Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


2.F před soudem

Přišlo to nenadále. Ještě před několika měsíci bychom nic takového nečekali. A teď se ocitá 2.F v soudní síni. Někteří z nás svědčí, většina aspoň přihlíží. Co je ale nejzajímavější: stojí proti sobě obžalovaný a obžalovaná, kteří byli celé roky nejlepší kamarádi.

13.12.2015 - Autor: Tomáš Vojtíšek - Komentáře: 1

Nutno dodat, že žáci 2.F zaujali i místo advokátů, soudců a soudního znalce. Také se nesnažíme urovnat žádný strašlivý rozkol mezi spolužáky, ale rozvod dvou starších manželů Švecových, kteří se už zkrátka nemohou vystát. A také se jen školíme – máme zde průvodce, který nám říká, jak proces vypadá, co se v něm děje a kdo má kdy svědčit, vstát nebo klást otázky.


Na simulovaném soudním procesu z počátku vládne nervozita. Každý si znovu čte své role, advokáti připravují otázky. Když začínáme, vše vypadá jako u opravdového soudu, iluzi kazí jen čtení obžaloby i obhajoby z mobilu. Zástupci obou stran však tento nedostatek kompenzují profesionálním vzhledem, v soudních talárech vypadají všichni opravdu skvěle. Působivé divadlo doplní po chvíli manžel - žalobce, který je tak nervózní, až popisuje své trápení s manželkou roztřeseným hlasem a místy skoro plačky. Zástupce žalobce se také snaží zužitkovat vše, co o soudech ví z filmů a seriálů, a tak do procesu čas od času zasáhne otázkami jako „Můžu si stoupnout? A můžu chodit?“ nebo dramatickým výkřikem „Námitka!“

Tyto repliky vám nejspíš nepřijdou vtipné, my se ale v poněkud stísněné atmosféře aspoň smáli pod fousy. Až nás musel jeden z velice profesionálně vypadajících soudců napomenout zvoláním „Prosím o klid v soudní síni!“, kterým dosáhl přesného opaku, a celá síň začala bouřit smíchy. Soudce to natolik zmátlo, že po chvilce při slovech „Máte pocit, že když vidíte tady paní…“ ukázal místo manželky na manžela a musel se slovy „totiž támhle paní“ ukazovat na úplně druhou stranu soudní síně.

Když přišla moje chvíle a já měl jít svědčit, snažil jsem se být svědek trochu zmatený a rozrušený. Motal jsem proto schválně slova a často se opakoval. Když svědectví i otázky skončily, nabídl mi soud proplacení cestovného a svědečného a já začal blekotat něco o jízdence na vlak. Když mě soud vyzval, abych jízdní doklad předložil, došlo mi, že žádný nemám, a snažil jsem se tuto epizodu zahrát do outu tvrzením, že jízdenku ještě budu potřebovat, protože je zpáteční. Soud mě ubezpečil, že mi ji vrátí, a já se začal modlit za to, aby soudci hráli divadlo a pochopili, proč jim místo jízdenky předkládám vstupenku do tanečních. Když jsem usedal zpět na své místo, byl jsem úplně zpocený.

Ještě nervóznější byl ale náš soudní znalec, který v rukou třímal rozsáhlý posudek, ale stále jen opakoval větu „Nemám žádné otázky,“ takže jsme nevěděli, z čeho tak šílí.

Dalším v pořadí svědků byla Míša, která měla v popisu role, že jí má být všechno jedno, a proto za pultíkem poskakovala a vypadalo to, že její postava má z možnosti být u soudu vyloženou radost.
Poté jeden ze soudců k překvapení nás i našeho průvodce vyhlásil patnáctiminutovou přestávku. Těsně předtím jsem si všiml, že jsem si nepřečetl jednu velmi důležitou větu na charakteristice mé postavy a že jsem vlastně soudu zatajil jednu velmi důležitou okolnost svého vztahu k žalobci i žalované. Dopustil jsem se tedy křivého svědectví, a protože mě to mrzelo, musel jsem to jít soudcům oznámit.

I to možná přispělo k tomu, že mé svědectví bylo uznáno nedůvěryhodným a manželé se rozvedli. Advokátka obžalované se chtěla okamžitě odvolat, možná i proto, abychom nestihli hodinu zeměpisu, na kterou jsme se měli hned po procesu dostavit.Nakonec jsme ale usedli ve školních lavicích a měli jsme radost aspoň z jedné věci: žalobce i obžalovaná, dobří kamarádi, zase seděli vedle sebe, a soudní proces na jejich vztahu vůbec nic nezměnil.

Autor: Tomáš Vojtíšek


Komentáře

114.12.2015 - 11:26 - Autor: Jan Arlt

Krásný

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
10 + 1 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková
 • Ztráta flešky
  Minulý čtvrtek jsem zřejmě nechal v počítači zasunutou flešku s pro mne důležitými daty. Malá, černá. Nenašel někdo? Díky za pomoc.
 • KMD
  Vážení divadelníci, je zveřejněna poslední nabídka divadelních představení v tomto školním roce. Vstupenky si můžete objednávat od 3.3. - 10. 3. 2020. N. Brousilová, kab.č. 208
 • ChO kategorie C
  Školní kolo chemické olympiády,kategorie C proběhne ve čtvrtek 5.3. v laboratoři od 10 hodin. Jestli potřebujete nějaké další informace, přijďte se zeptat. H.Vondráčková
 • KMD
  Od 24.2. si můžete vyzvednout vstupenky na březen. N. Brousilová, kab.č. 208
 • GVP na MČR SVL
  Velikou radost nám 10. 2. 2020 udělal volejbalový výběr. Základní skupinky Středoškolské volejbalové ligy končí až 10. 4. 2020 posledním turnajem na Chodově. Náš výběr má jistotu minimálně druhého místa z 12-ti škol a to znamená jediné. Jsme na MČR. Radost z postupu trošku kalí termínová kolize se státní písemnou MZK. Finálový turnaj bude hostit 5. 5. 2020 Jindřichův Hradec. Držte palce! Kluci a holky děkuji za výbornou reprezentaci GVP. A asi můžeme slíbit, že ještě nekončíme... P.E.
 • VoBaFo rozlosování
  Dne 6. 2. 2020 byl turnaj rozlosován. Informace a průběžné výsledky naleznete: zde Již nyní můžete domlouvat zápasy a hrát. Výsledky, prosím, zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Termín ukončení základních skupin je 29.5. 2020. Hodně zdaru v turnaji přeje P.E.