Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Festival na půdě školy. Bláznovství, nebo geniální nápad?

Festival na půdě školy. Bláznovství, nebo geniální nápad?

Po každoročním vybírání peněz na Kojenecký ústav při Thomayerově nemocnici v Praze se malá skupina studentů Gymnázia Na Vítězné pláni rozhodla vzít věci do vlastních rukou. Místo tradičního obcházení tříd s pytlíčkem v ruce přišli s myšlenkou uspořádat charitativní večer se vším všudy. A tak dali vzniknout PEMPRS FESTU.

04.05.2016 - Autor: Mikuláš Focko (Autor textu Radek Povejšil) - Komentáře: 0

Maso nebo čokoládu?

Vůně grilovaného masa dráždí mé čichové receptory už od vstupu, neboť se line ze zahrady celým prvním patrem. Když stoupám poschodím, sleduji plakáty s hippies tématikou. Hippies nás budou provázet celý večer. Akce má jasně daný dresscode, který dodržuje přibližně padesát procent ze zúčastněných.

„Máš lístek?“
„Já tu hraju..“
„Tak tady máš, ať v tom máme jasno.“

Zastavuje mě spolužačka v prvním mezipatře, kde se kontrolují lístky a prodávají návleky na boty. O půl poschodí výš na mě číhá EKO stánek, který využil PEMPRS FEST k propagaci svých vlastních zájmů prodejem kávy a pochutin z „handmade“ čokolády.

Proslov za zvuku praskajících balónků

Ve druhém patře objevuji stánek s občerstvením, pohovky a vstup do samotného centra dění – velké tělocvičny. Ta vypadá velkolepě. Sice pořád jako tělocvična, ale krásně vyzdobená pracně nastříhaným krepákem, světélky a světe div se – pódiem, na které se vešlo velké množství aparatury, nikoliv však muzikantů či jiných účinkujících. Prostorem osvětleným pouze denním světlem skrze okna na obou stranách poletují barevné balónky, stejně jako ratolesti profesorů, dokonce i jeden pes.

Lidé se začínají shromažďovat, dojídají grilovaná masa a čekají na úvodní řeč, která byla kvůli malým technickým potížím lehce posunuta. Na pódium přichází Mikuláš Focko se Sárou Slavíčkovou, autoři a pořadatelé dnešní akce, a spolu s nimi paní profesorka Kozderková, organizátorka předešlých sbírek na Kojenecký ústav. Všichni samozřejmě v předepsaném dresscodu, z nichž se nejvíce vyjímá Mikuláš v blonďaté paruce a oranžových zvonových kalhotách. Proslov je plný díků, varování a průběhu realizace od myšlenky až po finální produkt. Po skončení je odměněn mohutným aplausem.

Irské tance, skvělá hudba i balení plen

Prvním bodem na programu jsou irské tance, které se na pódium samozřejmě nevešly. Spolu s ostatními diváky jsem nucen udělat půlkruh po obvodu tělocvičny a sledovat rychlé nohy tanečníků Svobody a Slavíčkové.

Poté přichází krátká zvuková zkouška a ladění nástrojů. Večírky, pohřby a svatby – experimentální uskupení hudebně nadaného profesora Fajfra a jeho neméně talentovaných přátel. O bubeníkovi jsem přesvědčen, že má v sobě zabudovaný metronom. Akustika sice není nejlepší, ale pořád na velmi dobré úrovni vzhledem k faktu, že aparaturu sestavovali studenti, kteří o tom neměli „ani

páru“. Posluchači sedí na zemi a ani já nejsem výjimkou. Při znění písně „I Wish You Were Here“ pozoruji rudou záři zapadajícího slunce. Báječná atmosféra.

Už se setmělo. Pódium je decentně nasvíceno světélky z obou stran. Na řadě je energická kapela Testdrive, která donutila i některou část publika vstát. Dívky mávají rukama do rytmu, fotografky se činí. Uskupení studentů prvních a druhých ročníků šestiletého studia zažívá povedenou premiéru.

Pokud jste si u vstupu zakoupili lístky do tomboly, přichází vaše chvíle. Mátě totiž jedinečnou příležitost vyhrát smazání známky z českého jazyka nebo balení plen. Já si samozřejmě lístek nezakoupil, ale má chvíle přichází záhy.

Houslový virtuóz

„Teď přichází to, na co všichni čekáme! Proč jste sem všichni dorazili! Kluci z 5.A a 5.B – kapela The Thunderbolts!“ burcuje obecenstvo Sára. Já společně s ostatními nabíhám na pódium. Nervozita, kterou jsem celý večer úspěšně potlačoval, se najednou dostavila. Třesou se mi ruce, podlamují kolena. Tréma mě opouští hned během první písničky, když sleduju tančící publikum. Od té chvíle si hraní vyloženě užívám.

„Na housle jsem nehrál šest let a předtím také ani jednou.“ Překvapuje obecenstvo bubeník Ondra. Jednoduchý rytmus písně Hoochie Coochie Man zahajuje zoufalým skřípáním houslí. Paganini z něj asi nebude. Housle vrací majitelce a utíká zpátky za bicí. Já mezitím přemítám o konzumaci dortu, který někdo zapomněl na basovém kombu.

Po poslední písničce jsme seskočili z pódia a krčili se za ním, skoro dokonce i pod ním. „Ještě jednu!“ slyším skandovat publikum, přesně tak jak jsme si představovali. Nastupujeme tedy zpátky, abychom dílo dokončili a přenechali místo dražbě.

Dražba, Disko a je tu konec

Aukce nabízí nespočet předmětů od sponzorů(dres podepsaný hráči Sparty atd..). „Kupujte! Jde to přeci na děti!“ křičí fotografka Gabriela, jejíž odvahu se takhle nahlas projevit v duchu oceňuji.

DJ Finka přichází k mixážnímu pultu a disko muže začít. Tančíme, pinkáme si balónky a pózujeme fotografce. Děláme, co můžeme, abychom mu vystoupení zpříjemnili.

Po skončení už se pomalu loučím a chystám se domů. Noc je sice chladná, ale mě hřeje pocit zdařilého koncertu a konaní dobré věci. Odcházím opojen velmi dobrou atmosférou, která se, jak pevně doufám, bude opakovat i příští rok a PEMPRS FEST se stane novou tradicí našeho gymnázia.

Autor: Mikuláš Focko (Autor textu Radek Povejšil)


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
1 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • POPRASK volejbal
  Prosím hráče a hráčky volejbalu o schůzku v pondělí 23.9. 2019 v 9.40 hod. u kab.č. 123. Hrací den - kluci ut 24.9. 2019 a dívky st 25.9. 2019 od 8.00 na Meteoru. Prosím domluvení nominace hráček s Alenou Novotnou 6.A a Lindou Kulišovou 6.B. Případně se uvidíme až na schůzce. Kluky povedou do boje zkušení hráči ze 4.E Šimon Odvárko a Sebastián Toplak. Děkuji moc P.E.
 • Holandština
  První hodina holandštiny (nizozemštiny) na škole proběhne ve středu 25. září od osmé hodiny v učebně 102. Prosím ještě ty, kdo se chtějí přidat do Klubu nizozemštiny, aby mi napsali na jun@gvp.cz. Budu se těšit, JJ.
 • Florbalový projekt KB FLORBAL CHALLENGE 2019/2020
  Prosím hráče florbalu narozené od 1.1.2002 do 31.12.2004, kteří chtějí reprezentovat školu, aby mne kontaktovali. Sestavuji team na KB FLORBAL CHALLENGE. GVP je zaregistrována. Zdravím, děkuji a těším se na vás. P.E.
 • Keramika
  Studenti se zájmem o keramiku se sejdou na první schůzce 4.10.2019 ve 14:40 hod. před keramickou dílnou v přízemí školy vedle VV. Na všechny zájemce se těší P.E.
 • KMD
  Přihlášky do KMD budu vybírat již jen 9.9., 11.9. a přidávám poslední den 12.9.2019! Přijďte s vyplněnou přihláškou a s penězi do kab.208. Představení na říjen si vyberete osobně u mne v kab.č.208. Přijďte i vy, kteří jste již zaplatili. N.Brousilová
 • Knihovna bude uzavřená!
  Příští týden je knihovna uzavřena. Knihy lze pouze vracet. Otevřeno bude až 13.9. od rána. Knihovník.
 • Missing Power Plug For Laptop
  I lost a laptop power plug yesterday. Last seen at my desk in room 207. Other possible locations are rooms 105, 203, 214. ---------------------------- Včera jsem ztratil napájecí kabel notebooku. Naposledy viděl u mého stolu v učebně 207. Další možná umístění jsou místnosti 105, 203, 214.
 • Maturitní zkoušky
  Rozvrh podzimních maturitních zkoušek 3.9. a 4.9.2019
 • Komisionální zkoušky srpen 2019
  Rozpis komisionálních zkoušek v srpnu 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis může být ještě v průběhu srpna aktualizován.