Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Exkurze do Škodovky v Mladé Boleslavi

Kolik závody Škoda Auto vyrobí za den automobilů? Jak se starají o své zaměstnance?
Kde v továtně můžete potkat svatbu? Po exkurzi do automobilky Škoda v Mladé Boleslavi 12. května 2014 už to víme.
 

19.05.2014 - Autor: Anna Imramovská - Komentáře: 0

MB Škoda Auto

Po vylodění z busu jsme nafasovali slušivé vestičky a la stavební dělník, bez kterých bychom se nemohli po továrně pohybovat. Pak sluchátka, protože bez nich by přes hluk v halách nebylo nic z výkladu slyšet. Po areálu továrny nás veze autobus, čímž je zabráněno tomu, že se někdo v tak složitém labyrintu ztratí.

Lisovna

Víte, že plechy vašeho miláčka byly namotány na kotouči jako kus látky?
Před odstřižením byste nepoznali, jestli to bude blatník, nebo dveře. Kousky plechu odpadávají a díly získávají pomalu svůj tvar. Není tu slyšet jediného slova, všude děsivý rámus a hluk, ale slova tu nejsou potřeba, všechno šlape jako hodinky, každý ví, kde má své místo. Panuje tu pořádek a systém – na velké tabuli svítí nápisy kolik, kdy a čeho se bude vyrábět, každá raznice má svou barvu, podle typu cílového vozu, každý kousek plechu má svůj kód.
Na konci lisovny už lze rozpoznat jednotlivé části karosérie budoucího automobilu.

Montážní hala

Že to na montážní hale není žádná flákačka, jsme viděli hned při příchodu. Lidé tu kmitají, jak natažení na klíček a jsou dokonale sehraní. Když máte na svůj pracovní úkon 58 vteřin, tak to jinak nejde. Jsme důrazně upozorněni, že není dobré překážet zaměstnancům v práci – každá vteřina je tu velmi drahá.
A jak je to s tou svatbou? Všechny díly se tu spojí, aby mohl vzniknout automobil. A právě spojení motoru a převodovky s karosérií se nazývá svatba.

Muzeum

Jak je na exkurzích zvykem pořídíme před muzeem společné foto a vstupujeme do expozice. Prolétneme celou historií, od staříků motorek a aut značky Laurin – Klement (založené r. 1895) až po nejnovější návrhy prototyp vozů Škoda včetně VISION D. Zkoumáme logo Škodovky - okřídlený šíp. 


 

Všichni děkujeme za organizaci exkurze prof. Vondráčkové a doprovázející prof. Kozderkové.

Autor: Anna Imramovská


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Nález
  Poctivý nálezce odevzdal v kanceláři školy (přízemí) finanční hotovost.
 • SVL - video
  Video z úspěšného vystoupení naší volejbalové reprezentace: zde P.E.
 • SVL Chodov podruhé
  Nabízím fotogalerii z prvního turnaje Středoškolské volejbalové ligy:zde. Kompletní výsledkový servis naleznete: zdeP.E.
 • POPRASK florbal
  Letošní turnaj POPRASK florbal se začíná hrát 4. 11. 2019. Rozlosování budeme znát po 25.10. 2019. Sledujte, prosím, intranet. Děkuji P.E.
 • Mock testy FCE/CAE
  Pro studenty, kteří se zúčastnili cvičných testů z angličtiny 4.10.: podrobné hodnocení ústní části máte u mne (kabinet 124), přijďte si je vyzvednout. Výsledky ostatních částí dostanete mailem. Připomínám, že přihlašování k reálným zkouškám není NIJAK organizováno školou. HZ
 • Dny geografie na PřF UK
  Jste srdečně zváni na tradiční listopadové Dny geografie na Albertově, které letos proběhnou ve dnech 11.-15.11.2019 v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK. Více informací a program přednášek a aktivit naleznete na adrese: https://bit.ly/2IAwwG4
 • Volejbalový reparát na výbornou
  Náš volejbalový výběr vykročil pravou nohou ve Středoškolské volejbalové lize. V ranní rozcvičce jsme porazili přesvědčivě G Kralupy. S nejlepším výběrem naší skupiny - Libercem jsme hráli vyrovnaně a výsledek 0:2 je až příliš krutý. Další soupeři již počítali jen ztráty. GVP - Hořovice 2:0 a sebevědomý PORG porážíme též 2:0. Kluci a holky děkuji za výbornou reprezentaci školy. Držte se P.E.
 • prodloužení ISIC karty
  Již je možné prodloužit platnost stávajících ISIC karet do 31. 12. 2020. Prosím pokladníky tříd, přijďte si do kanceláře č. 115 pro seznamy ISIC karet žáků, kteří si mohou platnost prodloužit známkou za 180 Kč. Plháková
 • Středoškolská volejbalová liga
  Příznivci šestkového smíšeného volejbalu se radují. SVL je tu. Náš výběr vedený Sebastiánem Toplakem a doplněný mistrní ČR v beachvolejbalu Lindou Kulišovou se pokusí o volejbalový reparát. První ze tří turnajů hrajeme v pondělí 7.10. 2019 na Chodově. Tak držte palečky. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Mock testy FCE/CAE
  Sraz studentů, kteří se přihlásili k mock testům, je v pátek 4.10. v 9:45 v učebně 307. Platba 500,- v hotovosti na místě. Přijďte včas, je nutné dodržet plánovaný harmonogram zkoušky. HZ
 • KMD
  Vážení členové KMD, nabídka představení na listopad je již zveřejněna. Objednávání vstupenek - již přes intranet - začíná 4.10. a končí 10.10. 2019. N.Brousilová
 • KMD
  Vstupenky na říjen jsou pro vás připraveny od pondělí 30.9. 2019. Přijďte si je vyzvednout. První představení se koná již 3.10.2019!