek z uvedených ročníků. Děkuji. Z. Nedvědová
 • Tady nám chutná
  Celý kolektiv kuchařek ze školní jídelny GVP děkuje milým studentům za to, že hlasovali v projektu MHMP Tady nám chutná, v němž se soutěžilo o kvalitu školního stravování. ŠJ GVP byla díky vašim hlasům velmi dobře hodnocena. Jsme rády, že vám u nás chutná!!!
 • Zapomenuté učebnice literatury pro 3. ročník
  V kabinetu 118 (němčina) se záhadným způsobem objevily učebnice literatury pro 3. ročník. Dále tu máme penál a desky s poznámkami. Předpokládám, že si dotyčný tyto věci vyzvedne co nejdříve. Marta Urbanová
 • Ztracené pamětní dvacetikoruny
  Jak jsem již na intranetu psala, 4.A si v turnaji tříd finanční gramotnosti vyhrála novou emisi pamětních dvacetikorun. Včera mince až do páté vyučovací hodiny ležely v dárkové krabičce na katedře, potom zmizely. Moc doufám, že jak záhadně zmizely, tak záhadně se opět v učebně 103 objeví. Věřím, že ten, kdo si je zřejmě z pouhopouhé zvědavosti vypůjčil a již si je prohlédl je v pořádku vrátí zpět. Odmítám uvěřit tomu, že je někdo sprostě ukradl!!!!! L. Kozderková