Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Německo a Nizozemsko

Na konci září jsme byli na fyzikální exkurzi v Německu a Holandsku. Někteří se právě vrátili z cyklisťáku, někteří z Ameriky. Ani jet lag, ani bolavé nohy nám ale nemohly zabránit v tom, abychom si to užili!

28.11.2019 - Autor: Vladimír Hořký - Komentáře: 0

První den si přišli na své hlavně milovníci dopravních prostředků.

Nejprve jsme zastavili v Automobilovém a technickém muzeu v Sinsheimu. Ve dvou halách jsme si prohlédli Ferrari, formule a tanky. To vše ale nakonec zastínila expozice na střeše. Tam se totiž ve vzduchu vznášela letadla Concorde F-BVFB a Tupolev TU-144. Dvě nadzvuková dopravní letadla, jedno britsko-francouzské, druhé ruské. Výsledky snahy dvou soupeřících konstrukčních týmů. Do obou letadel se dalo vystoupat po schodech a prohlédnout si celý vnitřek včetně kokpitu. No, a pokud vám to bylo málo, sjeli jste klouzačkou dolů. A pak znovu?

Pak jsme pokračovali do dalšího technického muzea, tentokrát do Speyeru. I tady jsme se nenudili. Asi největší (doslova) atrakcí byl 80 tunový raketoplán BURAN. Kdo nestrávil celý čas zkoumáním jeho útrob, měl šanci třeba vyzkoušet si, jaké to je být v ponorce. A komu už stroje stačily v Sinsheimu, mohl obdivovat muzeum kuriozit 19. a 20. století. Zejména tedy samohrající klavír. Ve Speyeru také byla nádherná katedrála, na kterou nás kromě paní profesorky nalákal i model v muzeu.

Den jsme zakončili prohlídkou Heidelbergu. Prohlédli jsme si univerzitu, šifrovali básničky ze zdí studentského vězení a odhodlanější z nás dokonce vystoupali na hrad, který se tyčil nad městem.

Hlavní bod programu, a pro mě také velmi milé překvapení, byla prohlídka urychlovače částic v GSI. (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung v Darmstadtu, https://www.gsi.de) Po úvodní prezentaci jsme se rozdělili na dvě skupinky a vyrazili na prohlídku. Byli jsme opravdu hodně blízko špičkové technologii na celosvětovém měřítku. Byli jsme v místech, kde se dělají experimenty a objevy v moderní fyzice. To vše pod vedením studentů Frankfurtské univerzity, kteří ochotně odpovídali na dotazy - no prostě super. Neptejte se mě, jak to vím, ale některým z nás se možná i zastesklo, že neděláme fyziku.

V roce 2025 se podle plánu dostaví FAIR - ústav pro výzkum antiprotonů a iontů a pokud se v té době objeví nabídka jet se tam se školou podívat, tak jeďte!

Ani "humaniťáci" se, ale nenudili. Ve Frankfurtu jsme navštívili dům J. W. Goetha. Návštívili obrovské Rijks muzeum a obdivovali slavnou Rembrandtovu Noční hlídku. Zažili jsme drsnou atmosféru domu Anny Frankové a někteří z nás i romantiku z románu Hvězdy nám nepřály. Poznali jsme přírodu, která je placatá a u moře - tedy protkaná mlýny, přístavy a kanály.

Několik hezkých chvil jsme také zažili v Amsterdamu. Tohle město ale prostě musíte poznat sami a tak vám tu nechám jen malý tip. Navštivte městskou knihovnu kousek od hlavního nádraží. Na střeše je tam krásná vyhlídka.

V dobré náladě jsme dorazili domů a někteří z nás si ještě pořád chovají vzpomínky v lednici v podobě výborných sýrů.

Autor: Vladimír Hořký


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
2 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková
 • Ztráta flešky
  Minulý čtvrtek jsem zřejmě nechal v počítači zasunutou flešku s pro mne důležitými daty. Malá, černá. Nenašel někdo? Díky za pomoc.
 • KMD
  Vážení divadelníci, je zveřejněna poslední nabídka divadelních představení v tomto školním roce. Vstupenky si můžete objednávat od 3.3. - 10. 3. 2020. N. Brousilová, kab.č. 208
 • ChO kategorie C
  Školní kolo chemické olympiády,kategorie C proběhne ve čtvrtek 5.3. v laboratoři od 10 hodin. Jestli potřebujete nějaké další informace, přijďte se zeptat. H.Vondráčková
 • KMD
  Od 24.2. si můžete vyzvednout vstupenky na březen. N. Brousilová, kab.č. 208
 • GVP na MČR SVL
  Velikou radost nám 10. 2. 2020 udělal volejbalový výběr. Základní skupinky Středoškolské volejbalové ligy končí až 10. 4. 2020 posledním turnajem na Chodově. Náš výběr má jistotu minimálně druhého místa z 12-ti škol a to znamená jediné. Jsme na MČR. Radost z postupu trošku kalí termínová kolize se státní písemnou MZK. Finálový turnaj bude hostit 5. 5. 2020 Jindřichův Hradec. Držte palce! Kluci a holky děkuji za výbornou reprezentaci GVP. A asi můžeme slíbit, že ještě nekončíme... P.E.
 • VoBaFo rozlosování
  Dne 6. 2. 2020 byl turnaj rozlosován. Informace a průběžné výsledky naleznete: zde Již nyní můžete domlouvat zápasy a hrát. Výsledky, prosím, zapisujte do tabulky u kab. č. 123. Termín ukončení základních skupin je 29.5. 2020. Hodně zdaru v turnaji přeje P.E.