Na
Pláni
současnosti

11. ročník
29. února 2024

Skryté životní procesy budov: technologie pro zdravé vnitřní prostředí s nízkou potřebou energie

Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., FEng.

205

Představte si, že se nacházíte v budově, kde je Vám příjemně. Nyní ve své představě odstraňte z této budovy osvětlení, vytápění včetně krbu, klimatizaci, vodovod, kanalizaci (včetně zařizovacích předmětů - umývadel, sprch, WC,…), výtah, zdroj všech energií (plyn, elektřinu, obnovitelné zdroje), telefony, IT sítě, požární ochranu, bezpečnostní systémy apod. Zůstanete ve studené, ponuré, neobyvatelné kostře domu. To, co je pro lidské tělo krevní oběh, dýchání, trávení, nervový systém a svaly, jsou pro budovu technická zařízení budov (TZB) – technické systémy vytápění, chlazení, větrání, zdravotně-technické instalace, umělé osvětlení, elektroinstalace i strojní zařízení sloužící k tvorbě vnitřního prostředí, která ke svému provozu potřebují energii. Podívejme se, jak tyto systémy fungují, jaké jsou moderní trendy a jaké výzkumné problémy dnes na fakultě stavební ČVUT v Praze řešíme.

35 let demokracie v životě Čechů a Slováků

PhDr. ThMgr. Karol Lovaš, Ph.D.

105

Sľúbili sme si lásku...
...sľúbili vravieť pravdu len
Bývalý špičkový novinář rádia Twist za Mečiarovy éry. Dnes katolický kněz působící na farnosti na Českomoravské vrchovině a vysokoškolský pedagog, který předává mladým studentům žurnalistiky své zkušenosti. Dobře zná politickou situaci na Slovensku za posledních 35 let, zná náturu Slováků a teď i Čechů a popřemýšlí, jak spolu mohou jako sousedé žít a spolupracovat.

Klimatická změna: Hrozba nebo příležitost?

Mgr. Marie Šabacká, Ph.D.

206

V přednášce 'Klimatická změna: Hrozba nebo příležitost?' se zaměříme na dvojznačný vliv klimatických změn na naši planetu. Zatímco zvyšující se teploty a tající ledovce představují zjevné hrozby pro životní prostředí, budeme rozebírat i potenciální příležitosti, které tyto změny mohou přinést. Místo strašení se zaměříme na hmatatelná a inovativní řešení, která již pomáhají lidstvu přizpůsobit se změněnému klimatu. Podíváme se na inspirativní příklady z celého světa a zjistíme, jakým způsobem se Česká republika může podílet na globální reakci na klimatické změny. Cílem je ukázat, že každý z nás může mít v boji s klimatickou změnou svou roli, a že i malé kroky mohou vést k velkým změnám. Přijďte zjistit, jak můžeme společně tvořit lepší budoucnost v době klimatické změny.

„SCRIPT 2 SCREEN“…aneb O víně

Kostas Spyropoulos

203

Přednášející představí klíčové prvky, jak napsat scénář k filmu na základě výzkumu. Objevil podobné "nevyprávěné" příběhy 13 rodinných podniků v oblasti vinařství, ve skutečnosti ve výrobě šampaňského nikoli ve Francii, ale v Řecku. Jaká byla kritéria pro výběr jednoho příběhu?  Která pravidla zavedená Aristotelovou Poetikou uplatnil při stavbě zápletky?
Konstantinos Spyropoulos je řecký spisovatel, filmař a novinář.

Přednáška proběhne v anglickém jazyce.

Jak správně opisovat, aneb autorské právo a duševní vlastnictví v praxi.

JUDr. Marek Beneš, Ph.D.

102

Co je to duševní vlastnictví? Proč zákon chrání monopoly? Dá se chránit nápad? Máme monopol na naše myšlenky? Kdo je autor? Může slon namalovat obraz a může mít kočka na svědomí plagiát hudebního díla? Je legální v seminární práci opisovat? Přednáška objasní základní pojmy autorského práva a dalších práv duševního vlastnictví a zaměří se na praktické využití výjimek, např. citací, svobody panoramatu, užití školních děl nebo tzv. osobní potřeby.
JUDr. Marek Beneš, PhD. je absolventem GVP. Jako právník působil na Úřadu průmyslového vlastnictví a v Českém rozhlasu, působil rovněž jako moderátor v rádiu FM Plus (Plzeň) a rádiu City 93,7 FM (Praha). Vyučuje na Metropolitní univerzitě Praha, kde rovněž působí jako ředitel. Je autorem monografie "Autorské právo v rozhlasovém vysílání" a řady odborných článků s autorskoprávní tématikou.

Standardy kolem nás a k čemu je to vůbec dobré?

Ing. Oleg Spružina

104

Hlavním tématem přednášky bude – kromě stručného představení oboru TIS (testování, inspekce, certifikace) a jeho vývoje v posledních stoletích – především zamyšlení a také diskuse nad obecným smyslem existence standardů v lidské společnosti a jak by vypadal svět bez nich.
Přednášející, Ing. Oleg Spružina, je jednatelem a generálním ředitelem českého zastoupení nadnárodní skupiny firem TÜV SÜD s více než 30 tis. zaměstnanci celosvětově.

Klíšťaty přenášená onemocnění, jejich diagnostika a léčba

RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.

307

Nejrozšířenějším klíštětem na území ČR je klíště obecné, v našich zeměpisných šířkách epidemiologicky nejvýznamnější druh, který patří mezi přenašeče původců mnoha závažných onemocnění pro člověka, ale rovněž pro mnohá domácí zvířata. Nejčastějším bakteriálním onemocněním je lymeská borelióza. Jejím typickým projevem je rostoucí červená skvrna. V ČR je ročně hlášeno kolem 4 000 případů. Druhým nejčastějším onemocněním je klíšťová encefalitida, ročně je hlášeno kolem 700 nových případů. Dále mohou přenášet bakterie způsobující tularémii a nemoc kočičího škrábnutí také i intracelulární bakterie. V neposlední řadě je třeba uvést parazitární onemocnění. Z těchto nemocí je známá babezióza. Klíšťaty přenášená onemocnění mají velmi často nespecifické příznaky typu chřipkového onemocnění, tedy zvýšená teplota či horečka, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů apod. Někdy dojde i k neurologickým příznakům postižení CNS a PNS. Proto je často třeba právě laboratorního potvrzení, aby se dalo určit, o jaké onemocnění se jedná. Bakteriální onemocnění jsou dobře léčitelná antibiotiky, v případě parazitárního onemocnění je třeba kombinace s antimalariky. U virového onemocnění klíšťové encefalitidy stále neexistuje cílená léčba, léčí se jen příznaky a jedinou ochranou je očkování.

Šéfky na scéně: Jak ženy mění hru ve světě businessu

Hana Součková

201

Ve světě, kde titulky často oslavují muže na vysokých pozicích, jsem se dokázala prosadit v konkurenčním prostředí IT. Díky mému dlouholetému působení na pozici generální ředitelky české pobočky SAP a s více než dvěma desetiletími zkušeností v různých manažerských rolích, včetně účasti v globálních týmech, jsem si vydobyla místo mezi nejvlivnějšími ženami dle žebříčku Forbes.
Ráda se s vámi podělím o svůj příběh o tom, jak jsem se dostala na scénu nejvyššího businessu a jaké výzvy a překážky jsem musela překonat na své cestě. Poodhalím také, jak se scéna ve světě IT a ve vedoucích rolích proměnila během let a jak se ženy stávají nejenom součástí těchto změn, ale aktivně je formují.
Nasdílím svoje zkušenosti a pohled na to, kde vidím příležitosti pro budoucí generace žen i mužů ve vedoucích pozicích a jak můžeme všichni přispět k větší diverzitě a inkluzi v pracovním prostředí.
Můžete se těšit na osobní příběhy, profesionální úspěchy a praktické rady, které vám mohou pomoci navigovat vás ve vaší vlastní kariéře a možná i změnit vaše vnímání možností, které před vámi stojí.
Hana Součková nastoupila do SAP v roce 2014 na pozici ředitelky českého a slovenského oddělení podpory obchodu (pre-sales). Od začátku směřovala k úzké spolupráci s obchodním i marketingovým týmem. Od března 2016 měla navíc na starosti rozvoj vzdělávacích programů pro obchodní tým v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE). Od července 2017 převzala vedení pre-sales oddělení pro region CEE. Od srpna 2018 je jako generální ředitelka SAP ČR zodpovědná za celý tým i za obchodní výsledky české pobočky.

Nakladatelství - úžasná a zábavná dílna

Jakub Sedláček

216

Jak se z nápadu stane bestseller, který zaujme tisíce čtenářů a čtenářek? Jak oslovit nakladatele, aby vašemu dílu věnoval pozornost? Kolik lidí pracuje na jedné knize?
Jakub Sedláček je dlouholetým šéfredaktorem Nakladatelství Paseka, které stojí za úspěšnou Prašinou, řadou slavných komiksů nebo za knihami o rapu, urbexu či architektuře. Vydává Lolitu a další romány Vladimira Nabokova, díla Édouarda Louise nebo Petra Šabacha. Podle Sedláčka je nakladatelství úžasná a zábavná dílna, ve které se rodí jedny z nejkrásnějších a nejdůležitějších věcí na světě. Je to prostor plný dobrodružství, jehož hrdiny jsou spisovatelé a jejich redaktoři. A také ilustrátoři, grafici, ale i lidé, kteří se věnují marketingu… Pohled do zákulisí nakladatelství nabízí zábavnou výpravu pro všechny, kdo mají rádi knihy a přemýšlejí o tom, že by se jim jednou chtěli profesionálně věnovat. Třeba jako autoři a autorky budoucích bestsellerů.

Jak vypadaly středověké knihy a knihovny?

Mgr. Adéla Ebersonová, Ph.D.

202

Jak se vyráběly středověké knihy? Čím středověcí písaři psali a jaké používali psací materiály? Kdo a kdy vynalezl knihtisk? Jak to vypadalo ve středověké knihovně a bylo možné si zde půjčovat knihy? A kolik vlastně kniha ve středověku stála?
Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Pokud ano, ráda se s vámi uvidím na přednášce, kde se budeme těmto i dalším podobným tématům věnovat. Společně podnikneme cestu fascinující středověkou knižní kulturou, navštívíme kláštery, panovnické dvory, šlechtické residence i univerzitu a nahlédneme do života tvůrců i uživatelů středověkých knih.