Na
Pláni
současnosti

7. ročník
13. února 2020

10:30

Fyzikální a astronomické objevy posledních dvou let

prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

302

Přednáška prof. Kulhánka o tom, co považuje za nejdůležitější objevy let 2018 a 2019. Toto jsou jeho témata: ve stínu černé díry (první detailní fotografie); square Kilometer Array na plné obrátky; stavba vesmírného interferometru LISA začíná; zemský magnetický pól zběsile prchá do Ruska; kosmická rychlostní síť aneb nové mapy vesmíru; na lovu prvních hvězd ve vesmíru; petaelektronvoltová neutrina; polární záře na Marsu; výpravy k Jupiteru; Illustris – největší počítačová simulace všech dob.

Potřebujeme dětské domovy? Kdo v nich žije, proč a jak.

Mgr. Dana Kuchtová

205

Jak se nejlépe dostat do děcáku? A jak z něj ven? Mají děti v ústavu mobil a můžou chodit samy ven? Studují vysoké školy? V ústavních zařízeních v České republice žije 6 000 dětí, to je cca. deset Gymnázií Na Vítězné pláni. V jakém prostředí děti bydlí, jak se pracuje s cizinci (např. s muslimy) a že nejvíc vychovávat potřebují rodiče dětí, o tom promluví Dana Kuchtová, ředitelka dětského domova v Klánovicích a bývalá ministryně školství za Zelené.

Ze Strakonic do Hollywoodu

BSc. Jaroslav Beck

304

Jaroslav je spoluzakladatelem a Head of Music ve společnosti Beat Games s.r.o., českého herního studia, stojícím za hitem virtuální reality s názvem Beat Saber, který hned po vydání ovládl prodejní hitparádu herní platformy Steam.
Je také hudebním skladatelem a zakladatelem Epic Music Productions. Společnost, která stojí za hudbou pro hry/filmové trailery, zarhnující: Overwatch, StarCraft, World of Warcraft, Battlefield, Call of Duty, Need For Speed, Star Wars: The Force Awakens a mnoho dalších.
V roce 2016 se Jaroslav umístil v prestižním žebříčku Forbes Česko „30 pod 30“.

Mediace - Řešení namísto soudních tahanic

JUDr. Martin Svatoš, Ph.D.

203

Průměrné soudní řízení trvá v ČR přes rok a půl. Nezřídka se ale stane, že žaloba podaná v roce 2012 doposud nebyla rozhodnuta. Žalujícím stranám tak někdy nezbývá než platit a platit a čekat a čekat... Přitom české právo zná také mnohem efektivnější nástroj řešení konfliktů, než je vleklé soudní řízení. Jedním z takových procesů je mediace - mimosoudní způsob řešení sporů založený na vyjednávání a pomoci třetího, nestranného odborníka. Mediací se běžně řeší spory rodinné či sousedské, ale také velké mezinárodní obchodní projekty nebo diplomatické slepé uličky. Jak mediace funguje, jak se stát mediátorem a jaké to je řešit spory na čtyř světových kontinentech představí zapsaný mediátor JUDr. Martin Svatoš, Ph.D. (ICC, Univerzita Karlova). Prozradí také, jaké je to pracovat na pařížské Mezinárodní obchodní komoře nebo řešit sváry v Africe.

O tzv. době post-faktické

Mgr. Jakub Jirsa, Ph.D.

103

V příspěvku se přednášející pokusí vyložit, co myslí dobou post-faktickou a v čem lze vidět její specifika. Jeho výklad se bude týkat následujících otázek: Jaká je úloha odbornosti a odborníků v dnešní době? Proč jsou tolik problematické tzv. sociální sítě a souvisí nějak s pojmy „post-truth“ a „post-fact“? A konečně, jak se doba post-faktická projevuje v naší politické situaci?

Eurozóna – pro a proti přistoupení z pohledu Česka

Ing. Petr Procházka, MSc, Ph.D.

216

Otevřená diskuse o podstatě evropské hospodářské integrace a o tom, v čem byla a je jednotná měna přijatá v dramaticky odlišných zemích problematická. Debata se bude točit kolem následujících témat: Základní etapy EU hospodářské integrace; Principy na jejichž základě bylo zavedeno euro; Eurozóna před a po globální finanční krizi; Je společná měna logickým a jediným možným pokračováním procesu evropské integrace? Pro koho ano a pro koho ne? Měla by se Česká republika zbavit koruny a přejít k euru – pro a proti? A pokud ano, tak kdy a za jakých okolností? Co znamená, když MF a ČNB doporučují vyčkat, až bude dokončená architektura eurozóny?

Proč Prusko sjednotilo Německo?

doc. PhDr. František Stellner, Ph.D.

303

Přednáška se zabývá vývojem pruského státu, povýšením na království v roce 1701, boji s Marií Terezií o Slezsko a o dominanci ve střední Evropě. Shrne příčiny vzestupu Pruska mezi evropské velmoci, jeho zapojení do bojů s napoleonskou Francií a cestu ke sjednocení Německa v roce 1871. Zaměří se i na důvody, proč se Prusko stalo ekonomicky nejrozvinutějším německým státem, a na rozmach německé kultury v 19. století. Výklad bude doplněn powerpointovou prezentací i ukázkami z dokumentárních pořadů, filmů a dobové hudby.

Média - spojenec nebo nepřítel? A jak vyzrát na agresivní Rusko?

Josef Pazderka

104

Josef Pazderka (*1974) je šéfredaktor on-line deníku Aktuálně.cz a bývalý zpravodaj České televize v Rusku, Polsku i na Ukrajině. Osobně prožil revoluci na Majdanu v roce 2014 i následnou válku na Donbase. Jak on sám vnímá roli médií ve světě Googlu, Facebooku a TikToku? Co si odnesl z pobytu v Moskvě i dramatických událostí na Ukrajině? Máme se bát současného Ruska nebo Číny? Na tyto otázky i mnohé další odpoví v přednášce, spojené i videoukázkami.

Minulost, přítomnost a budoucnost českých lesů

prof. Ing. Josef Fanta, CSc.

102

České lesy a lesnictví jsou v současné době v kritické situaci. Kůrovcová kalamita se vymkla kontrole, smrkové porosty mizí po stovkách hektarů. Situace v České republice je nejhorší v celé Evropě. Jak se něco takového mohlo stát? Dají se lesy ještě zachránit? O našich lesích, jejich historii, pěstování a příčinách současného stavu si povíme při přednášce profesora Josefa Fanty. Povíme si o způsobech pěstování lesa, klimatické změně, kůrovci, zalesňování kalamitních holin a obnově lesa. Stručně se zmíníme o evropské lesnické strategii a o zásadách české lesnické politiky a způsobech využívání dřeva, o české lesnickém výzkumu a významu biologické diverzity lesa. Povíme si také o tom, jak by měly vypadat lesy budoucnosti a jak by se měly obhospodařovat, aby v budoucnu k takovým kalamitám, jako je ta současná, nedocházelo. Po přednášce bude následovat diskuse. Připravte si otázky, abychom se dověděli všechno, co nás zajímá.

Filmový rozbor

MgA. Tomáš Janáček

206

Učíme se rozumět textu, výtvarnému umění, divadlu... Porozumění audiovizuálním dílům se přitom považuje za dovednost, ke které dospěje každý přirozenou cestou na základě vlastní divácké zkušenosti. Neztrácíme tím jako filmoví diváci možnost, proniknout do komplexnějších úrovní filmové řeči? Zkusme si společně projít rozborem krátkého filmu, na kterém si představíme základní pojmy a postupy filmové analýzy.

Tajemné cesty nových léků

MUDr. Mgr. Filip Fremund

306

Provádějí lékaři pokusy na pacientech? Můžeš nějak přispět k vývoji nového léku? Co všechno se musí stát, než si můžeš dojít do lékárny pro nový lék? Malý průvodce někdy velmi vzrušující a někdy velmi úmornou a ne vždy úspěšnou cestou vývoje nového léku. Průvodcem bude původním povoláním lékař, který se v této oblasti pohybuje 22 let a kterého problematika farmaceutického průmyslu nakonec přiměla i ke studiu práva.

Architektura – celoživotní práce a nové věže na Žižkově

prof. Ing. Arch. Eva Jiřičná, AI-Design

105

Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně, městě s tradicí kvalitní architektury, kterou zde ve dvacátých a třicátých letech minulého století rozvíjela firma Baťa. Architekturu studovala v Praze na ČVUT a na Akademii výtvarných umění v ateliéru českého architekta Jaroslava Frágnera. Do Velké Británie odjela v roce 1968 a návrat domů už jí nebyl umožněn. V Londýně tak zůstala a pracuje zde přes padesát let. Navrhla přístav v Brightonu, spolupracovala se známým architektem Richardem Rogersem na interiérech budovy Lloyds. V roce 1984 otevřela v Londýně své architektonické studio, proslavila se svými originálními interiéry a skleněnými schodišti. V Praze od roku 1999 s architektem Petrem Vágnerem vlastní ateliér AI‑DESIGN, kde za 20 let vzniklo na 200 návrhů a projektů, mezi jinými například Oranžerie na Pražském hradě, první designový hotel Josef, ve Zlíně pak vedle dvou univerzitních budov i Kongresové centrum a v poslední době se nejvíce řeší budova v Revoluční ulici a vítězný návrh tří bytových věží na Žižkově. O tom všem Eva Jiřičná ve své přednášce pohovoří i prozradí, co vše považuje za architekturu a co je pro ni v architektuře i v životě nejdůležitější. WEB: www.aidesign.cz

Kyberpunk, kyberprostor a nová média

Mgr. Martin Charvát, Ph.D.

305

Přednáška se zaměří na kyberpunkovou “technoimaginaci” tak, jak se začala objevovat v literárních a audiovizuálních dílech na počátku 80. let. Ukážeme si, jaké představy byly vkládány do existence a fungování kyberprostoru, jakým způsobem dochází k utváření specifické kyberpunkové estetiky (od oblečení až k závislosti na různých druzích drog), přičemž se dotkneme toho, jak daná problematika je odvislá od technologického zdokonalování osobních počítačů, a jak dochází v současné audiovizuální kultuře k “návratu” ke kyberpunku (Stranger Things, Westworld). V neposlední řadě ukáži, jak předložené téma spadá do oboru “mediální studia”.