Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Matematický klokan 2015

V pondělí 23.3. se studenti z většiny tříd naší školy jako každý rok zúčastní mezinárodní soutěže Matematický klokan. Občas se někdo zeptá "proč?". V tomto článku nabízím odpověď.

03.03.2015 - Autor: Martin Horyna - Komentáře: 0

Na začátek uvedu dvě úlohy:

Úloha č. 1:
Obsah trojúhelníku je 36 cm2. Jeho výška 12 cm. Určete délku základny.

Úloha č. 2:
Délka odvěsny KL pravoúhlého trojúhelníku KLM je 14 cm. Na druhé odvěsně KM leží bod P. Obsah tupoúhlého trojúhelníku PLM je 56 cm2. Vypočtěte délku strany PM trojúhelníku PLM.

Pro případ, že tento článek bude číst někdo, kdo svá studia matematiky ukončil již dávno, připomenu, že obsah obdélníku se stranami v a a se vypočte podle vztahu S=a.v. Obsah trojúhelníku se základnou a a výškou v se vypočte podle vztahu S=a.v/2. Vztah S=a.v/2 je nezávislý na tvaru trojúhelníka a platí pro ostroúhlé, pravoúhlé i tupoúhlé trojúhelníky. 

A teď si vyřešte obě výše uvedené úlohy. Povedlo se?

První úloha je úplně klasická školní úloha na procvičení vztahu pro výpočet obsahu trojúhelníku. Základna má délku 6 cm. V době, kdy se toto učivo ve škole probírá, ji úspěšně vyřeší téměř všichni studenti.

Druhá úloha pochází z didaktického textu maturitní zkoušky z loňského roku. V podstatě jde o tutéž úlohu jako je úloha 1 (výpočet základny trojúhelníka na základě znalosti obsahu a výšky), ale je trochu složitěji zadaná. Správné řešení je, že strana PM má délku 8 cm. Tuto úlohu při loňské maturitě správně vyřešilo jen 17,9% všech maturantů, 30,8% maturantů z gymnázií a 37,7% maturantů z GVP (údaje pocházejí z přehledu výsledků poskytnutých společností CERMAT).

Reálný život samozřejmě před absolventy škol nepostaví ani úlohu číslo 1 ani úlohu číslo 2. Objeví se však úlohy, u kterých bude nutné správně pochopit zadání a použít známé znalosti v jiných než obvyklých a dopředu nacvičených situacích. Tyto schopnosti mimo jiné trénuje právě soutěž Matematický klokan. Domnívám se, že pravidelná účast v této soutěži přispívá k dobré přípravě našich studentů na maturitní zkoušku z matematiky, další studium i některé úlohy běžného života.

Kromě výše uvedeného je pro učitele matematiky docela zajímavé sledovat, jakých výsledků dosáhnou v soutěži jejich studenti. Některé výsledky jsou v souladu s tím, jak se studenti projevují v hodinách, jiné jsou však docela zajímavým překvapením.

Letos máme navíc nově pro první tři soutěžící v každé kategorii připraveny hodnotné ceny.

Pokud by se někdo chtěl na soutěž trochu připravit, pak doporučuji úlohy z minulých let, které naleznete ve sbornících na www.matematickyklokan.net.

Autor: Martin Horyna


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
4 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Knihovna jde do finále!!!
  Knihovna bude otevřena od 22.-25.6. od 7.30 do 14.00. Pokud nebude knihovník přítomen, nechte knihy u třídního nebo na vrátnici. Děkuji
 • KMD - vrácení peněz
  Milí divadelníci, v kanceláři školy si každý předplatitel KMD vyzvedne peníze za neuskutečněná představení, odvolaná kvůli koronavirové krizi. U paní hospodářky Šimkové se zastavte kdykoli do konce školního roku, denně od 8 do 13 hodin. Děkuji Pavla Imramovská
 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková