Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Exkurze do Škodovky v Mladé Boleslavi

Kolik závody Škoda Auto vyrobí za den automobilů? Jak se starají o své zaměstnance?
Kde v továtně můžete potkat svatbu? Po exkurzi do automobilky Škoda v Mladé Boleslavi 12. května 2014 už to víme.
 

19.05.2014 - Autor: Anna Imramovská - Komentáře: 0

MB Škoda Auto

Po vylodění z busu jsme nafasovali slušivé vestičky a la stavební dělník, bez kterých bychom se nemohli po továrně pohybovat. Pak sluchátka, protože bez nich by přes hluk v halách nebylo nic z výkladu slyšet. Po areálu továrny nás veze autobus, čímž je zabráněno tomu, že se někdo v tak složitém labyrintu ztratí.

Lisovna

Víte, že plechy vašeho miláčka byly namotány na kotouči jako kus látky?
Před odstřižením byste nepoznali, jestli to bude blatník, nebo dveře. Kousky plechu odpadávají a díly získávají pomalu svůj tvar. Není tu slyšet jediného slova, všude děsivý rámus a hluk, ale slova tu nejsou potřeba, všechno šlape jako hodinky, každý ví, kde má své místo. Panuje tu pořádek a systém – na velké tabuli svítí nápisy kolik, kdy a čeho se bude vyrábět, každá raznice má svou barvu, podle typu cílového vozu, každý kousek plechu má svůj kód.
Na konci lisovny už lze rozpoznat jednotlivé části karosérie budoucího automobilu.

Montážní hala

Že to na montážní hale není žádná flákačka, jsme viděli hned při příchodu. Lidé tu kmitají, jak natažení na klíček a jsou dokonale sehraní. Když máte na svůj pracovní úkon 58 vteřin, tak to jinak nejde. Jsme důrazně upozorněni, že není dobré překážet zaměstnancům v práci – každá vteřina je tu velmi drahá.
A jak je to s tou svatbou? Všechny díly se tu spojí, aby mohl vzniknout automobil. A právě spojení motoru a převodovky s karosérií se nazývá svatba.

Muzeum

Jak je na exkurzích zvykem pořídíme před muzeem společné foto a vstupujeme do expozice. Prolétneme celou historií, od staříků motorek a aut značky Laurin – Klement (založené r. 1895) až po nejnovější návrhy prototyp vozů Škoda včetně VISION D. Zkoumáme logo Škodovky - okřídlený šíp. 


 

Všichni děkujeme za organizaci exkurze prof. Vondráčkové a doprovázející prof. Kozderkové.

Autor: Anna Imramovská


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
9 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Anglické divadlo čtvrtek 12.12.2019
  Studenti 2.B, I.E a I.F, kteří jdou na představení Christmas Carol, se sejdou v 8.40 hod. před Redutou, Národní třída 20. I.K.
 • Lístky na Spartu
  Bohužel se mi nepodařilo dát dohromady minimální počet zájemců a tak vás prosím. Zastavte se pro peníze. Lístky nebudou. Děkuji P.E.
 • Brýle
  V pátek 6.12. jsem pravděpodobně ve škole vytrousila či někde zapomněla brýle, černé, značky Rodenstock. Pokud je někdo našel, prosím o vrácení na vrátnici. Děkuji. Anita Reissigová (2.A)
 • Talnet
  Ráda bych Vás informovala o možnosti přihlásit se do T-kurzů Talnetu. Do jarních bloků přibyla jedna novinka (Chemie v prostoru). Anotace všech kurzů jsou k prohlédnutí na http://www.talnet.cz/t-kurzy. Termín: do 5.1. 2020. Ivana Suchánková
 • KB Florbal Challenge
  Prosím reprezentanty GVP o nominační schůzku v úterý 17.12. 2019 v 11.35 v kab.č.123. Turnaj chlapců se uskuteční ve středu 18. prosince v hale ZŠ Campanus - Jírovcovo náměstí 1782/1, Praha 4. Předpokládaný čas začátku turnaje je v 8.00 hod.. Děkuji pěkně P.E.
 • Náhradní a opravné testy u Matěje Krále
  Náhradní a opravné testy ze základů společenských věd, semináře společenských věd a politologie si lze napsat vždy o velké přestávce v pátek 13. 12. v místnosti č. 005, v úterý 17. 12. v místnosti č. 005 nebo ve středu 18. 12. v místnosti č. 204.
 • KMD - zrušené představení
  Vážení divadelníci, dne 2.12. bylo z důvodu nemoci zrušeno představení Varieté Freda A. ve studiu Ypsilon. Náhradní termín tohoto představení bude 8.1.2020. Vstupenky zůstávají v platnosti na tento termín. N. Brousilová, kab. č. 208
 • HC Sparta - Plzeň
  Lístky na zápas 18.12. v 18.30 v O2 aréně objednávejte v kab.č.123. Hezký advent přeje P.E.
 • HC Sparta válí a zve nás
  Přináším tip na výlet do Drážďan, kde se pod širým nebem v sobotu 4. 1. 2020 utká HC Sparta s Litvínovem. Více info:zde P.E.
 • Fotky z atletického dne
  Album všech fotek z atletického dne najdete zde, či na facebookové stránce školy. Fotky se z alba dají stáhnout. @mipruch a @es.ter.ka
 • KMD-ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ
  VÁŽENÍ DIVADELNÍCI, DNES 2.12. SE RUŠÍ PŘEDSTAVENÍ V DIVADLE YPSILON. VSTUPENKY SI USCHOVEJTE. MOŽNÁ BUDE NÁHRADNÍ PŘEDSTAVENÍ V LEDNU.
 • Volejbalovému výběru se daří
  2.12. 2019 hrál náš reprezentační volejbalový výběr druhé kolo Středoškolské volejbalové ligy. A opět jsme byli úspěšní. Nejprve porážíme Školueupraha a Canadian school 2:0. Poté jsme hráli dvě těžká utkání. S G Svitavy remizujeme a získáváme alespoň bod za jeden set. V utkání s G Nad Alejí jsme po prvním vyhraném setu předvedli v setu druhém malý volejbalový zázrak. Prohrávali jsme 8:1, 18:7, 23:20. Výsledek byl 23:25 pro GVP. Finále v Jindřichově Hradci se bude hrát 4.5. 20120 a je opět blíž. Držte pěsti. Díky všem P.E.