Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


15. Den poezie + Olympiáda z českého jazyka

Dámy a pánové, kdybych nazvala svůj příspěvek Stříbro a zlato, nebezpečně bych se přiblížila ke sportovnímu slangu, jenž, jak vidno, proniká všude („tah na branku“, „jít do finále“, „vítězný finiš“, „zvítězit o prsa“ a další duchamorné licence). „Ve hře“ však vskutku je zlato a stříbro, ba dokonce i bronz.

17.11.2013 - Autor: Eva Podzimková - Komentáře: 0

Začneme zlatem. Studentka loňské 4.E Zuzana Prokopová zvítězila v celostátní Olympiádě z českého jazyka. Tento skvělý úspěch lze směle připsat Zuzanině famosnímu intelektu, seriosnímu přístupu ke studiu a introspektivnímu chápání literatury, což ji při vyučování vždy činilo vynikající partnerkou. Blahopřejeme nejen jí, ale též naší škole, neboť Zuzanino vítězství jedinečným způsobem přispívá k proslulosti a autoritě naší školy.

Béžový kvádr, symbol, silhouette naší školy, se stále patrněji stává duchovním milníkem, ba centrem. GVP opět spoluorganizovalo akci, nazvanou 15. Den poezie. Letos bylo pro básnickou soutěž studentů pražských gymnázií stanoveno téma „Vášeň a popel“. Ač zní poněkud barvotiskově, i letos studenti naší školy obstáli, jak by pravil klasik. Na třetím místě byla odborně výsostně zdatnou porotou instalována Anna Horová ze třídy 2. E, na místě druhém se tyčí Marek Baše ze třídy 4. A. Při vyhlášení vítězů, před mnohohlavým publikem, obdrželi pěknou kupku knih nejen Marek a Anna, ale také výše zmíněná Zuzana.

Vítězové taktéž recitovali svá díla. Báseň v próze Marka Bašeho považuji za nejlepší text večera a dovolím si ji zde ocitovat.

„Listí padalo do řeky přímo ze stromů. Na větvích ho byla ještě spousta. Vítr ho strhával a řeka odnášela. Lidé přecházeli most, procházeli kolem mě a šli podél řeky. Slyšel jsem, jak kolem projel vlak. Lidé se vraceli a přecházeli most zase zpátky. Vstal jsem a šel podél řeky k mostu. Na mostě jsem slyšel, jak kolem projel další vlak. Na druhé straně padalo listí. Šel jsem podél řeky. Malí caparti brali listí do rukou a házeli si je nad sebe. Když jsem se vrátil k mostu, byli už pryč. Přešel jsem most a šel na nádraží. Z vlaku vystoupili lidé s šálami i bez nich. Vlak odjel. Na nádraží jsme zůstali jen dva. Nějaký chlápek a já. Šel jsem zpátky k řece. Řeka plula stále stejně a vítr strhával listí. Na větvích ho bylo ještě dost.

Přišla ke mně a vzala mě za ruku. Šli jsme podél řeky a zpět. Když jsem se vrátil k mostu, byla už pryč. Přišel jsem na nádraží. Na nádraží jsme byli jen dva. Nějaký chlápek a já. Nastoupili jsme do vlaku. Vlak jel podél řeky. Řeka plula stále stejně. Vítr svál už skoro všechno listí.“

Budete-li chtít si vítězná dílka z této soutěže přečíst, naleznete je na vývěsce u školní knihovny v I. patře.

Autor: Eva Podzimková


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 10 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.