Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Здравствуйте!

Někteří studenti našeho gymnázia si letos notně prodloužili prázdniny výletem do Ruska, především do Moskvy. Včetně mě. Za doprovodu paní profesorky Heleny Vondráčkové, jejího námi oblíbeného manžela Vládíka, a troufnu si říct, že i Darja Kovaleva, studentka 6.A, byla součástí "organizátorského tria", už jen proto, že bychom se asi do Suzdalu a Vladimiru takhle levně nepodívali (a cena je leckdy rozhodující). Překládali všichni. A hodně. A pořád.

04.10.2016 - Autor: Klára Vaňkátová - Komentáře: 0

S překládáním to měli vážně těžké, protože komentované prohlídky jsme absolvovali denně a my studenti jsme přijeli s opravdu velkou zásobou ruštiny, jako je přikyvování s tiše zamumlaným „da“, někteří si troufli i na „něpaněmáju“ nebo „Zdrástvuj tě“ a naučili jsme se tak akorát to „spasíba“ a ti zdatnější třeba ještě „charašó“, „štó“ nebo „do svidáňja“. A navíc, jak vidíte, vše za doprovodu pekelně špatné výslovnosti. S azbukou to bylo lepší, protože člověka nutila se ji alespoň trošku naučit – přece jen byste si rádi koupil bílý jogurt, když na něj máte chuť, a ne smetanu nebo tureckou zálivku s koprem nebo co to bylo (ono to tam vypadalo dost podobně, vážně!).

Po příletu na letiště Šeremeťjevo, podepsání jakýchsi potvrzení o proclení a vyzvednutí našich zavazadel, byla na řadě nekonečná cesta autobusem a poznávání síly stisku jejich dveří, moskevského zápachu a místního opilého pána, který nám celou cestu nabízel semínka a cosi vykládal. Potom přišlo na řadu metro. To pověstné moskevské metro. No, my jsme samozřejmě neměli to štěstí, abychom nastupovali nebo vystupovali na nějaké zvlášť zajímavé stanici, takže jsme se mohli těšit na další dny.

Po příchodu k hostelu byli možná někteří trochu vyděšení tím, jak dům uvnitř vypadal, ale za našimi dveřmi (dům měl víc pater a v každém byly jedny, jako do bytů, ale co se za těmi ostatními skrývalo, nám zůstane asi navždy tajemstvím) jsme byli příjemně překvapeni. V pokojích jsme byli po jedenácti, deseti a po čtyřech, takže tam moc místa nazbyt nebylo, ale k dispozici nám byla ještě společenská místnost a prostorná kuchyň s jídelnou. Bydleli jsme kousek od Rudého náměstí, a protože jsme přijeli již kolem čtvrté odpoledne, tak na programu byla ještě procházka okolními ulicemi směrem k hrobu neznámého vojína, který jsme spatřili až za tmy, a myslím, že díky svíčkám a výměně stráží na nás dýchla taková zvláštní ruská atmosféra. Po příchodu do hostelu nás ještě paní profesorka stihla překvapit hodinou, která určovala, kdy si dáme další den sraz v „jídelně“, aby nám povyprávěla něco o Rusku. Jsme totiž zvyklí na brzké ranní vstávání, nikoliv na sraz až v deset hodin dopoledne.

 

Dne 2.9. nás v 11 hodin čekala paní průvodkyně, která nám ukázala Moskevský Kreml. Program byl vyčerpávající, zvládli jsme toho opravdu hodně; Alexandrijský park, Manéžní náměstí, Spasskou věž, také Chrámové náměstí, ze kterého jsme si měli v hlavně odnést názvy třech chrámů (které se ale dle mého skromného názoru do paměti nevryly téměř nikomu) – Uspenskij soubor (chrám Nanebevzetí Panny Marie, místo carských korunovací), Blagověščenskij sobor (chrám Zvěstování Panny Marie) a Archangelskij sobor (chrám Archanděla Michaela) s hrobkami ruských panovníků, a mnoho dalšího. Obrovské valouny ryzího zlata, kusy stříbra, korunovační klenoty plné diamantů jsme viděli v Almazném fondu. V Oružejné palatě, která je také součástí Kremlu, jsme již ani nevnímali obrovské sbírky kostýmů, kočárů a darů, které patřily ruským carům.

Uspenskij sobor:                                     Kostel Vasila Blaženého:

    

Výzdoba v Moskvě, oslavy nového školního roku:             My a Bolšoj Těatr: 

      

 

 

Další den, 3.9. jsme započali v Českém domě na obědě a pokračovali jsme do muzea kosmonautiky. Potom jsme si měli udělat vlastní program a rozhodnout se, kam z doporučených míst se půjdeme podívat.

Cestou do Českého domu nám paní profesorka ukázala
impozantní Eliseevskij magazin, obchod fungující od r.1901

Muzeum kosmonautiky:

  

 

Doporučené VDNCh a "ty co držej to seno":

 

4.9. nás čekalo brzké vstávání a výlet do městečka Suzdal a tamního skanzenu a města Vladimir, které v sobě ukrývá několik významných památek ruského středověku a po pádu Kyjeva se dokonce na čas stalo centrem Ruska. Cestou zpátky nás však potkala pětihodinová kolona, a tak jsme nestihli ukončení moskevského festivalu a ohňostroj na Rudém náměstí… :(

Suzdal:                                                                        Zde byla výstava na téma ruské školy:

Chrám Narození Panny Marie:

 

   Skanzen v Suzdalu:

    

Vladimir:

 

V pondělí 5.9. nám počasí nepřálo, a tak jsme všichni pořádně zmokli. Nejdříve jsme se byli podívat na Novoděvičím hřbitově, potom následovala proslulá ulice Arbat a dále jsme šli každý po své ose (samozřejmě ve skupinkách nejméně po dvou, paní profesorko!)

Památka na Borise Jelcina:

           

               

 

 

Další den, 6.9., jsme si dopoledne vystáli frontu u Kremelské zdi, abychom mohli spatřit nabalzamovaného Lenina v jeho Mauzoleu. Pravdou je, že celý objekt je opravdu přísně střežen vojáky na každém kroku. Potom jsme si prohlédli Treťjakovskou galerii a zavítali jsme také do nezapomenutelného Muzea Velké vlastenecké války (1941-1945). Tohle muzeum nás opravdu okouzlilo svým provedením a schopností demonstrovat atmosféru doby. Samozřejmě víme, že nemůžeme věřit všemu, co kde čteme a vidíme, vždy se musíme na situaci dívat ze všech možných úhlů a toužit po interpretacích všech zúčastněných stran. Část naší moskevské výpravy však tento den strávila s manželem naší paní profesorky v městě Dubna, kde se nachází Spojený ústav jaderných výzkumů. Myslím, že všichni jsme si svůj program užili.

          

  No vážně, poznáte co je obraz na stěně a která část už je instalace v místnosti?

 

Středa 7.9. nám přinesla poznání rodiště Lva Nikolajeviče Tolstého, totiž vesnice Jasná Poljana. Byli jsme v jeho domě, procházeli se jeho sady, viděli jeho hrob. Pro všechny to byl, myslím si, silný zážitek. Následoval oběd, který měl několik chodů; ochutnávali jsme ruské speciality. Potom jsme jeli na nádraží do Astapova, kde Tolstoj zemřel. Tam jsme viděli výstavu nejrůznějších věcí, které patřily slavnému literátovi, a pokračovali jsme do Tuly do muzea zbraní. To samozřejmě neoslovilo všechny účastníky zájezdu, ale někteří byli ve svém živlu. V Tule jsme si prohlédli tamní Kreml; je trošku menší než ten v Moskvě. Celou dobu jsem přemýšlela, jak se tam mohlo vejít tolik lidí a budov. Středeční program jsme zakončili výkladem o výrobě klasických tulských perníků, jejich výrobou, zdobením a ochutnávkou tulských sladkostí.

Zahrady u domu Lva Nikolajeviče Tolstého:

Dům slavného Lva Nikolajeviče Tolstého:

Tula a zdobení perníčků:

 

U tulského Kremlu:

 

Čtvrtek 8.9. patřil Lomonosovově univerzitě. Měli jsme totiž jedinečnou příležitost a čest podívat se dovnitř. Viděli jsme obsáhlou sbírku kamenů, studovny biologie, zeměpisu, dokonce i univerzitní kantýnu. Program byl poněkud zdlouhavý, byli jsme rozděleni na dvě skupiny a každá uslyšela něco jiného, ale každý si jistě našel něco, co si zapamatoval.

              


Večer nás čekal závěrečný program, na který jsme se těšili od první chvíle, kdy jsme věděli, že je možné cirkus navštívit.Někteří z nás stihli před cirkusem ještě jiný program – např. tržiště s tradičními ruskými barevnými domky.


9.9. Před odjezdem šli někteří z nás ještě rychle dokoupit suvenýry (ať už v podobě jídla nebo matrjošku) pro svoje sourozence, maminky, tatínky, dědečky, babičky, tetičky, strýčky, sestřenice, bratrance….
Letadlo jsme naštěstí nakonec stihli, i když to bylo těsné!


Závěrem bych chtěla za všechny studenty, kteří se zájezdu zúčastnili, poděkovat paní profesorce, jejímu manželovi Vládíkovi, Darie, a nesmíme zapomenout ani na pana Zbytka a jejich rodinnou přítelkyni! Víme, že zařizovat takové zájezdy je velká zodpovědnost a nelehký úděl. Vážíme si toho, že jste si s tím vším dali takovou práci a sami zařídili skvělý program, který obohatil naše životy o nové poznatky i zážitky. Jme vám všem vděční!

PS: Mnohokrát děkuji všem, kteří mi propůjčili své fotografie!
 

Autor: Klára Vaňkátová


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
1 + 1 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Dny geografie
  proběhnou 20.–24.11.2017 na PřF UK 2017, Albertov 6, Praha 2. I pro tento ročník Dnů geografie je pro vás připraven bohatý program vhodný jak pro žáky a studenty základních a středních škol a jejich učitele, tak také pro širokou veřejnost. Podrobnosti na geografienasbavi.cz.
  Ivana Suchánková
 • Přednáška BiO
  V pondělí 13.11. se konají od 16:30 hod v Gymnáziu Botičská Pha2 přednášky k biologické olympiádě. Není nutno se předem přihlašovat. Doporučuji zájemcům o BiO, budete mít náskok do školního kola. M.Laušmanová
 • Exkurze seminář biologie buňky
  V pondělí 13.11. exkurze do Ústavu molekulární genetiky AV ČR- Retroviry a Jak buňky čtou. Sraz v 8:40 hod před vrátnicí Vídeňská 1083, zde i zastávka MHD Ústavy Akademie věd, konec zde v 10:25 hod a návrat do školy. M.Laušmanová
 • Recitační soutěž
  Recitační soutěž se bude konat dne 14. 11. v úterý od 10.00 - 12.30 hodin ve studovně. Těšíme se na vás! Naďa Brousilová, Irena Bártová, Eva Podzimková
 • Soutěž ve španělském jazyce
  Koná se tento čtvrtek 9.11. Přihlášení studenti se dostaví ráno v 8.00 do třídy 214 (4B), 301 (3C), 307 (5C, 6B, 4F). První dvě hodiny bude probíhat písemná část. V průběhu třetí hodiny vám řekneme počet získaných bodů a kdo postupuje do ústní části. Zároveň vám bude sdělen čas, kdy se dostavíte k ústnímu zkoušení. N. Reinosová
 • Exkurze biologický dvouletý seminář
  Odchod v úterý v 11.45 od školy-cíl ČZU v Suchdole Fakulta tropického zemědělství. Jedeme na Dejvickou a pak bus 107, 147 Výhledy. Konec v Suchdole cca 15hod, odhlaste si tedy oběd a vemte něco s sebou do ruky. Pokud máte dále výuku omluvte se individuálně vyučujícím,máte akci školy, v bakalářích zrušena nebude. M.Laušmanová
 • KMD
  Nabídka na prosinec je již zveřejněna! Přihlašování začne v úterý 7.11. ve 20.00 hodin a bude končit 13.11. ve 20.00 hodin. N. Brousilová, kab. č. 208
 • Vstupenky na hokej
  Zdravím příznivce nejrychlejší sportovní hry. Rezervované lístky na zápas HC Sparta - Zlín v akci HC Sparta pro střední školy - termín 21.11. 2017 jsou připraveny k vyzvednutí v kab. č. 123. Tentokráte jsme v sektoru 108 řada 19 a to je vedle kotle domácích... Máte se na co těšit. Přijímám objednávky na další domácí zápasy HC Sparta, dle vašeho výběru. Sportu zdar! P.E.
 • POPRASK florbal hoši
  Zdravím hráče florbalu. POPRASK je postupně losován a turnaj je zahájen. V úvodních skupinkách GVP není. Budeme hrát až po 14.11. 2017. S výběrem hráčů a nominací pomohou ti nejzkušenější. Tedy David Švábek, Ondra Dubina a Michal Beneš. Kluci děkuji. Sledujte intranet. Těším se na vaše výkony. P.E.
 • Ztráta čipu
  V úterý (31.10.) během dopoledne jsem někde ve škole ztratila modrý čip. Pokud by ho někdo našel, prosím přineste mi ho do kabinetu č. 021. Děkuji. Ivana Suchánková
 • Ztráty a nálezy
  Nalezená vstupenka do Divadla na Vinohradech na pondělí 21.11. 2017 je na vrátnici GVP. Poctivý nálezce byl ze 4.E.
 • Vobafo 2017/18 odstartovalo
  Dnes 31.10. 2017 byl zahájen turnaj VoBaFo. 4.A se těší na své soupeře ve finále. Volejbalové utkání mezi 5.C a 2.E zvládla lépe díky koncovkám setů 2.E. Jednalo se o velmi vyrovnaný zápas s řadou pěkných výměn. Hodně zdaru ve vašem snažení v 18. řádném ročníku turnaje přeje P.E.