Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


2.F před soudem

Přišlo to nenadále. Ještě před několika měsíci bychom nic takového nečekali. A teď se ocitá 2.F v soudní síni. Někteří z nás svědčí, většina aspoň přihlíží. Co je ale nejzajímavější: stojí proti sobě obžalovaný a obžalovaná, kteří byli celé roky nejlepší kamarádi.

13.12.2015 - Autor: Tomáš Vojtíšek - Komentáře: 1

Nutno dodat, že žáci 2.F zaujali i místo advokátů, soudců a soudního znalce. Také se nesnažíme urovnat žádný strašlivý rozkol mezi spolužáky, ale rozvod dvou starších manželů Švecových, kteří se už zkrátka nemohou vystát. A také se jen školíme – máme zde průvodce, který nám říká, jak proces vypadá, co se v něm děje a kdo má kdy svědčit, vstát nebo klást otázky.


Na simulovaném soudním procesu z počátku vládne nervozita. Každý si znovu čte své role, advokáti připravují otázky. Když začínáme, vše vypadá jako u opravdového soudu, iluzi kazí jen čtení obžaloby i obhajoby z mobilu. Zástupci obou stran však tento nedostatek kompenzují profesionálním vzhledem, v soudních talárech vypadají všichni opravdu skvěle. Působivé divadlo doplní po chvíli manžel - žalobce, který je tak nervózní, až popisuje své trápení s manželkou roztřeseným hlasem a místy skoro plačky. Zástupce žalobce se také snaží zužitkovat vše, co o soudech ví z filmů a seriálů, a tak do procesu čas od času zasáhne otázkami jako „Můžu si stoupnout? A můžu chodit?“ nebo dramatickým výkřikem „Námitka!“

Tyto repliky vám nejspíš nepřijdou vtipné, my se ale v poněkud stísněné atmosféře aspoň smáli pod fousy. Až nás musel jeden z velice profesionálně vypadajících soudců napomenout zvoláním „Prosím o klid v soudní síni!“, kterým dosáhl přesného opaku, a celá síň začala bouřit smíchy. Soudce to natolik zmátlo, že po chvilce při slovech „Máte pocit, že když vidíte tady paní…“ ukázal místo manželky na manžela a musel se slovy „totiž támhle paní“ ukazovat na úplně druhou stranu soudní síně.

Když přišla moje chvíle a já měl jít svědčit, snažil jsem se být svědek trochu zmatený a rozrušený. Motal jsem proto schválně slova a často se opakoval. Když svědectví i otázky skončily, nabídl mi soud proplacení cestovného a svědečného a já začal blekotat něco o jízdence na vlak. Když mě soud vyzval, abych jízdní doklad předložil, došlo mi, že žádný nemám, a snažil jsem se tuto epizodu zahrát do outu tvrzením, že jízdenku ještě budu potřebovat, protože je zpáteční. Soud mě ubezpečil, že mi ji vrátí, a já se začal modlit za to, aby soudci hráli divadlo a pochopili, proč jim místo jízdenky předkládám vstupenku do tanečních. Když jsem usedal zpět na své místo, byl jsem úplně zpocený.

Ještě nervóznější byl ale náš soudní znalec, který v rukou třímal rozsáhlý posudek, ale stále jen opakoval větu „Nemám žádné otázky,“ takže jsme nevěděli, z čeho tak šílí.

Dalším v pořadí svědků byla Míša, která měla v popisu role, že jí má být všechno jedno, a proto za pultíkem poskakovala a vypadalo to, že její postava má z možnosti být u soudu vyloženou radost.
Poté jeden ze soudců k překvapení nás i našeho průvodce vyhlásil patnáctiminutovou přestávku. Těsně předtím jsem si všiml, že jsem si nepřečetl jednu velmi důležitou větu na charakteristice mé postavy a že jsem vlastně soudu zatajil jednu velmi důležitou okolnost svého vztahu k žalobci i žalované. Dopustil jsem se tedy křivého svědectví, a protože mě to mrzelo, musel jsem to jít soudcům oznámit.

I to možná přispělo k tomu, že mé svědectví bylo uznáno nedůvěryhodným a manželé se rozvedli. Advokátka obžalované se chtěla okamžitě odvolat, možná i proto, abychom nestihli hodinu zeměpisu, na kterou jsme se měli hned po procesu dostavit.Nakonec jsme ale usedli ve školních lavicích a měli jsme radost aspoň z jedné věci: žalobce i obžalovaná, dobří kamarádi, zase seděli vedle sebe, a soudní proces na jejich vztahu vůbec nic nezměnil.

Autor: Tomáš Vojtíšek


Komentáře

114.12.2015 - 11:26 - Autor: Jan Arlt

Krásný

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 2 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.