O projektu

Vaše i naše nezapomenutelná alma mater oslaví v roce 2018 padesát let své existence a to už stojí za pořádnou oslavu. Co k tomu potřebujeme? Vás, absolventy, se kterými chceme zavzpomínat na nezapomenutelné zážitky na Vítězné pláni. V průběhu tohoto roku zde budeme průběžně zveřejňovat všechny novinky a pozvánky na akce v rámci oslav.
Oslavy GVP odstartují na 50. plese Gymnázia Na Vítězné pláni 29. 1. 2018 v pražské Lucerně.

Těšíme se na Vás! Těšte se na oslavy s námi!

Absolventi

Chcete vědět, co se bude dít? Chcete dostat pozvánky na akce v rámci oslav 50. výročí dostatečně včas? Aktualizujte své kontakty tímto formulářem.

Zpracování údajů pouze pro potřeby GVP v rámci projektu oslav 50. výročí.

 

Podpořte Nadační fond GVP

Oslavy 50. výročí existence Gymnázia Na Vítězné pláni jsou spojeny s mnoha společenskými událostmi, které budou dílčími malými oslavami. Budeme velmi rádi, když nás na některé z nich navštívíte, a ke své škole se tak po letech přihlásíte. K těmto účelům - a nejen k nim - byl založen Nadační fond GVP.  Naše gymnázium se mění, probíhají dílčí rekonstrukce jednotlivých prostor proto, aby škola vypadala svěže, moderně a studenti ji považovali nadále za SVOU,  jako jste ji vnímali za svých studií Vy. I na tyto úpravy využijeme darů Nadačního fondu GVP. 

Budeme potěšeni, když darujete Nadačnímu fondu GVP finanční prostředky. 
Buďte nám nakloněni, žijte se svým gymnáziem a podpořte nás!
Děkujeme

Zajímavosti o škole

Počet plesů GVP
49
Počet ředitelů
4
Počet absolventů
6193
Počet odučených dnů
10143

Hledáme modlitby!

Pamatujete si svoji modlitbu na maturitním plese? Snažíme se vypátrat, jak a kdy tato plesová nezbytnost na GVP vznikla - vydržela totiž do dnešních dnů. 

Pokud máte text modlitby Vašeho ročníku - pošlete nám ho, prosím!

 

"Cigi, caga,
Cigi, caga,
Cigi, caga, cigi, caga,
hej, hej, hej!"

Jste kapela?

Byli jste během studia na GVP součástí školní skupiny? Dejte nám vědět, rádi se o vás dozvíme víc! 

 

Napište nám něco více!

Máte něco na srdci, co byste nám chtěli sdělit? Vtipnou příhodu, zajímavost či dotaz buďto z vašich let na GVP nebo ze současného fungování školy? Neváhejte nám napsat nám napsat buďto tímto formulářem nebo na adamkova@gvp.cz.  

 

 

Historie školy

Logo

Současné logo Gymnázia Na Vítězné pláni je dílem Krištofa Kintery, umělce a absolventa této školy.

Krištof Kintera logo vytvořil v roce 1992, pro oslavy 50. výročí GVP ho upravil a současně aktualizoval (2017).

 

Historie místa školy

Víte, odkud se vzal název gymnázia?

Většina absolventů asi tuší spojitost s nějakou vítěznou bitvou, možná i s husity. Jak je to tedy doopravdy?

V místě dnešní školy byly původně dvě vesnice:

Nusle a Krušina. Tam byl v 11. století vystavěn kostel sv. Pankráce a Krušina se přejmenovala na Pankrác.

Pankrácká pláň se v průběhu dějin často stávala místem bojů díky své poloze.  Byla blízko Prahy (osady Nusle a Pankrác se staly součástí tzv. Velké Prahy až 1. 1. 1922) a místní stráně byly navíc osázeny vinnou révou.

Zmíněná bitva se konala 1. listopadu 1420 mezi vojskem Zikmunda Lucemburského a spojeným vojskem husitů z různých míst v Čechách a Pražanů pod vedením Hynka Krušiny z Lichtenburka. Vojska bojovala od kostelíku sv. Pankráce až k dnešnímu Náměstí Bratří Synků. Husitské vítězství v mírném svahu nad náměstím tak dalo místu název “Na Vítězné pláni”, který přetrval až do dnešních dnů a bitva vešla do dějin jako “Bitva u Vyšehradu”.

 

Jak škola vypadala v průběhu let?

Město se s každým dalším rokem mění. Naše budova již zažila roků 50 a v prošla mnohými změnami. Podívejte se na to, jak škola vypadala kdysi dávno, nebo naopak v jakém stavu se dá najít dnes. Máte podobné fotky doma? Prosíme, podělte se o ně s ostatními a pošlete scany na e-mail: adamkova@gvp.cz.

Školní budova

Klikněte na obrázky pro jejich zvětšení.

Školní život

Klikněte na obrázky pro jejich zvětšení.