Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


15. Den poezie + Olympiáda z českého jazyka

Dámy a pánové, kdybych nazvala svůj příspěvek Stříbro a zlato, nebezpečně bych se přiblížila ke sportovnímu slangu, jenž, jak vidno, proniká všude („tah na branku“, „jít do finále“, „vítězný finiš“, „zvítězit o prsa“ a další duchamorné licence). „Ve hře“ však vskutku je zlato a stříbro, ba dokonce i bronz.

17.11.2013 - Autor: Eva Podzimková - Komentáře: 0

Začneme zlatem. Studentka loňské 4.E Zuzana Prokopová zvítězila v celostátní Olympiádě z českého jazyka. Tento skvělý úspěch lze směle připsat Zuzanině famosnímu intelektu, seriosnímu přístupu ke studiu a introspektivnímu chápání literatury, což ji při vyučování vždy činilo vynikající partnerkou. Blahopřejeme nejen jí, ale též naší škole, neboť Zuzanino vítězství jedinečným způsobem přispívá k proslulosti a autoritě naší školy.

Béžový kvádr, symbol, silhouette naší školy, se stále patrněji stává duchovním milníkem, ba centrem. GVP opět spoluorganizovalo akci, nazvanou 15. Den poezie. Letos bylo pro básnickou soutěž studentů pražských gymnázií stanoveno téma „Vášeň a popel“. Ač zní poněkud barvotiskově, i letos studenti naší školy obstáli, jak by pravil klasik. Na třetím místě byla odborně výsostně zdatnou porotou instalována Anna Horová ze třídy 2. E, na místě druhém se tyčí Marek Baše ze třídy 4. A. Při vyhlášení vítězů, před mnohohlavým publikem, obdrželi pěknou kupku knih nejen Marek a Anna, ale také výše zmíněná Zuzana.

Vítězové taktéž recitovali svá díla. Báseň v próze Marka Bašeho považuji za nejlepší text večera a dovolím si ji zde ocitovat.

„Listí padalo do řeky přímo ze stromů. Na větvích ho byla ještě spousta. Vítr ho strhával a řeka odnášela. Lidé přecházeli most, procházeli kolem mě a šli podél řeky. Slyšel jsem, jak kolem projel vlak. Lidé se vraceli a přecházeli most zase zpátky. Vstal jsem a šel podél řeky k mostu. Na mostě jsem slyšel, jak kolem projel další vlak. Na druhé straně padalo listí. Šel jsem podél řeky. Malí caparti brali listí do rukou a házeli si je nad sebe. Když jsem se vrátil k mostu, byli už pryč. Přešel jsem most a šel na nádraží. Z vlaku vystoupili lidé s šálami i bez nich. Vlak odjel. Na nádraží jsme zůstali jen dva. Nějaký chlápek a já. Šel jsem zpátky k řece. Řeka plula stále stejně a vítr strhával listí. Na větvích ho bylo ještě dost.

Přišla ke mně a vzala mě za ruku. Šli jsme podél řeky a zpět. Když jsem se vrátil k mostu, byla už pryč. Přišel jsem na nádraží. Na nádraží jsme byli jen dva. Nějaký chlápek a já. Nastoupili jsme do vlaku. Vlak jel podél řeky. Řeka plula stále stejně. Vítr svál už skoro všechno listí.“

Budete-li chtít si vítězná dílka z této soutěže přečíst, naleznete je na vývěsce u školní knihovny v I. patře.

Autor: Eva Podzimková


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
6 + 2 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Náhradní a opravné testy u Matěje Krále
  Náhradní a opravné testy ze základů společenských věd, semináře společenských věd a politologie si lze napsat vždy o velké přestávce v pátek 13. 12. v místnosti č. 005, v úterý 17. 12. v místnosti č. 005 nebo ve středu 18. 12. v místnosti č. 204.
 • KMD - zrušené představení
  Vážení divadelníci, dne 2.12. bylo z důvodu nemoci zrušeno představení Varieté Freda A. ve studiu Ypsilon. Náhradní termín tohoto představení bude 8.1.2020. Vstupenky zůstávají v platnosti na tento termín. N. Brousilová, kab. č. 208
 • HC Sparta - Plzeň
  Lístky na zápas 18.12. v 18.30 v O2 aréně objednávejte v kab.č.123. Hezký advent přeje P.E.
 • HC Sparta válí a zve nás
  Přináším tip na výlet do Drážďan, kde se pod širým nebem v sobotu 4. 1. 2020 utká HC Sparta s Litvínovem. Více info:zde P.E.
 • Fotky z atletického dne
  Album všech fotek z atletického dne najdete zde, či na facebookové stránce školy. Fotky se z alba dají stáhnout. @mipruch a @es.ter.ka
 • KMD-ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ
  VÁŽENÍ DIVADELNÍCI, DNES 2.12. SE RUŠÍ PŘEDSTAVENÍ V DIVADLE YPSILON. VSTUPENKY SI USCHOVEJTE. MOŽNÁ BUDE NÁHRADNÍ PŘEDSTAVENÍ V LEDNU.
 • Volejbalovému výběru se daří
  2.12. 2019 hrál náš reprezentační volejbalový výběr druhé kolo Středoškolské volejbalové ligy. A opět jsme byli úspěšní. Nejprve porážíme Školueupraha a Canadian school 2:0. Poté jsme hráli dvě těžká utkání. S G Svitavy remizujeme a získáváme alespoň bod za jeden set. V utkání s G Nad Alejí jsme po prvním vyhraném setu předvedli v setu druhém malý volejbalový zázrak. Prohrávali jsme 8:1, 18:7, 23:20. Výsledek byl 23:25 pro GVP. Finále v Jindřichově Hradci se bude hrát 4.5. 20120 a je opět blíž. Držte pěsti. Díky všem P.E.
 • Knihovna je do konce týdne zavřená
  Vzhledem k nemoci je knihovna do konce týdne zavřená!. Knihy lze pouze vracet. Díky za pochopení. Knihovník
 • KMD
  Vážení divadelníci, nabídka na leden je zveřejněna. Objednávat vstupenky můžete od 3.12. od 20:00 hodin do 8.12. do 20:00 hodin. Další vstupenky si budete vybírat až na březen. Měsíc únor je krátký, také máme prázdniny, tudíž ho nyní vynecháme. N. Brousilová, kab. č. 208
 • BESÍDKA PRO DĚTI ZAMĚSTNANCŮ ŠKOLY
  Sejdeme se ve středu v 17 HODIN v jídelně. Nejprve bude divadlo, pak čertovsky skvělé vystoupení a pak přijde Mikuláš. Následovat bude vyrábění dárků a dobrot. Těšíme se na Vás P+H
 • Proč studujeme genomy
  V pondělí 2.12. je otevřený seminář Buňka s přednáškou Mgr.Aleše Horáka Ph.D. Začátek v 14:35 v učebně biologie 211. Zvu tímto všechny nadšence. Marie L.
 • Středoškolská volejbalová liga
  Prosím reprezentanty GVP o sraz v pondělí 2.12. 2019 již v 7.30 hod. v hale na Chodově. První utkání G. Vítězná pláň – Školaeupraha se hraje již v 8.00 hod. Děkuji pěkně P.E.