Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


15. Den poezie + Olympiáda z českého jazyka

Dámy a pánové, kdybych nazvala svůj příspěvek Stříbro a zlato, nebezpečně bych se přiblížila ke sportovnímu slangu, jenž, jak vidno, proniká všude („tah na branku“, „jít do finále“, „vítězný finiš“, „zvítězit o prsa“ a další duchamorné licence). „Ve hře“ však vskutku je zlato a stříbro, ba dokonce i bronz.

17.11.2013 - Autor: Eva Podzimková - Komentáře: 0

Začneme zlatem. Studentka loňské 4.E Zuzana Prokopová zvítězila v celostátní Olympiádě z českého jazyka. Tento skvělý úspěch lze směle připsat Zuzanině famosnímu intelektu, seriosnímu přístupu ke studiu a introspektivnímu chápání literatury, což ji při vyučování vždy činilo vynikající partnerkou. Blahopřejeme nejen jí, ale též naší škole, neboť Zuzanino vítězství jedinečným způsobem přispívá k proslulosti a autoritě naší školy.

Béžový kvádr, symbol, silhouette naší školy, se stále patrněji stává duchovním milníkem, ba centrem. GVP opět spoluorganizovalo akci, nazvanou 15. Den poezie. Letos bylo pro básnickou soutěž studentů pražských gymnázií stanoveno téma „Vášeň a popel“. Ač zní poněkud barvotiskově, i letos studenti naší školy obstáli, jak by pravil klasik. Na třetím místě byla odborně výsostně zdatnou porotou instalována Anna Horová ze třídy 2. E, na místě druhém se tyčí Marek Baše ze třídy 4. A. Při vyhlášení vítězů, před mnohohlavým publikem, obdrželi pěknou kupku knih nejen Marek a Anna, ale také výše zmíněná Zuzana.

Vítězové taktéž recitovali svá díla. Báseň v próze Marka Bašeho považuji za nejlepší text večera a dovolím si ji zde ocitovat.

„Listí padalo do řeky přímo ze stromů. Na větvích ho byla ještě spousta. Vítr ho strhával a řeka odnášela. Lidé přecházeli most, procházeli kolem mě a šli podél řeky. Slyšel jsem, jak kolem projel vlak. Lidé se vraceli a přecházeli most zase zpátky. Vstal jsem a šel podél řeky k mostu. Na mostě jsem slyšel, jak kolem projel další vlak. Na druhé straně padalo listí. Šel jsem podél řeky. Malí caparti brali listí do rukou a házeli si je nad sebe. Když jsem se vrátil k mostu, byli už pryč. Přešel jsem most a šel na nádraží. Z vlaku vystoupili lidé s šálami i bez nich. Vlak odjel. Na nádraží jsme zůstali jen dva. Nějaký chlápek a já. Šel jsem zpátky k řece. Řeka plula stále stejně a vítr strhával listí. Na větvích ho bylo ještě dost.

Přišla ke mně a vzala mě za ruku. Šli jsme podél řeky a zpět. Když jsem se vrátil k mostu, byla už pryč. Přišel jsem na nádraží. Na nádraží jsme byli jen dva. Nějaký chlápek a já. Nastoupili jsme do vlaku. Vlak jel podél řeky. Řeka plula stále stejně. Vítr svál už skoro všechno listí.“

Budete-li chtít si vítězná dílka z této soutěže přečíst, naleznete je na vývěsce u školní knihovny v I. patře.

Autor: Eva Podzimková


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 5 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Knihovna jde do finále!!!
  Knihovna bude otevřena od 22.-25.6. od 7.30 do 14.00. Pokud nebude knihovník přítomen, nechte knihy u třídního nebo na vrátnici. Děkuji
 • KMD - vrácení peněz
  Milí divadelníci, v kanceláři školy si každý předplatitel KMD vyzvedne peníze za neuskutečněná představení, odvolaná kvůli koronavirové krizi. U paní hospodářky Šimkové se zastavte kdykoli do konce školního roku, denně od 8 do 13 hodin. Děkuji Pavla Imramovská
 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková