Sváča bez palmáče

Ve středu 1. února 2017 se do druhého patra GVP opět nahrnulo spoustu lidí. Ptáte se proč? No přece kvůli Ekoškolí svačině bez palmového oleje! Navíc díky velkému úspěchu domácího piškotu a „homemade“ nutelly, se akce o dva týdny později opakovala. A zase měla velký úspěch! Více o akci a o kauze palmového oleje najdete v článku.

Celá akce se konala pod záminkou Dne bez palmového oleje (1. únor), což ovšem nebyla zdaleka jediná motivace pro uspořádání této skvělé akce. Palmový olej je totiž téma, které v poslední době hýbe světem. Je to dokonce tak medializované téma, že se jím začali ohánět i přední političtí představitelé. Málokdo však tuší, co to vlastně palmový olej je, natož pak, proč je vlastně tak diskutovaný.

Přesně proto jsme se 1. Února sešli na chodbě ve druhém patře, a snažili se vás vtáhnout do problematiky palmového oleje pomocí prodeje piškotu s domácí nutellou nebo borůvkovou zavařeninou, a to vše bez palmového oleje. Součástí prodejního sortimentu byly i běžně dostupné balené cukrovinky, které jsou bez palmového oleje. Jsou to například:

  • Bebe sušenky - všechny příchutě
  • Tyčinka Raw – kokos a kakao; maracuja a kokos
  • Tyčinka Corny - čokoládová příchuť
  • Brumík – lesní ovoce, čokoláda, meruňka, mléčný
  • Kolonáda oplatky – pouze příchuť hořká čokoláda
  • Tyčinka Bounty
  • Tyčinka Milka

Zároveň jste si mohli všimnout zajímavých plakátků, s milými ilustracemi od studenta GVP Kristiána Mensy (https://www.facebook.com/worldbykriss, http://www.mrkriss.com/), kterému tímto děkujeme za pomoc. Všechny plakátky najdete na našem facebooku.

Jak jsme Vám slíbili, zde máte recepty na všechny domácí mňamky, které byly k dispozici:

Taková skvělá akce nemohla zůstat bez odezvy. Již čtrnáct dní nato, jsme zorganizovali „Ozvěny Dne bez palmového oleje“, které se těšily stejnému zájmu jako pilotní akce.

Snad jste si tedy pochutnali a dozvěděli jste se i něco nového. Výnos z prodeje bude použit na pokrytí vstupních nákladů a na přípravu dalších plánovaných akcí Ekoškoly. A pro ty, co se o problematice palmového oleje chtějí ještě něco dozvědět, nabízíme následující shrnutí:


Palmový olej je olej získávaný z plodů Palmy olejné. Ta pochází ze západní Afriky, odkud byla uměle rozšířena na Sumatru, do Malajsie a Indonésie, kde se dnes nachází jedny z největších palmových plantáží.

Problémem je především zvětšování ploch pro pěstování Palmy olejné na úkor původních pralesních porostů. To vede ke snižování biodiverzity (variabilita všech žijících organismů, pozn. aut.), což je jeden z největších ekologických problémů posledních 20-ti let. Další věc, která by nás měla trápit, je to, že k  rozšiřování plantáží dochází vypalováním, které je nejen drastickou smrtí pro všechny organismy, ale je i velkým rizikem z hlediska rozsáhlých pralesních požárů. Tímto způsobem se zároveň výrazně zvyšuje uhlíková stopa finálního výrobku. Navíc, jak všichni víme, intenzivní hospodaření vede k výrazné erozi a odvodňování. Pěstitelé to řeší použitím herbicidů, jenže tím zase přispívají k celkovému znečišťování životního prostředí. Pokles výnosnosti je však dlouhodobě nezadržitelný a producenti na to reagují opětovným rozšířením obhospodařovaného území. Tím se nám kruh pěkně uzavírá, co? Ale to ještě pořád není všechno. Dalším nezanedbatelným dopadem je také sociální hledisko. Například to, že nadnárodní korporace provozující plantáže, násilně vyvlastňují půdu pod nohama místních obyvatel. Vede to k tomu, že obyvatelé jsou donuceni pro vlastní obživu pracovat na plantážích, a to často ve velice nedůstojných podmínkách a za směšně nízkou mzdu. O dětské práci ani nemluvě.

Dalšími velkými, avšak bohužel němými odpůrci palmových plantáží, jsou Orangutani. Jejich přirozené prostředí mizí po milionech hektarů za rok a s tím mizí i sami orangutani z povrchu Země. Vždyť jen pokles populace (a to nejen kvůli palmovému oleji) se u Orangutana bornejského uvádí o více než 50 % v průběhu posledních 60 let, a u sumaterského o 80 % za posledních 75 let. Orangutana tak můžeme připodobnit k postavě Jana Husa- upáleného mučedníka, bojujícího za svou pravdu. Otázkou zůstává, zda jsme se poučili z chyb minulosti, a zasáhneme dřív, než bude pozdě.

Ale každá mince má dvě strany, a tak nemohu zamlčet některé výhody palmového oleje. Pro producenty je to především jeho levná cena a nelimitující, stále narůstající produkce. Pozitivní také je, že Palma olejná má až 5x větší výnosnost oleje než např. Řepka olejná. Pro spotřebitele je lákavá primárně jeho neutrální chuť a vůně, která z něj dělá ideální přísadu do kosmetických přípravků a čisticích prostředků. Palmový olej také prodlužuje trvanlivost výrobků, ve kterých je obsažen a díky své vysoké tepelné odolnosti je vhodný ke smažení a fritování. Je ale třeba s ním zacházet s mírou, protože obsahuje vysoké procento nasycených mastných kyselin a toto procento je srovnatelné např. s vepřovým sádlem! Ze sociálního hlediska by se dalo říct, že urychluje rozvoj chudých tropických oblastí, ovšem musíme zvážit, za jakou cenu se tak děje. Navíc otázkou zůstává, kdo konkrétně na palmovém oleji bohatne.

(Informační zdroje:

Palmanach, problematika palmového oleje; ed. Kateřina Konečná, poslankyně Evropského parlamentu 2016

Kudy teče palmový olej, mastnotě na stopě; Glopolis 2016

Certifikace palmového oleje, od partnerství k udržitelnosti; Glopolis 2014

Biopaliva jako odpověď na změnu klimatu?; Glopolis 2012

Vše ke stažení na http://stoppalmovemuoleji.cz/info.php.

Tyto informační zdroje byly využity také pro tvorbu plakátků, informace sestavila pí. prof. Lenochová.)


Dočetli jste až sem, a chtěli byste proti PO něco aktivně podniknout? Způsobů je více. Není potřeba hned radikálně odstavit všechny potraviny s PO, nebo dokonce přestat jíst tuky úplně. Existuje mnoho výrobků bez palmového oleje, které vám budou chutnat. Jejich seznam naleznete zde: http://stoppalmovemuoleji.cz/bbpo.php#potraviny. Existují ale také potraviny s certifikovaným palmovým olejem, více informací o něm zde: http://obchod.nazemi.cz/info/23-palmovy-olej. Navíc se můžete aktivně zapojit do boje proti PO, a to konkrétně zde: http://stoppalmovemuoleji.cz/chcisezapojit.php.

Děkujeme za vaši dlouhodobou podporu a těšíme se na Vás na příštích akcích (které přijdou již brzy!).

Váš
Ekotým

Web: http://www.gvp.cz/ekoskola/

Facebook: https://www.facebook.com/EkoskolaGvp/

Instagram: https://www.instagram.com/ekoskolagvp/


Další informační zdroje:
http://stoppalmovemuoleji.cz/docs/