Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


2.F před soudem

Přišlo to nenadále. Ještě před několika měsíci bychom nic takového nečekali. A teď se ocitá 2.F v soudní síni. Někteří z nás svědčí, většina aspoň přihlíží. Co je ale nejzajímavější: stojí proti sobě obžalovaný a obžalovaná, kteří byli celé roky nejlepší kamarádi.

13.12.2015 - Autor: Tomáš Vojtíšek - Komentáře: 1

Nutno dodat, že žáci 2.F zaujali i místo advokátů, soudců a soudního znalce. Také se nesnažíme urovnat žádný strašlivý rozkol mezi spolužáky, ale rozvod dvou starších manželů Švecových, kteří se už zkrátka nemohou vystát. A také se jen školíme – máme zde průvodce, který nám říká, jak proces vypadá, co se v něm děje a kdo má kdy svědčit, vstát nebo klást otázky.


Na simulovaném soudním procesu z počátku vládne nervozita. Každý si znovu čte své role, advokáti připravují otázky. Když začínáme, vše vypadá jako u opravdového soudu, iluzi kazí jen čtení obžaloby i obhajoby z mobilu. Zástupci obou stran však tento nedostatek kompenzují profesionálním vzhledem, v soudních talárech vypadají všichni opravdu skvěle. Působivé divadlo doplní po chvíli manžel - žalobce, který je tak nervózní, až popisuje své trápení s manželkou roztřeseným hlasem a místy skoro plačky. Zástupce žalobce se také snaží zužitkovat vše, co o soudech ví z filmů a seriálů, a tak do procesu čas od času zasáhne otázkami jako „Můžu si stoupnout? A můžu chodit?“ nebo dramatickým výkřikem „Námitka!“

Tyto repliky vám nejspíš nepřijdou vtipné, my se ale v poněkud stísněné atmosféře aspoň smáli pod fousy. Až nás musel jeden z velice profesionálně vypadajících soudců napomenout zvoláním „Prosím o klid v soudní síni!“, kterým dosáhl přesného opaku, a celá síň začala bouřit smíchy. Soudce to natolik zmátlo, že po chvilce při slovech „Máte pocit, že když vidíte tady paní…“ ukázal místo manželky na manžela a musel se slovy „totiž támhle paní“ ukazovat na úplně druhou stranu soudní síně.

Když přišla moje chvíle a já měl jít svědčit, snažil jsem se být svědek trochu zmatený a rozrušený. Motal jsem proto schválně slova a často se opakoval. Když svědectví i otázky skončily, nabídl mi soud proplacení cestovného a svědečného a já začal blekotat něco o jízdence na vlak. Když mě soud vyzval, abych jízdní doklad předložil, došlo mi, že žádný nemám, a snažil jsem se tuto epizodu zahrát do outu tvrzením, že jízdenku ještě budu potřebovat, protože je zpáteční. Soud mě ubezpečil, že mi ji vrátí, a já se začal modlit za to, aby soudci hráli divadlo a pochopili, proč jim místo jízdenky předkládám vstupenku do tanečních. Když jsem usedal zpět na své místo, byl jsem úplně zpocený.

Ještě nervóznější byl ale náš soudní znalec, který v rukou třímal rozsáhlý posudek, ale stále jen opakoval větu „Nemám žádné otázky,“ takže jsme nevěděli, z čeho tak šílí.

Dalším v pořadí svědků byla Míša, která měla v popisu role, že jí má být všechno jedno, a proto za pultíkem poskakovala a vypadalo to, že její postava má z možnosti být u soudu vyloženou radost.
Poté jeden ze soudců k překvapení nás i našeho průvodce vyhlásil patnáctiminutovou přestávku. Těsně předtím jsem si všiml, že jsem si nepřečetl jednu velmi důležitou větu na charakteristice mé postavy a že jsem vlastně soudu zatajil jednu velmi důležitou okolnost svého vztahu k žalobci i žalované. Dopustil jsem se tedy křivého svědectví, a protože mě to mrzelo, musel jsem to jít soudcům oznámit.

I to možná přispělo k tomu, že mé svědectví bylo uznáno nedůvěryhodným a manželé se rozvedli. Advokátka obžalované se chtěla okamžitě odvolat, možná i proto, abychom nestihli hodinu zeměpisu, na kterou jsme se měli hned po procesu dostavit.Nakonec jsme ale usedli ve školních lavicích a měli jsme radost aspoň z jedné věci: žalobce i obžalovaná, dobří kamarádi, zase seděli vedle sebe, a soudní proces na jejich vztahu vůbec nic nezměnil.

Autor: Tomáš Vojtíšek


Komentáře

114.12.2015 - 11:26 - Autor: Jan Arlt

Krásný

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Talnet
  Ráda bych Vás informovala o možnosti přihlásit se do T-kurzů Talnetu. Do jarních bloků přibyla jedna novinka (Chemie v prostoru). Anotace všech kurzů jsou k prohlédnutí na http://www.talnet.cz/t-kurzy. Termín: do 5.1. 2020. Ivana Suchánková
 • KB Florbal Challenge
  Prosím reprezentanty GVP o nominační schůzku v úterý 17.12. 2019 v 11.35 v kab.č.123. Turnaj chlapců se uskuteční ve středu 18. prosince v hale ZŠ Campanus - Jírovcovo náměstí 1782/1, Praha 4. Předpokládaný čas začátku turnaje je v 8.00 hod.. Děkuji pěkně P.E.
 • Náhradní a opravné testy u Matěje Krále
  Náhradní a opravné testy ze základů společenských věd, semináře společenských věd a politologie si lze napsat vždy o velké přestávce v pátek 13. 12. v místnosti č. 005, v úterý 17. 12. v místnosti č. 005 nebo ve středu 18. 12. v místnosti č. 204.
 • KMD - zrušené představení
  Vážení divadelníci, dne 2.12. bylo z důvodu nemoci zrušeno představení Varieté Freda A. ve studiu Ypsilon. Náhradní termín tohoto představení bude 8.1.2020. Vstupenky zůstávají v platnosti na tento termín. N. Brousilová, kab. č. 208
 • HC Sparta - Plzeň
  Lístky na zápas 18.12. v 18.30 v O2 aréně objednávejte v kab.č.123. Hezký advent přeje P.E.
 • HC Sparta válí a zve nás
  Přináším tip na výlet do Drážďan, kde se pod širým nebem v sobotu 4. 1. 2020 utká HC Sparta s Litvínovem. Více info:zde P.E.
 • Fotky z atletického dne
  Album všech fotek z atletického dne najdete zde, či na facebookové stránce školy. Fotky se z alba dají stáhnout. @mipruch a @es.ter.ka
 • KMD-ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ
  VÁŽENÍ DIVADELNÍCI, DNES 2.12. SE RUŠÍ PŘEDSTAVENÍ V DIVADLE YPSILON. VSTUPENKY SI USCHOVEJTE. MOŽNÁ BUDE NÁHRADNÍ PŘEDSTAVENÍ V LEDNU.
 • Volejbalovému výběru se daří
  2.12. 2019 hrál náš reprezentační volejbalový výběr druhé kolo Středoškolské volejbalové ligy. A opět jsme byli úspěšní. Nejprve porážíme Školueupraha a Canadian school 2:0. Poté jsme hráli dvě těžká utkání. S G Svitavy remizujeme a získáváme alespoň bod za jeden set. V utkání s G Nad Alejí jsme po prvním vyhraném setu předvedli v setu druhém malý volejbalový zázrak. Prohrávali jsme 8:1, 18:7, 23:20. Výsledek byl 23:25 pro GVP. Finále v Jindřichově Hradci se bude hrát 4.5. 20120 a je opět blíž. Držte pěsti. Díky všem P.E.
 • Knihovna je do konce týdne zavřená
  Vzhledem k nemoci je knihovna do konce týdne zavřená!. Knihy lze pouze vracet. Díky za pochopení. Knihovník
 • KMD
  Vážení divadelníci, nabídka na leden je zveřejněna. Objednávat vstupenky můžete od 3.12. od 20:00 hodin do 8.12. do 20:00 hodin. Další vstupenky si budete vybírat až na březen. Měsíc únor je krátký, také máme prázdniny, tudíž ho nyní vynecháme. N. Brousilová, kab. č. 208
 • BESÍDKA PRO DĚTI ZAMĚSTNANCŮ ŠKOLY
  Sejdeme se ve středu v 17 HODIN v jídelně. Nejprve bude divadlo, pak čertovsky skvělé vystoupení a pak přijde Mikuláš. Následovat bude vyrábění dárků a dobrot. Těšíme se na Vás P+H