Kirk Lee Hammett se narodil 18. Listopadu 1962 v San Franciscu. Kirkova matka pocházela z Filipín a otec byl Irský obchodník. K hudbě ho údajně přivedl jeho hippie bratr Rick. Za své první peníze které si vydělal prací v Burger Kingu si koupil zesilovač Marshall a propojil ho se svou elektrickou kytarou Gybson Flying V. Vzniklo tak spojení které Kirka dostalo až na samotný Rock'n'rollový vrchol a časopis Rolling Stone ho zařadil mezi dvacítku nejlepších kytaristů všech dob, po bok takových legend jako Eric Clapton, Jimmy Handrix, nebo Keith Richards.
Zhruba ve dvaceti letech založil Kirk kapelu Exodus, která se prezentovala stylem v té době narozeného Trashmetalu. V roce 1983 chodil Kirk Hammett na lekce hraní k v té době neznámému Joe Satrianimu a jednoho dne se mu ozvala začínající kapela stejně vlasatých nadšenců, Metallica.
Kirk v Metallice nahradil vyhozeného Dave Mustaina a stal se plnohodnotným členem kapely krátce před vydáním debutového alba Kill´em All. Od poloviny 80.tých let napsal Kirk Hammett pro Metallicu řadu nezapomenutelných riffů a stal se jakousi klidnou silou mezi ústřední dvojicí frontmanů, Larsem Urlichem a Jamesem Hetfieldem. Neuvěřitelná kariéra této kapely vyvrcholila v roce 2009, kdy Metallica vstoupila do Rock'n'rollové síně slávy v Clevelandu.
O Kirkovi je známé že je velkým sběratelem Hollywoodských rekvizit. Vlastní rovněž rozsáhlou sbírku všech možných druhů lebek, které jsou vystavené po celém jeho bytě. Má dva psy a několik koček. Je šťastně ženatý se svou manželkou Lani a na kytaru hraje údajně 351 dní v roce.
Dokumenty a koncertní záznamy FRANCAIS POUR UNE NUIT, METALLICA:CUNNING STUNTS a METALLICA:SOME KIND OF MONSTER jsou výborným pohledem na Hammetovu hudební preciznost.
James Alan Hetfield se narodil 3. Srpna, 1963 v Los Angeles. Tento introvertní frontman kultovní metalové formace Metallica vyrůstal v silně věřící křesťanské rodině. Po přestěhování do Kalifornského La Brea se začal na popud bratra věnovat hudbě a na střední škole hrál s kapelou Obsession. Jamese nejvíce ovlivnily kapely Led Zeppelin, Black Sabath, Deep Purple, Iron Maiden a jim podobné.
Po inzerátu v novinách Recycler se James seznámil s bubeníkem dánského původu Larsem Urlichem. Ten den dal základ vzniku největší metalové kapely všech dob, Metallicy. Skupina ve složení James Hetfield (kytara, zpěv), Lars Urlich (bicí), Kirk Hammett kytara) a Cliff Burton (basa-po jeho smrti nahrazen Jasonem Newstedem resp. Robertem Trujillem) brzy začala zaplňovat stadióny a haly po celém světě a dodnes prodala více než 100 milionů alb.
James Hetfield stojí autorsky za většinou největších hitů Metallicy. V průběhu let proslul řadou pódiových incidentů a jeho závislost na alkoholu dala v jisté době kapele přezdívku "Alcohollica". Navzdory všem problémům patří James Hetfield mezi nejuznávanější rockové autory všech dob.
Když James nepíše hudbu, nezpívá, nebo nehraje, tak se co nejvíce věnuje své rodině a řadě outdoorových aktivit jako je snowboarding, skateboarding, lov atd. Na Jamesově zcela potetované paži vystupují slova Carpe Diem (užij dne/žij na plno). Tento člen síně slávy Rock n Rollu (2009) žijící v kalifornském Marin County se tímto mottem řídil, řídí a určitě řídit bude.
PS: Dokument METALLICA: SOME KIND OF MONSTER je unikátním pohledem do soukromého života Jamese Hetfielda a celé kapely Metallica.
David Scott Mustaine (* 13. září, 1961, La Mesa, Kalifornie, USA) je kytarista, skladatel a zpěvák speed/thrash metalové skupiny Megadeth a také herec a producent.
V roce 1981 Dave Mustaine opustil svůj první soubor Panic, a připojil se ke skupině Metallica jako kytarista. Bubeník Metalliky, Lars Ulrich, posílal inzerát do místních novin, nazvaný Recycler, kde hledal kytaristu. Z jeho slov, si Mustaine pamatuje jeho první schůzku s Jamesem Hetfieldem a Larsem Ulrichem: „Byl jsem přesvědčený, že bych měl být ve skupině a proto jsem šel do zkoušky. Nemohl jsem uvěřit, jak snadné to bylo a navrhl jsem, že si dáme nějaké pivo na oslavu.“
Mustainovo trvání v Metallice trvalo méně než dva roky. Brian Slagel, manažer skupiny, si vzpomíná z rozhovoru: „Dave byl neuvěřitelně nadaný chlap, ale také měl neuvěřitelně velký problém s alkoholem a drogami. Zničilo ho to a stal se skutečně bláznivou osobou, bouřlivým maniakem. Všichni pili samozřejmě také, ale já vím, že ne tak moc jako Dave a všichni si pamatují Davea opilého vetšinu času.“ Jednu noc, když přišel hrát v opilém stavu, McGovney z toho byl šokován, a rozhodl, že by mel opustit Metallicu. Dave byl také šokován a proto si chtěl založit kapelu lepší než Metallica. Založil si skupinu Megadeth, která je také úspěšná, ale lepší než Metallica nebyla. V roce 1990 přestal brát drogy.
Je považován za jednoho z nejvlivnějších metalových kytaristů všech dob.
Janick Robert Gers (* 27. ledna, 1957, Hartlepool, Anglie) je jeden z kytaristů a skladatelů heavy metalové skupiny Iron Maiden. Jeho otec Boleslaw byl důstojníkem polského námořnictva.
Janick Gers byl hlavním kytaristou kapely White Spirit, poté se přidal k formaci Gillan zpěváka Deep Purple Iana Gillana. Po rozpuštění této kapely nastoupil do Gogmagog, ve které hrál společně s bývalými členy Iron Maiden Pauelm Di'Annem a Clivem Burrem. Hrál také v kapele Marillion zpěváka Fishe. V roce 1990 hrál na prvním sólovém albu Bruce Dickinsona, Tattooed Millionaire.
Během nahrávání alba byl osloven a bylo mu nabídnuto místo po Adrianu Smithovi, který Iron Maiden opustil. Po Smithově návratu do Iron Maiden v roce 1999 již Janick Gers v kapele zůstal a od té doby v Iron Maiden hrají tři kytaristi. Na kytaru hraje Janick Gers pravou rukou, ačkoliv je levák.
Janicka nejvíce ovlivnil Ritchie Blackmore a irský bluesový kytarista Rory Gallagher. Janick je známý především svojí energií na pódiu, kde často skáče a předvádí krkolomné kousky se svou kytarou, kterou během hraní obtáčí kolem těla, vyhazuje ji vysoko do vzduchu a následně s přehledem chytá.
Janick Gers je dlouhodobým zastáncem a hráčem na kytary Fender Stratocaster. Jeho kytary jsou typicky černé nebo bílé s palisandrovým hmatníkem. Jeho oblíbenou byl černý Stratocaster, který byl dárkem od Iana Gillana. V současné době Janick používá 4 Stratocastery a také elektroakustiskou kytaru Gibson Chet Atkins, na kterou hraje například skladbu Dance of Death. Janick Gers, stejně jako jeho spoluhráči Dave Murray a Adrian Smith, používá předzesilovač Marshall JMP-1 a zesilovač Marshall 9200.
Je velkým fanouškem anglického fotbalového klubu Hartlepool United FC.
Joe Perry vlastním jménem Anthony Joseph Perry (* 10. září 1950, Lawrence, Massachusetts, USA) je americký kytarista, člen skupiny Aerosmith. Od roku 2015 je také členem kapely Hollywood Vampires, ve které hraje společně s Johnnym Deppem a zpěvákem Alicem Cooperem.
Rodina jeho otce je původem z Portugalska; jeho děda si, potom co do USA přijel, změnil původní jméno Pereira na Perry. Matčina strana je původem z Itálie, přesněji z Neapole.
Se zpěvákam Stevenem Tylerem a basákem Tomem Hamiltonem založil v roce 1970 skupinu Aerosmith, ve které zároveň i zpíval. Kvůli neshodám s Tylerem v roce 1979 ze skupiny odešel (místo něj hrál ve skupině Jimmy Crespo), založil The Joe Perry Project a nahral tři sólová alba. Do Aerosmith se vrátil roku 1984.
V roce 2001 hostoval na sólovém albu Micka Jaggera Goddess in the Doorway, o čtyři roky později vydal sólové album s názvem Joe Perry (2005).
Narodil se jako Brian Harold May v sobotu 19.července 1947 v anglickém Hamptonu a byl zakládajícím členem slavné londýnské rockové skupiny Queen, jejiž vůdčí osobností se později stal zpěvák Freddie Mercury. V pěti letech začal Brian chodit do základní školy ve Felthamu. Měl rád hudbu a rád zpíval, tak ho rodiče nechali zapsat na hodiny klavíru, ale Brian je nenáviděl - musel cvičit i v sobotu, kdy by radši byl venku.
Byl vášnivým sběratelem, sbíral comicsy, obaly, kabičky. V šesti letech se začal učit hrát na ukulele, dělal rychlé pokroky a brzy chtěl kytaru. K narozeninám dostal španělku, ale byla na něj veliká, tak si ji začal upravovat - upravil krk, vyrobil si improvizovanou přenosku a rázem měl akustickou kytaru.
Začal se také zajímat o astronomii a fotografování. Ve volném čase poslouchal desky a přitom hrál na kytaru, postupně od akordů přecházel na jednotlivé tóny - zajímal se o hru na kytaru do nejmenších detailů. Udělal zkoušky z teorie i praxe hry na klavír, ale od dalšího studia upustil. Začal psát melodie a hrál na rodinných večírcích.
Dostal se na gymnázium v Hamptonu (bylo to v duchu rodinné tradice). Postupem času zjišťoval, že jeho akustická kytara mu ke hraní hudby, která se mu líbila, nestačí. Na koupi nové elektrické kytary nebyly peníze, tak se Brian s otcem rozhodl, že kytaru vyrobí přesně podle svých představ. Jeho rudý speciál (nebo krbová kytara) ho stál 18 měsíců dřiny a asi 18 liber. Byl na ni pyšný a odolával nabídkám svých spolužáků k odkoupení. Vyzkoušel spoustu trsátek, než našel ten pravý zvuk a došel k závěru, že nejlépe zní s obyčejnou šestipencí.
Když mu bylo 17 zkoušel různá zaměstnání, ale také založil spolu se svým spolužákem Davem Dillowayem kapelu, ve které se stal vokalistou a hráčem na foukací harmoniku Tim Staffell. Skupinu nazvali 1984 (podle sci-fi knihy). Hráli ve veřejných sálech, školách. Na střední škole hrál Brian May v amatérském divadelním kroužku a byl členem pěveckého sboru.
Po skončení střední školy se přihlásil ke studiu astronomie na Imperial College v Londýně. Dále hrál ve skupině 1984. Jedním z památných vystoupení byl koncert 13.5. 1967, kdy doprovázeli Jimiho Hendrixe, který se stal později legendou. Ale protože Brian měl málo času (studium) a kapela zjistila, že nemá potřebnou jiskru, řekli si dost.
Brian May dále udržoval kontakt s Timem Staffellem a protože jim hraní chybělo, vyvěsili inzerát, v němž hledali hráče na bicí. Uspořádali konkurs - mezi uchazeči byl i student medicíny Roger Taylor.
Edward Lodewijk "Eddie" Van Halen, je holandsko-americký kytarista, skladatel a hráč na klávesové nástroje, který je známý jako člen a spoluzakladatel hard rockové skupiny Van Halen.
Edward se narodil v lednu 1955 v Amsterdamu v rodině holanďana Jan van Halena jeho matce Eugenii, která byla z Jávy. Dětství strávil ve městě Nijmegen na východě Nizozemí. V roce 1962 se rodina přestěhovala do Pasadeny v Kalifornii v USA, kde Edward začal spolu s bratrem Alexem navštevovat umeleckou školu na které studoval hru na klavír. Jako dítě se zúčastňoval školních talentových soutěží, které často vyhrával. V jednom z interview se Eddie vyjádřil, že se jemu a Alexovi zdálo vysedávání za klavírem nudné a tak si založili kapelu, ve které hrál Alex na kytaru a Eddie si sedl za bicí. K výměně postů došlo hned po tom, když Eddie viděl Alexe jak se mu podařilo bravúrně zvládnout sólo na bicí ve skladbě "Wipe Out" od skupiny The Surfaris. Eddie ocenil Alexův talent a rozhodl se, že on se pokusí naučit hrát na sólovou kytaru. Jako 14-letý teenager tehdy zkoušel hrávat na kytaru doma za zavřenými dveřmi celé hodiny. Notu po notě napodoboval kytarová sóla, které Eric Clapton nahrál s Cream, nedařilo se mu to přesně a tak si tyto sóla přizpůsoboval podle svého stylu.
V dubnu 1996 v interview pro časopis Guitar World, když byl tématem rozhovoru úvodní akord "A" v jeho skladbě Eruption Eddie odpověděl, že jeho hra je výsledkem nekonečného tréningu:
"Když šel bratr večer o sedmé na párty a ráno o třetí se vracel dom, po celou tu dobu jsem seděl ve světnici na tom samém místě na posteli a vybrnkával si akordy na kytaře a dělám to tak celé roky až dodnes".
Největší vliv na Eddieho měl hlavně zmíněný Eric Clapton, dále kytarista Brian May z Queen, či jazzový kytarista Allan Holdsworth, ale měl rád i tvorbu kytaristy Ronnie Montroseho z Montrose.
Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 v Pasadeně tehdy ještě pod názvem "Mammoth". Členy skupiny byli Eddie Van Halen (kytara a zpěv), jeho bratr Alex (bicí), a baskytarista Mark Stone. Skupina nevlastnila zesilovací systém na vystoupení, tak si ho často půjčovala za 50 dolarů na noc od Davida Lee Rotha[4] (který předtím neúspěšně absolvoval zkoušku se skupinou). Eddieho zpěv ve skupině nebavil a zároveň se rozhodl, že i díky tomu, že ušetří za nájem aparatury nakonec Rotha do kapely vezme.[4] Michael Anthony nahradil baskytaristu Marka Stoneho. Tou dobou Roth navrhl, aby si skupina změnila název na Van Halen.
První demo skupiny, která vznikla v roce 1977 ve studiu Electric Lady Studios v New Yorku financoval Gene Simmons, basák z KISS Ten samý rok Van Halen dostali nahrávací kontrakt od vydavatelství Warner Bros. a v následujícím roce vyšel jejich debut s názvem Van Halen.
V průběhu následujících let krom nahrávání a vystupování ve Van Halen, Eddie spolupracoval i s Michaelem Jacksonem a Quincy Jonesem při nahrávání skladby "Beat It" z albumu Thriller, s kytaristou Brianem Mayem z Queen s kterým nahrál tři skladby pro jeho album Star Fleet Project, nahrál i basovou kytaru na sólové album Sammyho Hagara I Never Said Goodbye, spolupracoval ještě i s Dweezilem Zappou, Jeffem Porcarem, Rogerem Watersem, Stevem Lukatherem a Thomasem Dolbym.