O projektu

Vaše i naše nezapomenutelná alma mater oslaví v roce 2018 padesát let své existence a to už stojí za pořádnou oslavu. Co k tomu potřebujeme? Vás, absolventy, se kterými chceme zavzpomínat na nezapomenutelné zážitky na Vítězné pláni. V průběhu tohoto roku zde budeme průběžně zveřejňovat všechny novinky a pozvánky na akce v rámci oslav.
Oslavy GVP odstartují na 50. plese Gymnázia Na Vítězné pláni 29. 1. 2018 v pražské Lucerně.

A co následuje dál po plese?

Nejbližší termín na zapsání do kalendářů je 26. 4. 2018. Koncert školních kapel GVP se koná v Rock Café na Národní třídě od 19  hodin. Více info.

PRODEJ VSTUPENEK na GVPFEST50 ZAHÁJEN!!!!!
Výběr počtu vstupenek na akci, zadat kontaktní údaje, na mail přijde potvrzení z adresy nfprodej@gvp.cz

Nyní data nejdůležitější: ZAHRADNÍ PARTY na GVP

  • 22. 6. 2018 
  • 23. 6. 2018 

Podrobnější informace se dozvíte včas, zatím se nechte překvapit, co všechno na Vás čeká (oběd ve školní jídelně, koncerty kapel GVP současných student i absolventů, sportovní klání, něco k jídlu i pití a mnoho dalšího!!

Těšíme se na Vás! Těšte se na oslavy s námi!

Absolventi

Chcete vědět, co se bude dít? Chcete dostat pozvánky na akce v rámci oslav 50. výročí dostatečně včas? Aktualizujte své kontakty tímto formulářem.

Zpracování údajů pouze pro potřeby GVP v rámci projektu oslav 50. výročí.

Podpořte Nadační fond GVP

Oslavy 50. výročí existence Gymnázia Na Vítězné pláni jsou spojeny s mnoha společenskými událostmi, které budou dílčími malými oslavami. Budeme velmi rádi, když nás na některé z nich navštívíte, a ke své škole se tak po letech přihlásíte. K těmto účelům - a nejen k nim - byl založen Nadační fond GVP.  Naše gymnázium se mění, probíhají dílčí rekonstrukce jednotlivých prostor proto, aby škola vypadala svěže, moderně a studenti ji považovali nadále za SVOU,  jako jste ji vnímali za svých studií Vy. I na tyto úpravy využijeme darů Nadačního fondu GVP. 

Budeme potěšeni, když darujete Nadačnímu fondu GVP finanční prostředky. 
Buďte nám nakloněni, žijte se svým gymnáziem a podpořte nás!
Děkujeme

Zajímavosti o škole

Počet plesů GVP
50
Počet ředitelů
4
Počet absolventů
6193
Počet kantorů
254
Nejvíce tříd v jednom ročníku: A, B, C, D, E, F, G, H - maturita 1993
Hraje GVP roli v celé vaší rodině? Odpovězte na jednoduchou anketu a pomozte nám zjistit, kolik rodinných vztahů se na GVP objevilo?

Hledáme modlitby!

Pamatujete si svoji modlitbu na maturitním plese? Snažíme se vypátrat, jak a kdy tato plesová nezbytnost na GVP vznikla - vydržela totiž do dnešních dnů. 

Pokud máte text modlitby Vašeho ročníku - pošlete nám ho, prosím!

"Cigi, caga,
Cigi, caga,
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, hej!"

HLEDÁME JAKÉKOLI PŘEDMĚTY SOUVISEJÍCÍ S GVP!

Na výstavu, která mapuje 50 let našeho ústavu sháníme předměty z dob Vašich školních lavic.
Nenašli byste doma taháky, plakáty, pozvánky na cokoli, kasičky, vzpomínky na vodu nebo chmel, kola, sportovní či branny kurz?
Prosím, kontaktujte Petru Adámkovou: adamkova@gvp.cz

Děkujeme!

Sportovní akce během zahradní párty

Přihlášky na sportovní akce v rámci zahradní párty projektu GVP 50.

1. V úvodní části je pro absolventy připraveno VOBAFO – turnaj nejméně šestičlenných týmů bez genderového omezení ve volejbale, basketbale a fotbale. Předpokládáme 6 týmů, ale uvidíme. Zahajovat VOBAFO budeme asi před polednem (závisí na počtu přihlášených týmů). Na časné odpoledne je chystáno superfinále proti kantorům a exkantorům.

2. Po skončení VOBAFA budou navazovat netradiční sporty. Nabízíme postupně INTERCROSS (tým 7+1), SOFTBALL (7+1), FRISBEE (7+1) a NOHEJBAL (4+1). Bez omezení počtu a pohlaví.

3. Dále nabízíme RETROŠTAFETU ČTYŘČLENNÝCH TÝMŮ pro starší absolventy se sklony k recesi a vzpomínkami na „brannou“. Čtyři samostatné úseky připomenou nezbytnou součást vzdělání v 70. a 80. letech (běh v IPCHOJ, hod granátem na cíl, použití azimutu, střelba ze vzduchovky).

4. Večerní sportování. Od 18:00 hod. bude možné na sportovištích školy zajistit turnaj ve fotbale, v basketbale a florbale. Všechny sporty poběží paralelně vedle sebe.

Historie školy

Logo

Současné logo Gymnázia Na Vítězné pláni je dílem Krištofa Kintery, umělce a absolventa této školy.

Krištof Kintera logo vytvořil v roce 1992, pro oslavy 50. výročí GVP ho upravil a současně aktualizoval (2017).

Historie místa školy

Víte, odkud se vzal název gymnázia?

Většina absolventů asi tuší spojitost s nějakou vítěznou bitvou, možná i s husity. Jak je to tedy doopravdy?

V místě dnešní školy byly původně dvě vesnice:

Nusle a Krušina. Tam byl v 11. století vystavěn kostel sv. Pankráce a Krušina se přejmenovala na Pankrác.

Pankrácká pláň se v průběhu dějin často stávala místem bojů díky své poloze.  Byla blízko Prahy (osady Nusle a Pankrác se staly součástí tzv. Velké Prahy až 1. 1. 1922) a místní stráně byly navíc osázeny vinnou révou.

Zmíněná bitva se konala 1. listopadu 1420 mezi vojskem Zikmunda Lucemburského a spojeným vojskem husitů z různých míst v Čechách a Pražanů pod vedením Hynka Krušiny z Lichtenburka. Vojska bojovala od kostelíku sv. Pankráce až k dnešnímu Náměstí Bratří Synků. Husitské vítězství v mírném svahu nad náměstím tak dalo místu název “Na Vítězné pláni”, který přetrval až do dnešních dnů a bitva vešla do dějin jako “Bitva u Vyšehradu”.

 

Jak škola vypadala v průběhu let?

Město se s každým dalším rokem mění. Naše budova již zažila roků 50 a v prošla mnohými změnami. Podívejte se na to, jak škola vypadala kdysi dávno, nebo naopak v jakém stavu se dá najít dnes. Máte podobné fotky doma? Prosíme, podělte se o ně s ostatními a pošlete scany na e-mail: adamkova@gvp.cz.

Pro zvětšení na fotky klikněte.