Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Matematický klokan 2015

V pondělí 23.3. se studenti z většiny tříd naší školy jako každý rok zúčastní mezinárodní soutěže Matematický klokan. Občas se někdo zeptá "proč?". V tomto článku nabízím odpověď.

03.03.2015 - Autor: Martin Horyna - Komentáře: 0

Na začátek uvedu dvě úlohy:

Úloha č. 1:
Obsah trojúhelníku je 36 cm2. Jeho výška 12 cm. Určete délku základny.

Úloha č. 2:
Délka odvěsny KL pravoúhlého trojúhelníku KLM je 14 cm. Na druhé odvěsně KM leží bod P. Obsah tupoúhlého trojúhelníku PLM je 56 cm2. Vypočtěte délku strany PM trojúhelníku PLM.

Pro případ, že tento článek bude číst někdo, kdo svá studia matematiky ukončil již dávno, připomenu, že obsah obdélníku se stranami v a a se vypočte podle vztahu S=a.v. Obsah trojúhelníku se základnou a a výškou v se vypočte podle vztahu S=a.v/2. Vztah S=a.v/2 je nezávislý na tvaru trojúhelníka a platí pro ostroúhlé, pravoúhlé i tupoúhlé trojúhelníky. 

A teď si vyřešte obě výše uvedené úlohy. Povedlo se?

První úloha je úplně klasická školní úloha na procvičení vztahu pro výpočet obsahu trojúhelníku. Základna má délku 6 cm. V době, kdy se toto učivo ve škole probírá, ji úspěšně vyřeší téměř všichni studenti.

Druhá úloha pochází z didaktického textu maturitní zkoušky z loňského roku. V podstatě jde o tutéž úlohu jako je úloha 1 (výpočet základny trojúhelníka na základě znalosti obsahu a výšky), ale je trochu složitěji zadaná. Správné řešení je, že strana PM má délku 8 cm. Tuto úlohu při loňské maturitě správně vyřešilo jen 17,9% všech maturantů, 30,8% maturantů z gymnázií a 37,7% maturantů z GVP (údaje pocházejí z přehledu výsledků poskytnutých společností CERMAT).

Reálný život samozřejmě před absolventy škol nepostaví ani úlohu číslo 1 ani úlohu číslo 2. Objeví se však úlohy, u kterých bude nutné správně pochopit zadání a použít známé znalosti v jiných než obvyklých a dopředu nacvičených situacích. Tyto schopnosti mimo jiné trénuje právě soutěž Matematický klokan. Domnívám se, že pravidelná účast v této soutěži přispívá k dobré přípravě našich studentů na maturitní zkoušku z matematiky, další studium i některé úlohy běžného života.

Kromě výše uvedeného je pro učitele matematiky docela zajímavé sledovat, jakých výsledků dosáhnou v soutěži jejich studenti. Některé výsledky jsou v souladu s tím, jak se studenti projevují v hodinách, jiné jsou však docela zajímavým překvapením.

Letos máme navíc nově pro první tři soutěžící v každé kategorii připraveny hodnotné ceny.

Pokud by se někdo chtěl na soutěž trochu připravit, pak doporučuji úlohy z minulých let, které naleznete ve sbornících na www.matematickyklokan.net.

Autor: Martin Horyna


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
7 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.