Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Německo a Nizozemsko

Na konci září jsme byli na fyzikální exkurzi v Německu a Holandsku. Někteří se právě vrátili z cyklisťáku, někteří z Ameriky. Ani jet lag, ani bolavé nohy nám ale nemohly zabránit v tom, abychom si to užili!

28.11.2019 - Autor: Vladimír Hořký - Komentáře: 0

První den si přišli na své hlavně milovníci dopravních prostředků.

Nejprve jsme zastavili v Automobilovém a technickém muzeu v Sinsheimu. Ve dvou halách jsme si prohlédli Ferrari, formule a tanky. To vše ale nakonec zastínila expozice na střeše. Tam se totiž ve vzduchu vznášela letadla Concorde F-BVFB a Tupolev TU-144. Dvě nadzvuková dopravní letadla, jedno britsko-francouzské, druhé ruské. Výsledky snahy dvou soupeřících konstrukčních týmů. Do obou letadel se dalo vystoupat po schodech a prohlédnout si celý vnitřek včetně kokpitu. No, a pokud vám to bylo málo, sjeli jste klouzačkou dolů. A pak znovu?

Pak jsme pokračovali do dalšího technického muzea, tentokrát do Speyeru. I tady jsme se nenudili. Asi největší (doslova) atrakcí byl 80 tunový raketoplán BURAN. Kdo nestrávil celý čas zkoumáním jeho útrob, měl šanci třeba vyzkoušet si, jaké to je být v ponorce. A komu už stroje stačily v Sinsheimu, mohl obdivovat muzeum kuriozit 19. a 20. století. Zejména tedy samohrající klavír. Ve Speyeru také byla nádherná katedrála, na kterou nás kromě paní profesorky nalákal i model v muzeu.

Den jsme zakončili prohlídkou Heidelbergu. Prohlédli jsme si univerzitu, šifrovali básničky ze zdí studentského vězení a odhodlanější z nás dokonce vystoupali na hrad, který se tyčil nad městem.

Hlavní bod programu, a pro mě také velmi milé překvapení, byla prohlídka urychlovače částic v GSI. (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung v Darmstadtu, https://www.gsi.de) Po úvodní prezentaci jsme se rozdělili na dvě skupinky a vyrazili na prohlídku. Byli jsme opravdu hodně blízko špičkové technologii na celosvětovém měřítku. Byli jsme v místech, kde se dělají experimenty a objevy v moderní fyzice. To vše pod vedením studentů Frankfurtské univerzity, kteří ochotně odpovídali na dotazy - no prostě super. Neptejte se mě, jak to vím, ale některým z nás se možná i zastesklo, že neděláme fyziku.

V roce 2025 se podle plánu dostaví FAIR - ústav pro výzkum antiprotonů a iontů a pokud se v té době objeví nabídka jet se tam se školou podívat, tak jeďte!

Ani "humaniťáci" se, ale nenudili. Ve Frankfurtu jsme navštívili dům J. W. Goetha. Návštívili obrovské Rijks muzeum a obdivovali slavnou Rembrandtovu Noční hlídku. Zažili jsme drsnou atmosféru domu Anny Frankové a někteří z nás i romantiku z románu Hvězdy nám nepřály. Poznali jsme přírodu, která je placatá a u moře - tedy protkaná mlýny, přístavy a kanály.

Několik hezkých chvil jsme také zažili v Amsterdamu. Tohle město ale prostě musíte poznat sami a tak vám tu nechám jen malý tip. Navštivte městskou knihovnu kousek od hlavního nádraží. Na střeše je tam krásná vyhlídka.

V dobré náladě jsme dorazili domů a někteří z nás si ještě pořád chovají vzpomínky v lednici v podobě výborných sýrů.

Autor: Vladimír Hořký


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
8 + 8 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • HC Sparta Praha pro SŠ
  Nabízím vstupenky na poslední letošní utkání HC Sparta v základní skupině ligové soutěže. Termín je úterý 18.2. v 18:30 hod. a Sparta hraje v O2 aréně proti Mladé Boleslavi. Objednávky vstupenek u mne v kab.č.123 do 7.2. 2020. Cena á 20 Kč. Sportu zdar a hokeji zvláště! P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, nabídka KMD na březen je již zveřejněna. Objednávání vstupenek začíná 23. 1. ve 20:00 hodin a končí 30.1. 2020 ve 20:00 hodin. N.Brousilová
 • Souhrnné zkoušky
  Rozpis komisionálních zkoušek za 1. pololetí školního roku 2019/2020 je v následujícím odkazu
 • Dny otevřených dveří
  Dny otevřených dveří Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se uskuteční 24. a 25. ledna 2020. Podrobný program najdete na stránkách fakulty. Fakulta je na druhé straně Nuselského údolí a studovat tam můžete biologii, ekologii, geografii, geologii nebo chemii. Otevírají i učitelské obory v kombinaci s matematikou, fyzikou, dějepisem a TV. Ivana Suchánková
 • Náhradní termín Testů profesionální orientace
  Náhradní termín Testů profesionální orientace se píše 23. 1. od 8:00-11:00 hodin v učebně č. 102. Naďa Brousilová
 • VoBaFo 2019/20
  Vyhlašuji dvacátý řádný ročník turnaje VoBaFo. Prvenství obhajuje třída 4.E. Přihlášku spolu s platbou startovného 100 Kč přijímám do 31.1. 2020 v kab.č. 123. Losování základních skupin se koná ve st 5.2. 2020 v 9.40 hod. v malé TV. Pravidla naleznete: zde. Hodně sportovního štěstí přeje a na přihlášky se těší P.E.
 • Prodej lístků na After party
  Prodej lístků na After party maturantů, která se bude konat v Retro Music Hall, bude pokračovat po vánočních prázdninách, tedy od 6.1.2020. Děkuji. Markéta Procházková 4.E