Inerciální a neinerciální vztažné soustavy

Příklady

1. Vysvětlete z dynamického hlediska pohyb družice o hmotnosti m rychlostí v kolem planety o hmotnosti M po kruhové trajektorii s poloměrem r.

ilustrace a) Řešení v soustavě inerciální. Zvolme soustavu s počátkem ve středu planety, první osa míří ke Slunci, druhá je na ni kolmá. Tuto soustavu lze považovat za inerciální. Družice se v ní pohybuje po kružnici. Na družici působí gravitační síla planety Fg = κ.m.M / r2. Tato síla způsobuje stáčení trajektorie do tvaru kružnice a je tedy silou dostředivou. Pohyb můžeme popsat rovnicí

Fg = Fd
κ.m.M / r2 = m.v2 / r

Žádná další síla na družici nepůsobí. Rozhodně na ni nepůsobí síla odstředivá, protože jsme v inerciální soustavě.


ilustrace b) Řešení v soustavě neinerciální. Zvolme soustavu s počátkem ve středu planety, první osa prochází družicí, druhá je na ni kolmá. Protože první osa stále prochází družicí, bude se tato soustava vzhledem k inerciální soustavě z minulého řešení otáčet s úhlovou rychlostí ω = v/r. Je to tedy soustava neinerciální. Družice se v  této soustavě nepohybuje. (osa prochází družicí a  družice je stále stejně vzdálena od počátku). Působí na ni gravitační síla planety (jde o sílu nezávislou na soustavě) a síla odstředivá Fo = m.ω2.r = m.v2/r, která má původ v neinerciálnosti soustavy. Protože družice je v této soustavě v klidu, musí být tyto síly vyrovnány a platí rovnice

Fg = Fo
κ.m.M / r2 = m.v2 / r


ilustrace c) Řešení nesprávné. Na družici působí gravitační síla Fg, a protože se družice pohybuje po kružnici, i odstředivá síla Fo. Tyto síly působí proti sobě a vzájemně se ruší, proto se družice pohybuje po ekvipotenciální ploše - zde po kružnici. Platí rovnice

Fg = Fo
κ.m.M / r2 = m.v2 / r

Přestože při tomto řešení dostaneme matematicky správnou rovnici a tedy jsme schopni vypočítat správné číselné hodnoty veličin, jde o řešení nesprávné z více důvodů. Pokud říkáme, že se družice pohybuje po kružnici, máme zřejmě na mysli soustavu inerciální a pak nemůžeme mluvit o odstředivé síle. Pokud bychom už existenci této síly připustili, a ona by se skutečně vyrušila se silou gravitační, pak by se družice ve shodě s prvním Newtonovým zákonem musela pohybovat po přímce a nic by ji nenutilo zatočit po kružnici.


2. Ve vagónu, který se rozjíždí pohybem rovnoměrně zrychleným se zrychlením a, je zavěšena kulička, která se vychýlí ze svislého směru o úhel φ . Popište působící síly.

ilustrace a) Řešení v soustavě spojené s kolejemi - inerciální.

Na kuličku působí síla tíhová FG = m.g a tah provázku  Fp (pevnost provázku má elektromagnetickou podstatu). Tyto síly vytvářejí výslednici  ve vodorovném směru F = m.a, protože kulička se spolu s vagónem pohybuje rovnoměrně zrychleně se zrychlením a. Platí:

tan φ = F / FG = m.a / m.g = a / g


ilustrace b) Řešení v soustavě spojené s vagónem - neinerciální, protože vagón se pohybuje se zrychlením.

Na kuličku působí síla tíhová FG = m.g, tah provázku Fp a síla setrvačná FS = −m.aS. Tyto tři síly jsou vzájemně vyrovnány, protože kulička je vzhledem k vagónu v klidu. Platí:

tan φ = FS / FG = m.a / m.g = a / g



Autor: Mgr. Martin Horyna


Autor: Mgr. Martin Horyna, email: horyna(at)gvp.cz