Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


15. Den poezie + Olympiáda z českého jazyka

Dámy a pánové, kdybych nazvala svůj příspěvek Stříbro a zlato, nebezpečně bych se přiblížila ke sportovnímu slangu, jenž, jak vidno, proniká všude („tah na branku“, „jít do finále“, „vítězný finiš“, „zvítězit o prsa“ a další duchamorné licence). „Ve hře“ však vskutku je zlato a stříbro, ba dokonce i bronz.

17.11.2013 - Autor: Eva Podzimková - Komentáře: 0

Začneme zlatem. Studentka loňské 4.E Zuzana Prokopová zvítězila v celostátní Olympiádě z českého jazyka. Tento skvělý úspěch lze směle připsat Zuzanině famosnímu intelektu, seriosnímu přístupu ke studiu a introspektivnímu chápání literatury, což ji při vyučování vždy činilo vynikající partnerkou. Blahopřejeme nejen jí, ale též naší škole, neboť Zuzanino vítězství jedinečným způsobem přispívá k proslulosti a autoritě naší školy.

Béžový kvádr, symbol, silhouette naší školy, se stále patrněji stává duchovním milníkem, ba centrem. GVP opět spoluorganizovalo akci, nazvanou 15. Den poezie. Letos bylo pro básnickou soutěž studentů pražských gymnázií stanoveno téma „Vášeň a popel“. Ač zní poněkud barvotiskově, i letos studenti naší školy obstáli, jak by pravil klasik. Na třetím místě byla odborně výsostně zdatnou porotou instalována Anna Horová ze třídy 2. E, na místě druhém se tyčí Marek Baše ze třídy 4. A. Při vyhlášení vítězů, před mnohohlavým publikem, obdrželi pěknou kupku knih nejen Marek a Anna, ale také výše zmíněná Zuzana.

Vítězové taktéž recitovali svá díla. Báseň v próze Marka Bašeho považuji za nejlepší text večera a dovolím si ji zde ocitovat.

„Listí padalo do řeky přímo ze stromů. Na větvích ho byla ještě spousta. Vítr ho strhával a řeka odnášela. Lidé přecházeli most, procházeli kolem mě a šli podél řeky. Slyšel jsem, jak kolem projel vlak. Lidé se vraceli a přecházeli most zase zpátky. Vstal jsem a šel podél řeky k mostu. Na mostě jsem slyšel, jak kolem projel další vlak. Na druhé straně padalo listí. Šel jsem podél řeky. Malí caparti brali listí do rukou a házeli si je nad sebe. Když jsem se vrátil k mostu, byli už pryč. Přešel jsem most a šel na nádraží. Z vlaku vystoupili lidé s šálami i bez nich. Vlak odjel. Na nádraží jsme zůstali jen dva. Nějaký chlápek a já. Šel jsem zpátky k řece. Řeka plula stále stejně a vítr strhával listí. Na větvích ho bylo ještě dost.

Přišla ke mně a vzala mě za ruku. Šli jsme podél řeky a zpět. Když jsem se vrátil k mostu, byla už pryč. Přišel jsem na nádraží. Na nádraží jsme byli jen dva. Nějaký chlápek a já. Nastoupili jsme do vlaku. Vlak jel podél řeky. Řeka plula stále stejně. Vítr svál už skoro všechno listí.“

Budete-li chtít si vítězná dílka z této soutěže přečíst, naleznete je na vývěsce u školní knihovny v I. patře.

Autor: Eva Podzimková


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 10 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak