Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


Německo a Nizozemsko

Na konci září jsme byli na fyzikální exkurzi v Německu a Holandsku. Někteří se právě vrátili z cyklisťáku, někteří z Ameriky. Ani jet lag, ani bolavé nohy nám ale nemohly zabránit v tom, abychom si to užili!

28.11.2019 - Autor: Vladimír Hořký - Komentáře: 0

První den si přišli na své hlavně milovníci dopravních prostředků.

Nejprve jsme zastavili v Automobilovém a technickém muzeu v Sinsheimu. Ve dvou halách jsme si prohlédli Ferrari, formule a tanky. To vše ale nakonec zastínila expozice na střeše. Tam se totiž ve vzduchu vznášela letadla Concorde F-BVFB a Tupolev TU-144. Dvě nadzvuková dopravní letadla, jedno britsko-francouzské, druhé ruské. Výsledky snahy dvou soupeřících konstrukčních týmů. Do obou letadel se dalo vystoupat po schodech a prohlédnout si celý vnitřek včetně kokpitu. No, a pokud vám to bylo málo, sjeli jste klouzačkou dolů. A pak znovu?

Pak jsme pokračovali do dalšího technického muzea, tentokrát do Speyeru. I tady jsme se nenudili. Asi největší (doslova) atrakcí byl 80 tunový raketoplán BURAN. Kdo nestrávil celý čas zkoumáním jeho útrob, měl šanci třeba vyzkoušet si, jaké to je být v ponorce. A komu už stroje stačily v Sinsheimu, mohl obdivovat muzeum kuriozit 19. a 20. století. Zejména tedy samohrající klavír. Ve Speyeru také byla nádherná katedrála, na kterou nás kromě paní profesorky nalákal i model v muzeu.

Den jsme zakončili prohlídkou Heidelbergu. Prohlédli jsme si univerzitu, šifrovali básničky ze zdí studentského vězení a odhodlanější z nás dokonce vystoupali na hrad, který se tyčil nad městem.

Hlavní bod programu, a pro mě také velmi milé překvapení, byla prohlídka urychlovače částic v GSI. (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung v Darmstadtu, https://www.gsi.de) Po úvodní prezentaci jsme se rozdělili na dvě skupinky a vyrazili na prohlídku. Byli jsme opravdu hodně blízko špičkové technologii na celosvětovém měřítku. Byli jsme v místech, kde se dělají experimenty a objevy v moderní fyzice. To vše pod vedením studentů Frankfurtské univerzity, kteří ochotně odpovídali na dotazy - no prostě super. Neptejte se mě, jak to vím, ale některým z nás se možná i zastesklo, že neděláme fyziku.

V roce 2025 se podle plánu dostaví FAIR - ústav pro výzkum antiprotonů a iontů a pokud se v té době objeví nabídka jet se tam se školou podívat, tak jeďte!

Ani "humaniťáci" se, ale nenudili. Ve Frankfurtu jsme navštívili dům J. W. Goetha. Návštívili obrovské Rijks muzeum a obdivovali slavnou Rembrandtovu Noční hlídku. Zažili jsme drsnou atmosféru domu Anny Frankové a někteří z nás i romantiku z románu Hvězdy nám nepřály. Poznali jsme přírodu, která je placatá a u moře - tedy protkaná mlýny, přístavy a kanály.

Několik hezkých chvil jsme také zažili v Amsterdamu. Tohle město ale prostě musíte poznat sami a tak vám tu nechám jen malý tip. Navštivte městskou knihovnu kousek od hlavního nádraží. Na střeše je tam krásná vyhlídka.

V dobré náladě jsme dorazili domů a někteří z nás si ještě pořád chovají vzpomínky v lednici v podobě výborných sýrů.

Autor: Vladimír Hořký


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
4 + 9 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Školní jídelna - před Vánoci
  Vedoucí školní jídelny vzkazuje: 1. odhlásit obědy lze pouze do pondělí 16. 12., pak už objednaný oběd neodhlásíte 2. výdej obědů poslední předvánoční den bude 11:40 - 13:00
 • Anglické divadlo čtvrtek 12.12.2019
  Studenti 2.B, I.E a I.F, kteří jdou na představení Christmas Carol, se sejdou v 8.40 hod. před Redutou, Národní třída 20. I.K.
 • Lístky na Spartu
  Bohužel se mi nepodařilo dát dohromady minimální počet zájemců a tak vás prosím. Zastavte se pro peníze. Lístky nebudou. Děkuji P.E.
 • Brýle
  V pátek 6.12. jsem pravděpodobně ve škole vytrousila či někde zapomněla brýle, černé, značky Rodenstock. Pokud je někdo našel, prosím o vrácení na vrátnici. Děkuji. Anita Reissigová (2.A)
 • Talnet
  Ráda bych Vás informovala o možnosti přihlásit se do T-kurzů Talnetu. Do jarních bloků přibyla jedna novinka (Chemie v prostoru). Anotace všech kurzů jsou k prohlédnutí na http://www.talnet.cz/t-kurzy. Termín: do 5.1. 2020. Ivana Suchánková
 • KB Florbal Challenge
  Prosím reprezentanty GVP o nominační schůzku v úterý 17.12. 2019 v 11.35 v kab.č.123. Turnaj chlapců se uskuteční ve středu 18. prosince v hale ZŠ Campanus - Jírovcovo náměstí 1782/1, Praha 4. Předpokládaný čas začátku turnaje je v 8.00 hod.. Děkuji pěkně P.E.
 • Náhradní a opravné testy u Matěje Krále
  Náhradní a opravné testy ze základů společenských věd, semináře společenských věd a politologie si lze napsat vždy o velké přestávce v pátek 13. 12. v místnosti č. 005, v úterý 17. 12. v místnosti č. 005 nebo ve středu 18. 12. v místnosti č. 204.
 • KMD - zrušené představení
  Vážení divadelníci, dne 2.12. bylo z důvodu nemoci zrušeno představení Varieté Freda A. ve studiu Ypsilon. Náhradní termín tohoto představení bude 8.1.2020. Vstupenky zůstávají v platnosti na tento termín. N. Brousilová, kab. č. 208
 • HC Sparta - Plzeň
  Lístky na zápas 18.12. v 18.30 v O2 aréně objednávejte v kab.č.123. Hezký advent přeje P.E.
 • HC Sparta válí a zve nás
  Přináším tip na výlet do Drážďan, kde se pod širým nebem v sobotu 4. 1. 2020 utká HC Sparta s Litvínovem. Více info:zde P.E.
 • Fotky z atletického dne
  Album všech fotek z atletického dne najdete zde, či na facebookové stránce školy. Fotky se z alba dají stáhnout. @mipruch a @es.ter.ka
 • KMD-ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ
  VÁŽENÍ DIVADELNÍCI, DNES 2.12. SE RUŠÍ PŘEDSTAVENÍ V DIVADLE YPSILON. VSTUPENKY SI USCHOVEJTE. MOŽNÁ BUDE NÁHRADNÍ PŘEDSTAVENÍ V LEDNU.