Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


2.F před soudem

Přišlo to nenadále. Ještě před několika měsíci bychom nic takového nečekali. A teď se ocitá 2.F v soudní síni. Někteří z nás svědčí, většina aspoň přihlíží. Co je ale nejzajímavější: stojí proti sobě obžalovaný a obžalovaná, kteří byli celé roky nejlepší kamarádi.

13.12.2015 - Autor: Tomáš Vojtíšek - Komentáře: 1

Nutno dodat, že žáci 2.F zaujali i místo advokátů, soudců a soudního znalce. Také se nesnažíme urovnat žádný strašlivý rozkol mezi spolužáky, ale rozvod dvou starších manželů Švecových, kteří se už zkrátka nemohou vystát. A také se jen školíme – máme zde průvodce, který nám říká, jak proces vypadá, co se v něm děje a kdo má kdy svědčit, vstát nebo klást otázky.


Na simulovaném soudním procesu z počátku vládne nervozita. Každý si znovu čte své role, advokáti připravují otázky. Když začínáme, vše vypadá jako u opravdového soudu, iluzi kazí jen čtení obžaloby i obhajoby z mobilu. Zástupci obou stran však tento nedostatek kompenzují profesionálním vzhledem, v soudních talárech vypadají všichni opravdu skvěle. Působivé divadlo doplní po chvíli manžel - žalobce, který je tak nervózní, až popisuje své trápení s manželkou roztřeseným hlasem a místy skoro plačky. Zástupce žalobce se také snaží zužitkovat vše, co o soudech ví z filmů a seriálů, a tak do procesu čas od času zasáhne otázkami jako „Můžu si stoupnout? A můžu chodit?“ nebo dramatickým výkřikem „Námitka!“

Tyto repliky vám nejspíš nepřijdou vtipné, my se ale v poněkud stísněné atmosféře aspoň smáli pod fousy. Až nás musel jeden z velice profesionálně vypadajících soudců napomenout zvoláním „Prosím o klid v soudní síni!“, kterým dosáhl přesného opaku, a celá síň začala bouřit smíchy. Soudce to natolik zmátlo, že po chvilce při slovech „Máte pocit, že když vidíte tady paní…“ ukázal místo manželky na manžela a musel se slovy „totiž támhle paní“ ukazovat na úplně druhou stranu soudní síně.

Když přišla moje chvíle a já měl jít svědčit, snažil jsem se být svědek trochu zmatený a rozrušený. Motal jsem proto schválně slova a často se opakoval. Když svědectví i otázky skončily, nabídl mi soud proplacení cestovného a svědečného a já začal blekotat něco o jízdence na vlak. Když mě soud vyzval, abych jízdní doklad předložil, došlo mi, že žádný nemám, a snažil jsem se tuto epizodu zahrát do outu tvrzením, že jízdenku ještě budu potřebovat, protože je zpáteční. Soud mě ubezpečil, že mi ji vrátí, a já se začal modlit za to, aby soudci hráli divadlo a pochopili, proč jim místo jízdenky předkládám vstupenku do tanečních. Když jsem usedal zpět na své místo, byl jsem úplně zpocený.

Ještě nervóznější byl ale náš soudní znalec, který v rukou třímal rozsáhlý posudek, ale stále jen opakoval větu „Nemám žádné otázky,“ takže jsme nevěděli, z čeho tak šílí.

Dalším v pořadí svědků byla Míša, která měla v popisu role, že jí má být všechno jedno, a proto za pultíkem poskakovala a vypadalo to, že její postava má z možnosti být u soudu vyloženou radost.
Poté jeden ze soudců k překvapení nás i našeho průvodce vyhlásil patnáctiminutovou přestávku. Těsně předtím jsem si všiml, že jsem si nepřečetl jednu velmi důležitou větu na charakteristice mé postavy a že jsem vlastně soudu zatajil jednu velmi důležitou okolnost svého vztahu k žalobci i žalované. Dopustil jsem se tedy křivého svědectví, a protože mě to mrzelo, musel jsem to jít soudcům oznámit.

I to možná přispělo k tomu, že mé svědectví bylo uznáno nedůvěryhodným a manželé se rozvedli. Advokátka obžalované se chtěla okamžitě odvolat, možná i proto, abychom nestihli hodinu zeměpisu, na kterou jsme se měli hned po procesu dostavit.Nakonec jsme ale usedli ve školních lavicích a měli jsme radost aspoň z jedné věci: žalobce i obžalovaná, dobří kamarádi, zase seděli vedle sebe, a soudní proces na jejich vztahu vůbec nic nezměnil.

Autor: Tomáš Vojtíšek


Komentáře

114.12.2015 - 11:26 - Autor: Jan Arlt

Krásný

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 3 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Superfinále VoBaFo 2019 pro 3.E
  Po výsledcích Vo 1:2, Ba 30:20 a Fo 7:4 vítězí celkově 2:1 třída 3.E. Gratuluji a děkuji všem za účast. Hezké prázdniny přeje P.E.
 • VoBaFo 2019 pro 3.E
  Dvacátý ročník turnaje VoBaFo ovládla 3.E, druhé místo patří 2.E, třetí jsou obhájci prvenství z posledních tří ročníků 5.A. Výsledkový servis je: zde. Děkuji účastníkům soutěže a všem co mi pomáhali. Velký dík patří též zvukařům a Hance Znamenáčkové za skvěle řízenou volejbalovou část. Těším se na další ročník. Sportu zdar! P.E.
 • VoBaFo superfinále
  Všechny příznivce míčově-herního trojboje zvu na superfinále VoBaFo 2019. Výběr učitelů bude hrát s vítězem turnaje třídou 3.E. Hrací den je úterý 25.6. 2019 od 8.00 hod. na sportovištích GVP. P.E.
 • Nález peněz
  Poctivá nálezkyně odevzdala finanční hotovost do kanceláře školy v přízemí.
 • Beach volejbalistky slaví titul
  Gratuluji Aleně Novotné 5.A a Lindě Kulišové 5.B k zisku titulu mistrně ČR v beach volejbalu. Holky jste skvělé! Děkuji vám za skvělou reprezentaci školy. P.E.
 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak