Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Balkánské křižovatky-červen 2016

27.06.2016 - Autor: Irena Bártová - Komentáře: 0

V červnu 2016 vyrazily třídy 2.A a 4.B na velmi zajímavý poznávací zájezd na Balkán, tedy do některých míst bývalé Jugosĺávie. Proč právě tyto třídy a proč právě tam? Celý projekt vznikl díky iniciativě jejich třídních profesorek, a hlavně díky pomoci úžasně obětavé paní Mirely Bémové, jejíž synové studují právě ve výše zmíněných třídách. Rodina Bémova pochází z Mostaru, a tak se Igor a David rozhodli, že svým spolužákům ukáží trochu jiný Balkán, než je v Čechách tak oblíbené a navštěvované jadranské pobřeží.

Během našeho týdenního putování jsme stihli vidět skutečně mnoho tváří oblasti, kde jsou na relativně malém území zkoncentrované četné problémy současné Evropy. A díky rodině Bémových, jejich místním přátelům i průvodcům, které jsme si najímali v jednotlivých lokalitách, jsme byli neustále konfrontováni s pohledem místních lidí na válku, válečnou i ekonomickou emigraci, vyrovnávání se s dědictvím socialistické Jugoslávie i staletí trvajících náboženských a kulturních rozdílů a vlivů, které se střetávají právě na Balkáně.

A tak jsme se brzy ráno procházeli na nezvykle vylidněných Plitvických jezerech a obdivovali tou dobou mohutné plitvické vodopády, a už odpoledne poslouchali zapálený a průhledně manipulativní projev místního imáma v mešitě bosenského městečka Bihač, vybudované v budově bývalé křesťanské katedrály.

V bosenském Sarajevu jsme ráno chodili po stopách Ferdinanda d'Este a jeho nešťastné manželky Sofie, abychom si připomněli, že právě tady jejich zavražděním začala 1. světová válka a obdivovali památky z dob, kdy bylo Sarajevo jedním z měst Habsburské monarchie. Ty budovy nám připadaly povědomé, abychom se poté dozvěděli, že je na sklonku 19. století stavěli čeští architekti. Před polednem jsme obědvali v muslimské čtvrti, kde jsme si připadali jak v miniaturním Istanbulu, a pak zašli do další mešity, kde nám místní imám neméně zapáleně popisoval, jak se praktikují muslimské modlitby. Odpoledne jsme přes románský pravoslavný kostelík pokračovali k hlavní sarajevské katolické katedrále. To už jsme věděli, že na zvláštní rudé stříkance na mnoha místech sarajevské dlažby nesmíme šlapat, protože tyhle "Sarajevské růže", jak jim říkají místní, připomínají místa, kam dopadaly granáty na obležené město. Den jsme zakončili v Tunelu života, jediném únikovém a zásobovacím místě pro 2 roky obležené město. Myslím, že mnozí naši studenti viděli toho dne poprvé zblízka úplně rozstřílené domy. Je jich v Sarajevu stále ještě dost a ještě víc v blízkém Mostaru, kde sice opravili historické centrum a světoznámý most, ale na obytné čtvrti už nezbývá čas a peníze.

A takhle jsme střídaly kultury, náboženství a zážitky po celý zbytek našeho putování – pobořená muslimská pevnost nad řekou Neretvou a další den adrenalinové rafty na téže po deštích rychle pádící divoké řece, krásná příroda národních parků a v nich schovaný protijaderný kryt jugoslávského komunistického vůdce Tita, desítky kilometrů chodeb a dokonale vybavených místností, spousty zbytečně proinvestovaných peněz. Tito do toho krytu ani jednou nevkročil. A mimochodem, mnozí místní na něj dodnes nostalgicky vzpomínají a stále ho obdivují. Ráno poklidná plavba po Skadarském jezeru s pohledem na v mlze se rýsující albánské území, odpoledne úchvatné pohledy na totéž jezero z Jezeského vrchu, jednoho z přístupných vrcholů Lovčenského národního parku. Černohorci tam mají v mauzoleu pohřbeného svého vladyku Petara II. Njegoše.

A na závěr zpátky do turisty navštěvovaných oblastí. Vmísili jsme se mezi postarší Angličany a Němce, kteří si k návštěvě světově proslulého kotorského mořského zálivu a jadranské perly- Dubrovníku vybírají ještě ne tak teplý červen. Mimochodem v Dubrovníku jsme si připomněli další z vlivů, které se otiskly do tváře Balkánu-Benátčany, a tak jsme se poslední den ocitli mezi typicky italskými arkádami a trochu omšelými paláci .

Mirelo, Igore, Davide, děkujeme, že jste nám ukázali Balkán mnoha tváří, Balkán, jaký bychom nemohli navštívit s žádnou cestovkou.

Autor: Irena Bártová


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 1 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • komisionální zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek 2019 je v následujícím odkazu. Rozpis bude průběžně aktualizován o další komisionální zkoušky.
 • British Day 15.6.2019
  Pokud ještě nemáte plány na tuto sobotu, můžete se vydat do Dolních Břežan! Velvyslanectví Spojeného království zde pořádá akci s názvem Zažijte Velkou Británii a Jízdu Slunovratu, na kterou vás srdečně zve. Zábavný program včetně hudby, divadla, sportu, kulinářské show, pikniku, to vše od 10 - 20 hod. Inna Kortli
 • Finále VoBaFo
  Vedení soutěže se dohodlo na změně obsazení finále soutěže. 3.A odjíždí do Švýcarska a tak nastoupí druhý v pořadí tj. třída 2.E. P.E.
 • Klauzurní práce z fyziky
  Klauzurní práce z fyziky pro 3.E, 3.F, 5.A, 5.B se píše v úterý 11.6. 2019 od 8:00 v učebnách 302 - 314 dle rozpisu na dveřích učebny. Ke klauzurní práci si donesou žáci kalkulačky a psací potřeby. Tabulky pro každého žáka budou distribuovány centrálně, tj. v každé třídě jich bude dostatečné množství. Klauzurní práce je povinná, dostavte se včas. Držím všem palce. F.S.
 • Písemná práce z matematiky pro 2.A, 2.B
  Písemná práce z matematiky pro 2. A, 2. B se píše v pondělí 10.6.2019 od 8:20 ve třídách 303 a 314 (2.A), 304 a 306 (2.B) dle rozpisu na dveřích uvedených učeben. Žáci si přinesou psací a rýsovací potřeby. Kalkulačky nejsou povoleny. Práce je plánována na 70 minut čistého času. F.S.
 • Beach volejbalistky vítězí
  Naše děvčata Linda Kulišová 5.B a Alena Novotná 5.A zvítězila 30.5. 2019 v beach volejbalovém turnaji POPRASK. Držte palce, 18.6. 2019 jedeme na mistrovství České republiky do Chodova u Karlových Varů. Děvčata nejsou bez šancí ani na tomto turnaji. Hodně zdaru přeje P.E.
 • Názor studentů GVP na EU
  Rád bych poprosil studenty GVP (2. ročník šestiletého a výš), jestli by mi nevyplnili dotazník na téma "Názor studentů GVP na EU". Dotazník zabere cca 3-5 min a budu moct rád pokud dostanu co nejvíce respondentů. Díky moc všem za vyplnění :) Dotazník Sebastian Toplak
 • ISIC karty
  Je opět možné objednávat nové ISIC karty a duplikáty. Plháková
 • VoBaFo finále
  Do finále turnaje postupují: obhájci prvenství 5.A a dále vítězové základních skupin: 3.E, 3.A, 5.B, 4.C. Velké finále začne 8.00 hod. 19.6. volejbalem a pokračuje ve čt 20.6. Ba a v pátek po fotbale budeme znát vítěze. Změna programu - vzhledem k počasí -vyhrazena. Děkuji všem za účast a těším se na finále 2019. Sportu zdar a VoBaFu zvláště P.E.
 • Konec školního roku ve ŠJ
  Vedoucí školní jídelny upozorňuje všechny strávníky, že odhlašování obědů je možné nejpozději v pondělí 17. 6. P. Im.
 • Ztracená polstrovaná židle
  V průběhu maturit nám někdo ze třídy 105 odnesl polstrovanou červenou židli. Ve třetím patře jsme ji nenalezli, tak je možné, že ji někdo má i v kabinetě. Prosím, vraťte ji, je v inventáři třídy. Díky
 • KUFR
  Nutně potřebujeme malý kufr, pokud možno na kolečkách, pošleme v něm vybrané psací potřeby na Kubu. Můžete nějaký starší doma postrádat? Ozvěte se v kab.208. (P.S. domácnost si fakt nezařizujeme :-) )