Úvodní stránka

Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, v němž se žáci učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují o šetrnější provoz své školy a zlepšení jejího okolí. Úspěšné školy získávají mezinárodní titul Ekoškola. V České republikace program zaštiťuje MŠMT a MŽP a je do něho zapojeno přes 300 škol. Program Ekoškola probíhá také v dalších 55 zemích světa a celosvětově se ho účastní přes 44.500 škol. Jeho mezinárodním koordinátorem je nezisková organizace FEE (Foundation for Environmental Education). V Praze je do projektu zapojeno 25 mateřských, základních a středních škol, z toho pouze 3 gymnázia a 1 střední chemická škola, která získala titul Ekoškola. My se však jako jediné gymnázium v Praze pyšníme tím, že jsme titul Ekoškola získali a následně úspěšně obhájili. Číst dále...

 • Sváča bez palmáče

  Ve středu 1. února 2017 se do druhého patra GVP opět nahrnulo spoustu lidí. Ptáte se proč? No přece kvůli Ekoškolí svačině bez palmového oleje! Navíc díky velkému úspěchu domácího piškotu a „homemade“ nutelly, se akce o dva týdny později opakovala. A zase měla velký úspěch! Více o akci a o kauze palmového oleje najdete v článku.

  Autor: Karolína Chvojková
 • Jakékoliv jídlo, kdykoliv, odkudkoliv?

  Přestože dnes máme dostatek nejrůznějších surovin po celý rok, stále více lidí dává přednost tzv. sezonním surovinám. O co vůbec jde a proč byste měli i vy?

  Autor: Eva Parkanová
 • Co je to FairTrade?

  Určitě jste někdy šli do prvního patra našeho Gymnázia a viděli zde FairTrade automat, který je přímo naproti schodům. Tak tento automat prodává výbornou kávu (fakt ale lepší než ostatní automaty) a několik zdravých potravin pod značkou FairTrade. Ale co to vlastně je?

  Autor: Jiří Klepl
 • Kam byste šli pro rajčata vy?

  V úterý 16. února jsme si pozvali ekobosse, abychom s nimi dohodli pokračování naší vzájemné spolupráce na projektu ekoškola, jehož je naše gymnázium součástí již dlouhou řadu úspěšných let, a na závěr jsme se jich zeptali na jednoduchou otázku: Kam byste šli pro rajčata a proč?

  Autor: Jiří Klepl
 • Proč je pan Brambůrek smutný a kam zmizeli černoušci?

  V minulém školním roce pořádal Ekotým akci, která měla osazenstvu GVP představit systém FairTrade. Letos pokročila Ekoškola ve svém snažení ještě dál a tak již za několik dní bude arzenál automatů na školních chodbách bohatší o další kus. Ale pozor, jeho nabídka se bude vymykat běžnému standardu! Sice si v něm budete moci koupit chipsy, čokoládu či sušenku, všechno však pod značkou FairTrade, což je ochranná známka zaručující, že pro výrobu uvedeného produktu byly využity jen suroviny, za něž farmáři obdrželi korektně zaplaceno a během celého výrobního procesu nebylo zneužito dětské práce.

 • Maso ano, ale ne masově.

  Výsledky statistického srovnání čichových experimentů prokázaly, že tělesná vůně mužů konzumujících červené maso je ve srovnání s tělesnou vůní mužů, v jejichž jídlníčku tato potravina chybí, je méně atraktivní, méně příjemná, avšak intenzivnější.