Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Férová čokoláda a workshop

Chcete vědět jak moc hříšná je čokoláda, kterou si koupíte v obchodě? Nebo by vás zajímalo, jak si vyrobit vlastní čokoládu? Podpořte petici a čtěte dále!

27.11.2015 - Autor: Ekoškola - Komentáře: 1

Třetina kakaových bobů, ze kterých se vyrábí naše oblíbená čokoláda, pochází z Pobřeží Slonoviny nebo Ghany. Místním farmářům ale tato čím dál exkluzivnější surovina nepřináší vysoké zisky. Naopak, většina z nich žije v chudobě a nedůstojných podmínkách.

K pěstitelům se dostane sotva 6% z konečné ceny čokolády. Hořkou stránkou kakaového průmyslu je ale i využití dětské práce a novodobé otroctví: na kakaových plantážích Západní Afriky pracují až 2 miliony dětí ve věku 5-14let, více než 500 000 z nich v nebezpečných podmínkách.

Využití této dětské práce drží náklady na produkci dostatečně nízko. Děti za ní nedostávají plat a třetina z nich nikdy neusedne do školních lavic. K tomu všemu  na hranicích Mali a Pobřeží Slonoviny roste černý obchod s dětmi, které jsou unášeny za příslibu velkého platu.

Velké čokoládové firmy jako je Nestlé, které skupují čokoládovou hmotu z těchto zdrojů veškeré výše uvedené problémy popírají. Evropská kampaň za férovou čokoládu "Make Chocolate Fair" má čtyři požadavky na zapracovatele čokolády: 

 • Zajistit spravedlivou mzdu pěstitelům kakaa a jejich zaměstnancům.
 • Dodržovat lidská a pracovní práva v celém dodavatelském řetězci kakaa a postavit se proti nucené dětské práci.
 • Podpořit pěstitele tak, aby byli schopni si zajistit udržitelnou a diverzifikovanou produkci.
 • Projít nezávislou certifikací, čímž prokážou, že dodržují standardy etického a spravedlivého obchodu.

Podpořte prosím petici do 2.12!!! http://cz.makechocolatefair.org/

Zakoupili jste si naší gekonní čokoládu a vypadla na vás pozvánka na workshop? Tak se máte na co těšit. Ve workshopu se naučíte vařit homemade čokoládu z fairtrade surovin. Součástí akce bude projekce filmů The Dark Side of Chocolate a Shady Chocolate od dánského režiséra Miki Mistrati, který se do Afriky vydal a natočil moc nehezké věci.

Ten kdo pozvánku nedostal ať nezoufá. Kapacita je sice omezená, ale kdo chce ať dorazí!

 

 

Autor: Ekoškola


Komentáře

129.11.2015 - 13:56 - Autor: Lenochová Zuzana

A já jen dodávám, že 2106 Kč, které jste během ochutnávky Ekoškole za čokoládu zaplatili, převádíme na účet Basungu, spolku pro zambijské děti. Díky moc! Více na basungu.cz (stránky lehce ve výstavbě...).

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
2 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková
 • Ztráta flešky
  Minulý čtvrtek jsem zřejmě nechal v počítači zasunutou flešku s pro mne důležitými daty. Malá, černá. Nenašel někdo? Díky za pomoc.
 • KMD
  Vážení divadelníci, je zveřejněna poslední nabídka divadelních představení v tomto školním roce. Vstupenky si můžete objednávat od 3.3. - 10. 3. 2020. N. Brousilová, kab.č. 208
 • ChO kategorie C
  Školní kolo chemické olympiády,kategorie C proběhne ve čtvrtek 5.3. v laboratoři od 10 hodin. Jestli potřebujete nějaké další informace, přijďte se zeptat. H.Vondráčková
 • KMD
  Od 24.2. si můžete vyzvednout vstupenky na březen. N. Brousilová, kab.č. 208
 • GVP na MČR SVL
  Velikou radost nám 10. 2. 2020 udělal volejbalový výběr. Základní skupinky Středoškolské volejbalové ligy končí až 10. 4. 2020 posledním turnajem na Chodově. Náš výběr má jistotu minimálně druhého místa z 12-ti škol a to znamená jediné. Jsme na MČR. Radost z postupu trošku kalí termínová kolize se státní písemnou MZK. Finálový turnaj bude hostit 5. 5. 2020 Jindřichův Hradec. Držte palce! Kluci a holky děkuji za výbornou reprezentaci GVP. A asi můžeme slíbit, že ještě nekončíme... P.E.
 • VoBaFo rozlosování
  Dne 6. 2. 2020 byl turnaj rozlosován. Informace a průběžné výsledky naleznete: zde Již nyní můžete domlouvat zápasy a hrát. Výsledky, prosím, zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Termín ukončení základních skupin je 29.5. 2020. Hodně zdaru v turnaji přeje P.E.