Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


2.F před soudem

Přišlo to nenadále. Ještě před několika měsíci bychom nic takového nečekali. A teď se ocitá 2.F v soudní síni. Někteří z nás svědčí, většina aspoň přihlíží. Co je ale nejzajímavější: stojí proti sobě obžalovaný a obžalovaná, kteří byli celé roky nejlepší kamarádi.

13.12.2015 - Autor: Tomáš Vojtíšek - Komentáře: 1

Nutno dodat, že žáci 2.F zaujali i místo advokátů, soudců a soudního znalce. Také se nesnažíme urovnat žádný strašlivý rozkol mezi spolužáky, ale rozvod dvou starších manželů Švecových, kteří se už zkrátka nemohou vystát. A také se jen školíme – máme zde průvodce, který nám říká, jak proces vypadá, co se v něm děje a kdo má kdy svědčit, vstát nebo klást otázky.


Na simulovaném soudním procesu z počátku vládne nervozita. Každý si znovu čte své role, advokáti připravují otázky. Když začínáme, vše vypadá jako u opravdového soudu, iluzi kazí jen čtení obžaloby i obhajoby z mobilu. Zástupci obou stran však tento nedostatek kompenzují profesionálním vzhledem, v soudních talárech vypadají všichni opravdu skvěle. Působivé divadlo doplní po chvíli manžel - žalobce, který je tak nervózní, až popisuje své trápení s manželkou roztřeseným hlasem a místy skoro plačky. Zástupce žalobce se také snaží zužitkovat vše, co o soudech ví z filmů a seriálů, a tak do procesu čas od času zasáhne otázkami jako „Můžu si stoupnout? A můžu chodit?“ nebo dramatickým výkřikem „Námitka!“

Tyto repliky vám nejspíš nepřijdou vtipné, my se ale v poněkud stísněné atmosféře aspoň smáli pod fousy. Až nás musel jeden z velice profesionálně vypadajících soudců napomenout zvoláním „Prosím o klid v soudní síni!“, kterým dosáhl přesného opaku, a celá síň začala bouřit smíchy. Soudce to natolik zmátlo, že po chvilce při slovech „Máte pocit, že když vidíte tady paní…“ ukázal místo manželky na manžela a musel se slovy „totiž támhle paní“ ukazovat na úplně druhou stranu soudní síně.

Když přišla moje chvíle a já měl jít svědčit, snažil jsem se být svědek trochu zmatený a rozrušený. Motal jsem proto schválně slova a často se opakoval. Když svědectví i otázky skončily, nabídl mi soud proplacení cestovného a svědečného a já začal blekotat něco o jízdence na vlak. Když mě soud vyzval, abych jízdní doklad předložil, došlo mi, že žádný nemám, a snažil jsem se tuto epizodu zahrát do outu tvrzením, že jízdenku ještě budu potřebovat, protože je zpáteční. Soud mě ubezpečil, že mi ji vrátí, a já se začal modlit za to, aby soudci hráli divadlo a pochopili, proč jim místo jízdenky předkládám vstupenku do tanečních. Když jsem usedal zpět na své místo, byl jsem úplně zpocený.

Ještě nervóznější byl ale náš soudní znalec, který v rukou třímal rozsáhlý posudek, ale stále jen opakoval větu „Nemám žádné otázky,“ takže jsme nevěděli, z čeho tak šílí.

Dalším v pořadí svědků byla Míša, která měla v popisu role, že jí má být všechno jedno, a proto za pultíkem poskakovala a vypadalo to, že její postava má z možnosti být u soudu vyloženou radost.
Poté jeden ze soudců k překvapení nás i našeho průvodce vyhlásil patnáctiminutovou přestávku. Těsně předtím jsem si všiml, že jsem si nepřečetl jednu velmi důležitou větu na charakteristice mé postavy a že jsem vlastně soudu zatajil jednu velmi důležitou okolnost svého vztahu k žalobci i žalované. Dopustil jsem se tedy křivého svědectví, a protože mě to mrzelo, musel jsem to jít soudcům oznámit.

I to možná přispělo k tomu, že mé svědectví bylo uznáno nedůvěryhodným a manželé se rozvedli. Advokátka obžalované se chtěla okamžitě odvolat, možná i proto, abychom nestihli hodinu zeměpisu, na kterou jsme se měli hned po procesu dostavit.Nakonec jsme ale usedli ve školních lavicích a měli jsme radost aspoň z jedné věci: žalobce i obžalovaná, dobří kamarádi, zase seděli vedle sebe, a soudní proces na jejich vztahu vůbec nic nezměnil.

Autor: Tomáš Vojtíšek


Komentáře

114.12.2015 - 11:26 - Autor: Jan Arlt

Krásný

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
6 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • ztráty a nálezy
  Do "recyklační skříně" byly dány nalezené věci, které si již delší dobu nikdo nevyzvedl v kanceláři školy. Jeden zlatý předmět je tam ještě k vyzvednutí. Plháková
 • VoBafo - základní skupiny
  Připomínám termín 1.6. 2019. Jedná se o ukončení hraní zápasů základních skupin turnaje VoBaFo 2019. Výsledky zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Účast na zápasech není omluvenkou z řádné a rozvrhem dané výuky. Kolegové vás mohou, ale nemusí uvolnit. Děkuji a těším se na finalisty. P.E.
 • ATLETICKÝ PŘEBOR ŠKOLY
  Připomínám rychle se blížící termín pro odevzdání přihlášek a startovného: středa 15.5. Za spolupráci děkují tělocvikáři.
 • ORIENTAČNÍ BĚH
  Prosím všechny studenty 5., resp. 3. ročníků, kteří se v září v Borovici nominovali do školního týmu OB (umístili se na prvních třech místech), aby přišli do kabinetu 124 potvrdit nebo vyloučit svůj start na závodech POPRASKU. Prosím, aby přišli i studenti na 4. a 5. místě. Zatím jsou jako náhradníci. Vše se týká samozřejmě i studentek z uvedených ročníků. Děkuji. Z. Nedvědová
 • Tady nám chutná
  Celý kolektiv kuchařek ze školní jídelny GVP děkuje milým studentům za to, že hlasovali v projektu MHMP Tady nám chutná, v němž se soutěžilo o kvalitu školního stravování. ŠJ GVP byla díky vašim hlasům velmi dobře hodnocena. Jsme rády, že vám u nás chutná!!!
 • Zapomenuté učebnice literatury pro 3. ročník
  V kabinetu 118 (němčina) se záhadným způsobem objevily učebnice literatury pro 3. ročník. Dále tu máme penál a desky s poznámkami. Předpokládám, že si dotyčný tyto věci vyzvedne co nejdříve. Marta Urbanová
 • Ztracené pamětní dvacetikoruny
  Jak jsem již na intranetu psala, 4.A si v turnaji tříd finanční gramotnosti vyhrála novou emisi pamětních dvacetikorun. Včera mince až do páté vyučovací hodiny ležely v dárkové krabičce na katedře, potom zmizely. Moc doufám, že jak záhadně zmizely, tak záhadně se opět v učebně 103 objeví. Věřím, že ten, kdo si je zřejmě z pouhopouhé zvědavosti vypůjčil a již si je prohlédl je v pořádku vrátí zpět. Odmítám uvěřit tomu, že je někdo sprostě ukradl!!!!! L. Kozderková