Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Balkánské křižovatky-červen 2016

27.06.2016 - Autor: Irena Bártová - Komentáře: 0

V červnu 2016 vyrazily třídy 2.A a 4.B na velmi zajímavý poznávací zájezd na Balkán, tedy do některých míst bývalé Jugosĺávie. Proč právě tyto třídy a proč právě tam? Celý projekt vznikl díky iniciativě jejich třídních profesorek, a hlavně díky pomoci úžasně obětavé paní Mirely Bémové, jejíž synové studují právě ve výše zmíněných třídách. Rodina Bémova pochází z Mostaru, a tak se Igor a David rozhodli, že svým spolužákům ukáží trochu jiný Balkán, než je v Čechách tak oblíbené a navštěvované jadranské pobřeží.

Během našeho týdenního putování jsme stihli vidět skutečně mnoho tváří oblasti, kde jsou na relativně malém území zkoncentrované četné problémy současné Evropy. A díky rodině Bémových, jejich místním přátelům i průvodcům, které jsme si najímali v jednotlivých lokalitách, jsme byli neustále konfrontováni s pohledem místních lidí na válku, válečnou i ekonomickou emigraci, vyrovnávání se s dědictvím socialistické Jugoslávie i staletí trvajících náboženských a kulturních rozdílů a vlivů, které se střetávají právě na Balkáně.

A tak jsme se brzy ráno procházeli na nezvykle vylidněných Plitvických jezerech a obdivovali tou dobou mohutné plitvické vodopády, a už odpoledne poslouchali zapálený a průhledně manipulativní projev místního imáma v mešitě bosenského městečka Bihač, vybudované v budově bývalé křesťanské katedrály.

V bosenském Sarajevu jsme ráno chodili po stopách Ferdinanda d'Este a jeho nešťastné manželky Sofie, abychom si připomněli, že právě tady jejich zavražděním začala 1. světová válka a obdivovali památky z dob, kdy bylo Sarajevo jedním z měst Habsburské monarchie. Ty budovy nám připadaly povědomé, abychom se poté dozvěděli, že je na sklonku 19. století stavěli čeští architekti. Před polednem jsme obědvali v muslimské čtvrti, kde jsme si připadali jak v miniaturním Istanbulu, a pak zašli do další mešity, kde nám místní imám neméně zapáleně popisoval, jak se praktikují muslimské modlitby. Odpoledne jsme přes románský pravoslavný kostelík pokračovali k hlavní sarajevské katolické katedrále. To už jsme věděli, že na zvláštní rudé stříkance na mnoha místech sarajevské dlažby nesmíme šlapat, protože tyhle "Sarajevské růže", jak jim říkají místní, připomínají místa, kam dopadaly granáty na obležené město. Den jsme zakončili v Tunelu života, jediném únikovém a zásobovacím místě pro 2 roky obležené město. Myslím, že mnozí naši studenti viděli toho dne poprvé zblízka úplně rozstřílené domy. Je jich v Sarajevu stále ještě dost a ještě víc v blízkém Mostaru, kde sice opravili historické centrum a světoznámý most, ale na obytné čtvrti už nezbývá čas a peníze.

A takhle jsme střídaly kultury, náboženství a zážitky po celý zbytek našeho putování – pobořená muslimská pevnost nad řekou Neretvou a další den adrenalinové rafty na téže po deštích rychle pádící divoké řece, krásná příroda národních parků a v nich schovaný protijaderný kryt jugoslávského komunistického vůdce Tita, desítky kilometrů chodeb a dokonale vybavených místností, spousty zbytečně proinvestovaných peněz. Tito do toho krytu ani jednou nevkročil. A mimochodem, mnozí místní na něj dodnes nostalgicky vzpomínají a stále ho obdivují. Ráno poklidná plavba po Skadarském jezeru s pohledem na v mlze se rýsující albánské území, odpoledne úchvatné pohledy na totéž jezero z Jezeského vrchu, jednoho z přístupných vrcholů Lovčenského národního parku. Černohorci tam mají v mauzoleu pohřbeného svého vladyku Petara II. Njegoše.

A na závěr zpátky do turisty navštěvovaných oblastí. Vmísili jsme se mezi postarší Angličany a Němce, kteří si k návštěvě světově proslulého kotorského mořského zálivu a jadranské perly- Dubrovníku vybírají ještě ne tak teplý červen. Mimochodem v Dubrovníku jsme si připomněli další z vlivů, které se otiskly do tváře Balkánu-Benátčany, a tak jsme se poslední den ocitli mezi typicky italskými arkádami a trochu omšelými paláci .

Mirelo, Igore, Davide, děkujeme, že jste nám ukázali Balkán mnoha tváří, Balkán, jaký bychom nemohli navštívit s žádnou cestovkou.

Autor: Irena Bártová


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Knihovna jde do finále!!!
  Knihovna bude otevřena od 22.-25.6. od 7.30 do 14.00. Pokud nebude knihovník přítomen, nechte knihy u třídního nebo na vrátnici. Děkuji
 • KMD - vrácení peněz
  Milí divadelníci, v kanceláři školy si každý předplatitel KMD vyzvedne peníze za neuskutečněná představení, odvolaná kvůli koronavirové krizi. U paní hospodářky Šimkové se zastavte kdykoli do konce školního roku, denně od 8 do 13 hodin. Děkuji Pavla Imramovská
 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková