pozadi

105

Ztráty a nálezy ANEB k výročí Února 1948

Petr Šrámek, Český rozhlas; literární redaktor a editor

V druhé polovině 20. století byla česká literatura výrazně omezena ve svých publikačních možnostech. Jde o desítky a desítky spisovatelů nejrůznějších osudů a nejrůznějších poetik. Nevydáváni nebo dokonce vězněni a jinak pronásledováni byli mnozí – v každém případě došlo k zásadnímu rozestupu vzniku a přijetí jejich děl. Jak tato díla číst půlstoletí po jejich vzniku? Jak tito autoři dodatečně ovlivňují kánon české literatury? A kdo tedy dnes patří a kdo nepatří do seznamu povinné četby? Přednáška se bude věnovat edičním objevům děl Jiřího Koláře, Ladislava Nováka, Karla Hynka, Vratislava Effenbergera, Zbyňka Havlíčka, Egona Bondyho, Vladimíra Vokolka ad.

211

Být či nebýt bílkovinou aneb vejce na měsíci

Mgr. Lukáš Čermák, PhD., Ústav molekulární genetiky AV

Život je zakódovaný v DNA, ale živé organismy jsou postavené z bílkovin. Každá bílkovina v nich má jinou funkci. Některé jsou potřeba přes den, jiné v noci. Některé nás chrání, když dostaneme horečky, jiné jsou schopné spustit rakovinu. Je proto nezbytné se jich někdy zbavit, aby nenapáchaly více škody než užitku. Jak to ale udělat, když jsou téměř nerozbitné?

005

Jak můžu objevovat vesmír?

Jan Lukačevič, Ústav fyziky atmosféry AV

Pro mnohé se může jednat o překvapení, ale Česká republika zanechává výraznou stopu při objevování Sluneční soustavy a má v této oblasti skvělou celosvětovou reputaci. Čeští vědci se podílejí na vývoji přístrojů, které posouvají hranice lidského poznání v rámci kosmického výzkumu. Jeden z těch nejmladších, Jan Lukačevič (26) z Oddělení kosmické fyziky, ÚFA AVČR vám poví, jak si Češi stojí, jaké přístroje připravujeme a co udělal proto, aby se vědě mohl začít věnovat již v takto nízkém věku. Budete-li mít jakékoli otázky týkající se kosmu a jeho dobývání, Jan vám je rád zodpoví.
P.S Jeho projekt poletí na Mars v rámci mise EXO MARS 2020!

301

Je možný mír na Blízkém východě?

PhDr. Ing. Jiří Chotaš, PhD., Filosofický ústav AV ČR, KPF FF UJEP

Přednáška se pokusí odpovědět na následující otázky: Jaké jsou motivy islámského terorismu v širším historickém a politickém kontextu? Jaké jsou hlavní rysy islamistické ideologie? Existuje naděje na nastolení míru na Blízkém východě? Přednáška se váže ke knize renomovaného českého politologa Rudolfa Kučery, Islám a politika, Ústí n. L. 2017.

Přednáška - interaktivní seminář - se pokusí studenty uvést do problematiky teorie her. Ukážeme si, jak je v situaci s malým počtem hráčů důležité uvažovat o možném chování protihráče, zjistíme, jak je ekonomie blízká psychologii a dalším oborům. Seznámíme se se základními metodami experimentální teorie her, přímo ve třídě jeden experiment provedeme a budeme ho společně analyzovat.
Dramatik a matematik René Levínský je absolventem ČVUT a postgraduálního studia v CERGE UK. Šestnáct let působil v Německu, kde přednášel na univerzitě ve Freiburgu a poté pracoval jako zástupce ředitele oddělení Ekonomie strategických vztahů v Ústavu Maxe Plancka v Jeně. V roce 1988 založil divadelní soubor Nejhodnější medvídci, pod různými pseudonymy napsal řadu divadelních her.

205

Fake news

Filip Horký, televize Seznam Zprávy

Zpravodajství nám lže. Jak se v tom vyznat? Jak odhlalit lživou zprávu, někdy až závažně poplašnou? Některé fake-news nejsou jen úsměvné hoaxy, nad kterými se zasmějete a pochopíte, že jsou mystifikací. Dezinformace šířené na internetu jsou ale dnes i nástrojem k ovládání veřejného mínění. Potřebujeme centrum pro odhalování lží, polopravd a hoaxů? Potřebujeme nějaký úřad, který proti takovým nepravostem v žurnalistice cenzurně zasáhne, že by se Orwell znovu dostal ke slovu?

102

Létání s ultralehkými letadly

Mgr. Jan Lorenc, pilot a instruktor ultralehkých letadel

Věděli jste, že piloťák můžete mít dříve než řidičák? Jaké jsou druhy ultralehkých létajících aparátů? Proč letadlo letí, jak se řídí a kdy „spadne“? S kým mluví piloti za letu pomocí vysílačky? Dá se s letadly sportovat a v jakých disciplínách? Víte, že Česká Republika je velmocí ve výrobě ultralehkých letadel? O všem pohovoří Jan Lorenc, medailista z českých národních soutěží a vícemistr světa v ultralehkém létání.

103

Přímá demokracie ve Švýcarsku a jeho vztah k EU

j.e. Dominik Furgler, velvyslanec Švýcarské konfederace v České republice

Švýcarsko má ve světě velmi jedinečný systém přímé demokracie, ve které nemá poslední slovo ani prezident, ani parlament, nýbrž občané. Každé čtyři roky volíme nejen členy parlament, nýbrž po celý rok můžeme ovlivňovat důležité záležitosti, pokud se nám usnesení parlamentu nelíbí, nebo chceme změnit něco v ústavě. Takto budem např. v únoru hlasovat o zrušení poplatku za televizi a rádio, jindy jsme odmítli, že se bude hlasovat o přistoupení země do EU, odsouhlasili zvýšení daní na dlouhodobé financování veřejné dopravy, odmítli jsme přidání jednoho týdne navíc k prázdninám (ke všeobecnému údivu) atd. Tento systém se nazývá přímá demokracie a já bych rád vysvětlil, jak tato konkrétně vypadá, jak došlo u nás k jejímu zavedení a jak je pro nás důležitá. Budu mluvit také o našem vztahu k EU, což má s prvním tématem mnoho společného. Nejsme členem EU, jsme s ní ale úzce spojení díky více než 120 dohodách. Známe volný pohyb, jsme součástí Schengenu, spolupracujeme na evropských výzkumných programech atd., nemáme ale úplný přístup k vnitřnímu trhu a samozřejmě také žádné hlasovací právo. Pokusím se tedy vysvětlit, jak vypadá švýcarský „Model Evropa“, v čem vidíme výhody a nevýhod a kde se momentálně ve vztahu k EU nacházíme. Tento zvláštní vztah určuje také velmi významně náš vztah k České republice, neboť vše, co jsme dohodli s EU, platí také ve vztahu Česko - Švýcarsko. Uvedu konkrétní příklady, které se týkají našich bilaterálních vztahů. Zmíním též skutečnost, že před 50 lety, v roce 1968, uprchlo do Švýcarska přes třináct tisíc občanů, jež zde také dostali azyl. Právě v souvislosti se současnou debatou o migraci je to zajímavý příklad, kde převažuje pozitivní vliv.
PŘEDNÁŠKA A DEBATA PROBĚHNE V ANGLIČTINĚ

202

Herní umělá inteligence

Mgr. Jakub Gemrot, Ph.D, MFF UK

Strategie, RPGčka, hopsačky i Candy Crush když na to příjde, nic se neobejde bez umělé inteligence či procedurálního generování. Kde se všude skrývá UI v počítačových hrách? A budeme mít konečně geniální hry, když už umíme hrát Go? Jak to, že ti panáci ve hrách umí chodit ... povětšinou bez toho, aniž by do něčeho vrazili? Audio (já), video (VLC), obrázky (Powerpoint) a apky (4) vám předvedou triky herní umělé inteligence.

Přednáška bude zaměřena na klíčové problémy tzv. Husákova normalizačního období 70. a 80. let v kontextu Prohlášení Charty 77 a vztahu mezi tehdejším režimem a společností.
Petruška Šustrová (nar. 1947), novinářka, překladatelka a významná představitelka protikomunistické rezistence, nedokončila z politických důvodů studium oborů dějepis a český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V prosinci 1969 byla zatčena a následně odsouzena ke dvěma letům odnětí svobody v souvislosti s opoziční aktivitou v levicovém Hnutí revoluční mládeže (dalšími členy byli též Jaroslav Bašta, Ivan Dejmal, Jan Frolík či Petr Uhl), které protestovalo proti posrpnové normalizaci. Výkon trestu strávila ve věznicích Praha-Ruzyně, Všehrdy a Opava. Po propuštění v roce 1971 pracovala šest let jako poštovní úřednice, později jako uklízečka, od srpna 1982 do listopadu 1989 již nezískala žádné zaměstnání. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77, v roce 1985 působila též jako její mluvčí. V roce 1979 se stala členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Od roku 1987 spolupracovala s redakcí samizdatové revue Střední Evropa. Po pádu komunistického režimu působila v letech 1990–1992 jako náměstkyně federálního ministra vnitra (mj. se podílela na prověrkách pracovníků ministerstva, rozvědky, justice a na přípravě lustračního zákona). V roce 2009 obdržela novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Tomáš Slavík (24), fotograf, kameraman, cestovatel a dobrodruh. V posledních letech stihl s fotoaparátem v ruce navštívit několik kontinentů. Promítne fotky z posledních cest po Indii a Kyrgyzstánu a bude vyprávět zejména o tom, jak v 17 letech odletěl pracovat na dobrovolnický workcamp na Island. Zmíní několik tipů a triků ohledně dopravy a lowcost cestování.

instagram : tomasslavik_photo
www.tomasslavik.cz

302

Opatrovnický soud

JUDr. Eva Nykodýmová, opatrovnická řízení, soud pro Prahu 10

204

Co znamená udržitelný rozvoj?

Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.

Moderní společnost se vyznačuje neustálým hospodářským růstem, který nám přinesl takové materiální bohatství, o jakém mohli naši předkové nanejvýš snít. Produkce tohoto bohatství se však vždy opírala o dostatek přírodních zdrojů a o schopnost přírody vstřebávat různé typy odpadu. V posledních desetiletích je ale stále zřejmější, že ekonomický růst narazil na své limity. Množství zdrojů už nedostačuje rostoucí lidské populaci a stoupající spotřebě. Znečištění ohrožuje klíčové přírodní ekosystémy a tím i naše vlastní životní prostředí. V přednášce se z pozic oboru zvaného ekologická ekonomie zamyslíme nad tím, co tato situace znamená pro naše chápání hospodářské prosperity a pro náš způsob života. Jaká opatření musí být přijata, aby si lidstvo pod sebou nepodřezalo větev? Budeme se muset vzdát části svého bohatství? A co je to vůbec bohatství? Jaká je jeho souvislost se štěstím? Můžeme se jako společnost i jako jednotlivci rozvíjet i bez neustálého ekonomického růstu?

Martin Ketner. Narodil se 14.1.1965 v Praze. Dětství prožil téměř v centru Prahy, obklopen starou zástavbou, taji temných uliček a zákoutí. Možná už v té době se začala formovat Martinova láska k opuštěným a rozpadajícím se domům. Fotografování se Martin nevěnuje příliš dlouho. Nicméně ho naprosto pohltilo a v současné době naplňuje téměř všechen Martinův volný čas. Martin fotí zhruba od roku 2010. Jako téměř každý fotograf, začal i on fotografováním přírody a postupně přidával další obory fotografování - jako například portrétní foto, akt. Ve všech oborech se neustále zdokonaloval na různých workshopech a setkáních fotografů. V neposlední řadě bylo třeba řešit i následné úpravy, a proto i v tomto směru Martin hledal cestu přes různé kurzy a rady zkušenějších kamarádů. A jak už to tak bývá, že život člověka zavede tím směrem, kterým je mu určeno jít, i Martina přivedl na cestu, která se mu stala osudovou. Dostal se mezi nadšence, kteří se zabývají focením opuštěných objektů. Urban exploration neboli URBEX Martina oslovil, nadchl a následně zcela pohltil. Díky této vášni poznal spoustu úžasných lidí, s kterými se vydává na výpravy do míst, kam běžně člověk nezavítá. Jako všichni ostatní Urbexeři se drží hesla: „Neodnášej nic než fotky, nenechávej nic než stopy“. S talentem sobě vlastním umí Martin zachytit pocity, krásu, tajemno a z jeho fotografií k nám promlouvají dávné příběhy. Martin do každé fotografie vkládá navnímaný pocit z toho daného místa a pozorný divák se tak může najednou ocitnout v rozbořeném kostele, v sanatoriu, v honosné vile či v opuštěném krematoriu. Z některých fotografií Vás lehce mrazí, z některých na Vás dýchá klid a smíření. Stejně tak, jako i domy skýtají různé pocity v nich zanechané. Intenzivnějších pocitů je dosaženo ještě speciální úpravou fotografií nazývanou HDR. Věřím, že přednáška s promítáním fotografií, které se zúčastníte, vás osloví a zaujme. Velký prostor dáme volné debatě o stylu focení, přístupu do lokací a v neposlední řadě více či méně humorným příběhům k jednotlivým fotografiím.

Copyright © 2018 Dominik Chaloupka Gymnázium Na Vítězné pláni