Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Férová čokoláda a workshop

Chcete vědět jak moc hříšná je čokoláda, kterou si koupíte v obchodě? Nebo by vás zajímalo, jak si vyrobit vlastní čokoládu? Podpořte petici a čtěte dále!

27.11.2015 - Autor: Ekoškola - Komentáře: 1

Třetina kakaových bobů, ze kterých se vyrábí naše oblíbená čokoláda, pochází z Pobřeží Slonoviny nebo Ghany. Místním farmářům ale tato čím dál exkluzivnější surovina nepřináší vysoké zisky. Naopak, většina z nich žije v chudobě a nedůstojných podmínkách.

K pěstitelům se dostane sotva 6% z konečné ceny čokolády. Hořkou stránkou kakaového průmyslu je ale i využití dětské práce a novodobé otroctví: na kakaových plantážích Západní Afriky pracují až 2 miliony dětí ve věku 5-14let, více než 500 000 z nich v nebezpečných podmínkách.

Využití této dětské práce drží náklady na produkci dostatečně nízko. Děti za ní nedostávají plat a třetina z nich nikdy neusedne do školních lavic. K tomu všemu  na hranicích Mali a Pobřeží Slonoviny roste černý obchod s dětmi, které jsou unášeny za příslibu velkého platu.

Velké čokoládové firmy jako je Nestlé, které skupují čokoládovou hmotu z těchto zdrojů veškeré výše uvedené problémy popírají. Evropská kampaň za férovou čokoládu "Make Chocolate Fair" má čtyři požadavky na zapracovatele čokolády: 

 • Zajistit spravedlivou mzdu pěstitelům kakaa a jejich zaměstnancům.
 • Dodržovat lidská a pracovní práva v celém dodavatelském řetězci kakaa a postavit se proti nucené dětské práci.
 • Podpořit pěstitele tak, aby byli schopni si zajistit udržitelnou a diverzifikovanou produkci.
 • Projít nezávislou certifikací, čímž prokážou, že dodržují standardy etického a spravedlivého obchodu.

Podpořte prosím petici do 2.12!!! http://cz.makechocolatefair.org/

Zakoupili jste si naší gekonní čokoládu a vypadla na vás pozvánka na workshop? Tak se máte na co těšit. Ve workshopu se naučíte vařit homemade čokoládu z fairtrade surovin. Součástí akce bude projekce filmů The Dark Side of Chocolate a Shady Chocolate od dánského režiséra Miki Mistrati, který se do Afriky vydal a natočil moc nehezké věci.

Ten kdo pozvánku nedostal ať nezoufá. Kapacita je sice omezená, ale kdo chce ať dorazí!

 

 

Autor: Ekoškola


Komentáře

129.11.2015 - 13:56 - Autor: Lenochová Zuzana

A já jen dodávám, že 2106 Kč, které jste během ochutnávky Ekoškole za čokoládu zaplatili, převádíme na účet Basungu, spolku pro zambijské děti. Díky moc! Více na basungu.cz (stránky lehce ve výstavbě...).

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Talnet
  Ráda bych Vás informovala o možnosti přihlásit se do T-kurzů Talnetu. Do jarních bloků přibyla jedna novinka (Chemie v prostoru). Anotace všech kurzů jsou k prohlédnutí na http://www.talnet.cz/t-kurzy. Termín: do 5.1. 2020. Ivana Suchánková
 • KB Florbal Challenge
  Prosím reprezentanty GVP o nominační schůzku v úterý 17.12. 2019 v 11.35 v kab.č.123. Turnaj chlapců se uskuteční ve středu 18. prosince v hale ZŠ Campanus - Jírovcovo náměstí 1782/1, Praha 4. Předpokládaný čas začátku turnaje je v 8.00 hod.. Děkuji pěkně P.E.
 • Náhradní a opravné testy u Matěje Krále
  Náhradní a opravné testy ze základů společenských věd, semináře společenských věd a politologie si lze napsat vždy o velké přestávce v pátek 13. 12. v místnosti č. 005, v úterý 17. 12. v místnosti č. 005 nebo ve středu 18. 12. v místnosti č. 204.
 • KMD - zrušené představení
  Vážení divadelníci, dne 2.12. bylo z důvodu nemoci zrušeno představení Varieté Freda A. ve studiu Ypsilon. Náhradní termín tohoto představení bude 8.1.2020. Vstupenky zůstávají v platnosti na tento termín. N. Brousilová, kab. č. 208
 • HC Sparta - Plzeň
  Lístky na zápas 18.12. v 18.30 v O2 aréně objednávejte v kab.č.123. Hezký advent přeje P.E.
 • HC Sparta válí a zve nás
  Přináším tip na výlet do Drážďan, kde se pod širým nebem v sobotu 4. 1. 2020 utká HC Sparta s Litvínovem. Více info:zde P.E.
 • Fotky z atletického dne
  Album všech fotek z atletického dne najdete zde, či na facebookové stránce školy. Fotky se z alba dají stáhnout. @mipruch a @es.ter.ka
 • KMD-ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ
  VÁŽENÍ DIVADELNÍCI, DNES 2.12. SE RUŠÍ PŘEDSTAVENÍ V DIVADLE YPSILON. VSTUPENKY SI USCHOVEJTE. MOŽNÁ BUDE NÁHRADNÍ PŘEDSTAVENÍ V LEDNU.
 • Volejbalovému výběru se daří
  2.12. 2019 hrál náš reprezentační volejbalový výběr druhé kolo Středoškolské volejbalové ligy. A opět jsme byli úspěšní. Nejprve porážíme Školueupraha a Canadian school 2:0. Poté jsme hráli dvě těžká utkání. S G Svitavy remizujeme a získáváme alespoň bod za jeden set. V utkání s G Nad Alejí jsme po prvním vyhraném setu předvedli v setu druhém malý volejbalový zázrak. Prohrávali jsme 8:1, 18:7, 23:20. Výsledek byl 23:25 pro GVP. Finále v Jindřichově Hradci se bude hrát 4.5. 20120 a je opět blíž. Držte pěsti. Díky všem P.E.
 • Knihovna je do konce týdne zavřená
  Vzhledem k nemoci je knihovna do konce týdne zavřená!. Knihy lze pouze vracet. Díky za pochopení. Knihovník
 • KMD
  Vážení divadelníci, nabídka na leden je zveřejněna. Objednávat vstupenky můžete od 3.12. od 20:00 hodin do 8.12. do 20:00 hodin. Další vstupenky si budete vybírat až na březen. Měsíc únor je krátký, také máme prázdniny, tudíž ho nyní vynecháme. N. Brousilová, kab. č. 208
 • BESÍDKA PRO DĚTI ZAMĚSTNANCŮ ŠKOLY
  Sejdeme se ve středu v 17 HODIN v jídelně. Nejprve bude divadlo, pak čertovsky skvělé vystoupení a pak přijde Mikuláš. Následovat bude vyrábění dárků a dobrot. Těšíme se na Vás P+H