Na
Pláni
současnosti

11. ročník
29. února 2024

13:00

Z náčrtu do reality: Základy 3D tisku

Damián Sládek

009

Vstupte do světa 3D tisku a objevte magii proměny Vašich myšlenek do hmatatelné reality! Přijďte se naučit základy celého procesu. Podíváme se na fungování 3D tiskárny, modelování v programu TinkerCAD, přípravu souborů pro tiskárnu v programu PrusaSlicer. Neváhejte se vydat na fascinující cestu, kde myšlenky navržené v 2D světě přecházejí do reality v 3D světě.

Mikroskopie nejen parazitů

Mgr. et Mgr. Petr Soukal, Ph.D.

212

Když v roce 1673 Antoni van Leeuwenhoek poprvé pohlédl do svého mikroskopu, uzřel svět, který nikdy nikdo před ním nespatřil - svět krásnooček, nálevníků ba i červených a bílých krvinek. I dnes, v 21. století jen málokdo tuší, co lze v mikroskopu vidět. Pojďte nahlédnout do světa monster nejrozličnějších tvarů, která se navzájem požírají, nebezpečných buněk žahavých, krev sajících zabijáků i nevinných parazitů mikroskopických. Jak dokáží termiti trávit dřevo? Víte, jak rozeznat blechu od vši? Proč netřeba točit klíštětem, abychom se ho zbavili? Víte, jak poznat komára, který dokáže přenášet lidskou malárii?
V tomto "kurzu" se dozvíte, jaká omezení má moderní (optická) mikroskopie, naučíte se poznávat některé vybrané typy jednobuněčných organismů, mikroskopických řas i živočichů. Jak poznat, které bahno hostí zajímavé organismy na první "pohled". Lze rozeznat v mikroskopu cukr a sůl?
Lektorem je absolvent jaderné fyziky na MFF UK a parazitologie na PřF UK. Mikroskopií parazitů, volně žijících prvoků a řas se zabývá od roku 2010.

Malování/kreslení akrylovými barvami/fixami na dřevěná kolečka

Karolína Vystrčilová

013

Na workshopu se seznámíte s akrylovými barvami a akrylovými fixami a možnostmi jejich použití. Dozvíte se informace o barvách, štětcích a technikách malby. Namalujete/nakreslíte si na dřevěné kolečko (10 cm) svůj obrázek. Na workshopu budou k dispozici veškeré pomůcky.

Přineste si jen zástěru nebo nějaké staré tričko.

Umělá inteligence v praxi

Viktoria Feketeová

302

Připojte se k nám na interaktivní workshop, kde prozkoumáme svět umělé inteligence. Zjistíme, co AI je, jak se vyvíjí a jak ji můžeme využít ve svém životě. Zaměříme se také na integraci AI do školství a přípravu studentů na technologické výzvy. Speciální pozornost bude věnována praktickému využití AI, zejména Chat-GPT, a jejímu přínosu pro inovace a efektivitu v různých oblastech.
Hostem workshopu je Viktoria Feketeová s téměř 20 lety zkušeností v IT, která se věnuje dodávkám datových řešení a sledování technologických trendů. Její zkušenosti zahrnují práci s koncovými zákazníky a implementaci nových technologií, které usnadňují život jak zákazníkům, tak jí samotné. Tento workshop je ideální pro každého, kdo chce lépe pochopit AI a její praktické využití.

Stáhněte si do notebooku/mobilu Chat-GPT. Stačí zaregistrovat neplacenou verzi.
https://chat.openai.com/

Digitální triky ve filmu

Vladimír Žán

mimo školu

MAGICLAB - studio digitálních triků. Co všechno je v současném filmu skutečné, a co je digitálně vyrobeno šikovnými programátory? Často se to divákovi nezdá pochopitelné, ale digitální triková práce zásadně ovlivňuje podobu současné výroby filmů - magičnost atmosféry, akčnost scén, nekončící fantazie v obrazu. Filmy Poslední závod, Meky, Il Boemo, Bod obnovení, Wrathof Man, Pinocchio trikově vyrábělo studio MAGICLAB, sídlící v Oldřichově ulici 36, v Nuslích.

sraz před školou: ve 12:45

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY

mimo školu

Když vaši rodiče nebo prarodiče poslouchali za totality Svobodku, byl to čin odvážný a nezákonný. A jak je to dnes? Vstoupíte do jednoho z bezpečnostně nejvýše chráněných mediálních domů.
Svobodná Evropa je rozhlasová organizace vysílající zpravodajství do více zemí světa v různých jazycích. Svou misi Svobodná Evropa definuje jako prosazování demokratických hodnot a lidských práv podáváním informací v zemích, kde svobodná média jsou vládou zakázána nebo neúplně zavedena.

pro starší 17 let
sraz před školou: ve 12:25

Angažovanost a aktivismus médií - negativní jev současné žurnalistiky

PhDr. ThMgr. Karol Lovaš, Ph.D.

105

Kritické nahlédnutí pod pokličku české žurnalistiky, v čem je nezastupitelná a přínosná a v čem může škodit - s pedagogem Katedry žurnalistiky FSV UK.

Skautské dovednosti

Antonín Svoboda

104

Chtěli byste se naučit nějaké skautské dovednosti? U nás si můžete zkusit vykřesat oheň pomocí ocílky. Pomocí šifer schovat zprávu, kterou rozluští jen málokdo. Také nabízíme vyzkoušet si, jak pevné uzly jste schopni uvázat. Pro zájemce bude také možnost si vyzkoušet nabrousit nůž. Při různých aktivitách potrénujete svoje tělo i duši.

Debatní klub GVP

Ela Strnadová

203

Zastáváte názor, že ananas na pizzu patří? Věříte, že Hrad náleží králi? Jste bytostně přesvědčeni, že Homer Simpson je vzorem ideálního muže? Spolužáci vám nerozumí. My však ano! Ať už zastáváte jakýkoliv názor, budeme rádi, když přijdete na dílnu Debatního klubu GVP. Představíme si základy úspěšného debatování a povíme si, jak se vyvarovat nejčastějším chybám. Řekneme si, co zaručeně pomůže vašemu vítězství při příští hádce u rodinné večeře. Neotálejte a přihlaste se! Za debatní klub na viděnou Na Pláni současnosti.

Kouzelné fyzikální experimenty

Mgr. Vít Boček

101

Ukážeme si několik experimentů a následně budeme hledat jejich přijatelné vysvětlení. Někdy to nebude úplně jednoduché, protože se budeme pohybovat na hranici přírodních zákonů, kouzel a drobných podvůdků.

Autonomní segway/robodvojkolka

Filip Švadlenka

102

Jo, na tomhle workshopu si postavíš a naprogramuješ robota! Za pomocí stavebnice LEGO EV3 a vlastního compu. Ve dvojicích podle společného postupu a návodu, nebo svého originálního nápadu. Není nutné být technicky zdatný, stačí špetka kreativity a chuť si hrát. Nováčci se naučí základy programování robotů a vyzkouší si tvůrčí proces jejich tvoření, pro pokročilé bude připravena výzva. Pokecáme taky o vývoji robotiky či studiu na ČVUT. Prostě nabité kutilské odpoledne.

s sebou: noťas s nabíječkou, stačí jeden do dvojice, pokud už máš i parťáka/čku, pokud nemáš možnost přinést si počítač, budou i k zapůjčení, kontaktuj paní profesorku Šikovou

Irský tanec se skupinou Coiscéim

Ing. Kristián Fišl a Bc. Tereza Mrázová

307

Baví vás tanec? A co využít příležitosti a vyzkoušet si něco nevšedního? Irský tanec se vyznačuje tím, že se zapojují převážně jen nohy a horní polovina těla je téměř nehybná. Na našem workshopu ale poznáte, že to neubírá na atraktivitě tohoto tanečního stylu.

s sebou: věci na TV

Rukodělný film

MgA. Jiří Forejt, Ph.D.

005

Metoda tzv. hand-made filmu patří mezi tradiční disciplíny experimentálního filmu. Účastníci dostanou výjimečnou příležitost vyzkoušet si „natočit“ vlastní poetická díla na filmový materiál bez použití filmové kamery. Budeme pracovat s formáty 8mm, 16 mm a 35 mm. Studenti nahlédnou do kuchyně klasické projekční technologie i analogového střihu. Výsledkem dílny bude performativní projekce kolektivního filmu s živým ruchovým doprovodem, který si složíme sami na místě.

začátek již ve 12:30

Jak číst syntezátory

Martin Hůla

mimo školu

VCO, LFO, LPF? Plia, trojúhelník nebo obálka? Jak to spolu souvisí? Pokud chcete začít s tvorbou elektronické hudby, přijďte se podívat do Synth Library Prague. Naučíme se důležité pojmy nového jazyka, který nám umožní z elektrických obvodů dostat zvuk i hudbu. Pro rychlejší orientaci při setkání s novým nástrojem se podíváme blíže i na stavbu a ovládací prvky různých druhů syntezátorů. Rychlou úvodní teorii pak společně uvedeme do praxe na několika nástrojích z kolekce Synth Library.
Synth Library vznikla v roce 2019 jako prostor pro dialog a vzdělávání v oblasti elektronické hudby a zvukového umění. Funguje jako prezenční knihovna s velkou sbírkou nejrůznějších elektronických hudebních nástrojů, s důrazem na syntezátory. Hlavním posláním Synth Library je zpřístupňování hudebních technologií a odstraňování nejrůznějších bariér při tvorbě elektronické hudby.
Workshop povede hudebník a sound designer Martin Hůla.

sraz před školou: ve 12:50

Na chvíli chirurgem

Vojta Svoboda a Miroslav Kulovaný

202

Přemýšleli jste někdy, jaké by bylo být chirurgem nebo ortopedem? Přijďte si s námi popovídat o chirurgii, technice ošetření ran, o základních nástrojích, které se používají nejen na operačních sálech, ale i o čemkoli jiném, co by vás zajímalo. Ale proč mluvit, když si to můžete i ZKUSIT! Společně se naučíme, jak ránu v kůži nejen vytvořit, ale hlavně jak ji zašít.
Workshopem vás provedou Vojta Svoboda a Miroslav Kulovaný - studenti šestých ročníků 2. LF UK a zkušení lektoři základních chirurgických technik.

pouze pro maturitní ročníky
s sebou: kulatou tkaničku

Jak se vyznat v kávě? O práci v pražírně kávy

Jaroslav Slámečka

103

Jak se kontroluje kvalita kávy? Od zeleného zrníčka až po tmavý životabudič se dozvíme v přednášce a ochutnávce kávy s Jaroslavem Slámečkou z pražské pražírny výběrové kávy Candycane coffee.
Jaroslav Slámečka přes 10 let pracuje v předních českých kavárnách a pražírnách výběrové kávy. Před šesti lety založil se svými kolegy pražírnu Candycane coffee. V roce 2023 se stal mistrem ČR v jedné ze soutěžních disciplín na soutěži Asociace pro Výběrovou kávu a bude reprezentovat Českou republiku na světovém mistrovství v Kodani.

Chemické pokusy

Didaktikon

mimo školu

Chemie je okouzlující obor, který dokáže překvapit svou rozmanitostí. V našem workshopu si vykouzlíte tajný nápis pomocí neviditelného inkoustu, vysvětlíme si zázračné změny barvy v reakční baňce, vypěstujeme si společně roztodivnou chemickou zahrádku a názorně si ukážeme vznik komplexních sloučenin kovu.

sraz před školou: ve 12:30

Místo činu

Didaktikon

mimo školu

Vydejte se s námi za dobrodružstvím plným záhad a detektivní práce v našem workshopu "Místo činu". Během workshopu se naučíte nejen, jak se zajišťuje místo činu, ale také v laboratoři zanalyzujete důkazy jako pravý detektiv. Na základě výkladu o daktyloskopii a DNA si můžete vyzkoušet odebírání otisků a také si zjednodušeným postupem vyizolovat a odnést domů svoji vlastní DNA.

sraz před školou: ve 12:30

NOMO

Didaktikon

mimo školu

Díky smartphonům má každý z nás moc vytvářet svůj vlastní svět, být ve spojení se všemi, které v něm chce, jedním dotykem získat přístup k jakékoliv informaci. Být online je pro nás stejně samozřejmé jako dýchat. Téma nomofobie (čili strachu ze ztráty spojení se světem prostřednictvím smartphonu) je pro nás stále ještě nové. Jedná se ale o závažný – a téměř neprobádaný – sociální fenomén, jehož význam s narůstajícím vlivem nových technologií, ale i s rostoucím vlivem sociálních sítí a webu 2.0 neustále sílí, a s ním i potřeba se tomuto tématu věnovat citlivě, ale i hravě a svobodně. Během workshopu společně prozkoumáme svůj vztah s mobilním telefonem a online světem, budeme tvořit nové postavy a náměty na nové mobilní aplikace a zkusíme vymodelovat takový svět, ve kterém jsme právě tak propojení, jak je nám to milé.

sraz před školou: ve 12:30

Ven z izolace

Post Bellum

205

Lektorská dílna zpracovává téma svobody projevu. Účastníci se v rámci dvou vyučovacích hodin seznámí s tématy, o kterých se v době komunistického režimu nesmělo mluvit, která byla v tzv. izolaci. Pokusí se zodpovědět, jakým způsobem se mohla tato témata šířit ve společnosti a jakou cestu si k jejich šíření našli „režimem zakázaní“ umělci (výtvarníci, hudebníci, fotografové, spisovatelé, dramatici), jejichž vzpomínky jsou zpracované na portálu Paměť národa. Zážitkovou formou získají informace o výtvarné technice mail art a jejím využití v době normalizační, ale i dnešní. Sami se pokusí ujasnit si svůj názor na dané téma a výtvarně ho vyjádří právě pomocí techniky mail art. Díky tomuto lektorskému programu poznají další demokratický způsob uměleckého vyjádření, který se šířil po světě od 60. let 20. století a k jehož českým představitelům patří Milan Knížák či Soňa Švecová.
Nezisková organizace Post Bellum zaznamenává vzpomínky pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Jejich vyprávění ukládá do veřejné internetové databáze Paměť národa a tím umožňuje dostávat tyto příběhy k široké veřejnosti. Post Bellum s nahrávkami dále pracuje – natáčí dokumentární filmy, rozhlasové pořady, organizuje výstavy, kulturní akce, spolupodílí se na vydávání knih, komiksů, zakládá Instituty Paměti národa (Pardubice, Brno, Olomouc). Ve vzdělávání Paměti národa dostáváme tyto příběhy mezi žáky a pedagogy, a to díky zážitkovým workshopům, lektorským dílnám, kinopříběhům a metodickým sešitům. V projektu Příběhy našich sousedů žáky a studenty zapojujeme do sběratelské a dokumentární práce, podporujeme mezigenerační vztahy a učíme je, jak vidět moderní historii z více úhlů pohledu.

Divoká výšivka pro klidnou mysl

dipl. um. Mariana Novotná

206

Povol nervy - napni nit. Kreativní prostor k relaxaci prostřednictvím výšivky. Dílna určená pro všechny, nezáleží, jestli jste zruční vyšívači, nebo jste nikdy jehlu nedrželi v ruce. Inspiraci najdeme v tradiční lidové výšivce i v současných trendech textilního umění. Potřebujete zašít díru na svetru, zakrýt flek od omáčky, nebo ozdobit nudné triko či vykřičet do světa svůj názor? Vyšívat můžete do svého oděvu, nebo se zapojit do kolektivního díla, společného ubrusu, který pak můžete prostírat při dalších společných slavnostech a nekonečně dlouho ho dokončovat a předávat budoucím generacím. Dílnou Vás provede paní Mariana Novotná, absolventka konzervatoře Duncan Centre, tanečnice, choreografka, lektorka tance a divoké výšivky, kostýmní výtvarnice, švadlena, vyšívačka a vášnivá folkloristka.

Deskoherna

Natálie Cillerová a Jan Marxt

216

V naší dílničce si budete moci vyzkoušet různé typy deskových her - od rychlých karetních přes morálně zvrácené až k propracovaně strategickým. Dílnička je vhodná pro nadšence i pro začátečníky ve světě deskových her. Můžete se těšit na klidné a zábavné odpoledne.

Pole dance

Studio Trendigo

mimo školu

Speciální workshop Pole dance (akrobacie na tyči) je určený pro úplné začátečníky. Během 90 min. si vyzkoušíš základní spiny, různé typy chůzí a možná dojde i na sed a stoj na tyči. Nezáleží na předchozí sportovní průpravě. Pokud tě tento sport láká, máš ideální příležitost.

s sebou na lekci: top, tílko/tričko, legíny, kraťásky, ponožky, ručník
sraz před školou: ve 12:40

Aerial hoop

Studio Trendigo

mimo školu

Speciální workshop Aerial hoop (závěsný kruh) je určený pro úplné začátečníky. Během 90 min. si vyzkoušíš základní úchopy a nálezy na kruh. Naučíš se základní techniku, prvky a rychle zjistíš, jak je AH zábavný sport.

s sebou na lekci: top, tílko/tričko, legíny, ponožky, ručník
sraz před školou: ve 12:40

Aerial yoga

Studio Trendigo

mimo školu

Speciální workshop Aerial yogy (cvičení v hamace) je určený pro úplné začátečníky. Seznámíš se se základními „pravidly“ tohoto jedinečného sportu, díky kterému dochází k hlubšímu protažení a intenzivnější práci středu těla. Čekají tě pozice od relaxačních až po ty náročnější (akrobatické).

s sebou na lekci: top, tílko/tričko, legíny, ponožky, ručník
sraz před školou: ve 12:40

Úniková hra 2084 - Co by se stalo, kdyby mezi sebou přestaly země spolupracovat

Agora CE

204

Svět je jedna velká globální vesnice. Díky sociálním sítím se vmžiku můžeme dozvědět o tom, co se děje v malé vesnici v peruánských Andách nebo v tichomořském Tuvalu. Jeden vir, který se původně rozšířil jen na trhu v jednom čínském městě, může během pár měsíců paralyzovat celý svět. A naše rozhodnutí, co si dnes koupíme v supermarketu, může ovlivnit pracovníky v Africe nebo Asii. Klimatická krize, migrace, války, nerovnosti, rozvinutý a rozvojový svět - témata, která ovlivňují náš každodenní život, i když se občas mohou zdát vzdálená. Rozumíme jim vůbec? A jsme schopni je vyřešit? Pomozte nám zvrátit dystopickou budoucnost v naší únikové hře a staňte se aktéry globálního dění, nejen jeho diváky. Po hře následuje diskuze a online debata s partnerskou školou v Gruzii.
Agora Central Europe je malá česká nezisková organizace, která se zaměřuje na posilování demokracie. Pracuje ve dvou směrech - jednak se snaží zapojovat obyvatele do lokálního rozhodování a participace a spolupracuje s řadou obcí a měst na zvýšení demokracie na místní úrovni, a jednak se snaží demokracii a její důležitost rozšiřovat i v rámci vzdělávání mezi mladé zejména na školách. Každoročně pořádá studentskou debatní soutěž Studentská Agora, organizuje také studentská simulovaná zastupitelstva nebo projekty zaměřené na genderovou rovnost, v rámci kterých proběhla i výměna českých a gruzínských studentek. Ve vzdělávací sekci vznikl i projekt, který se snaží upozornit na globální problémy světa a spolupráci mezi zeměmi.

Nizozemština 101

Mgr. Jakub Jun

201

Nevíte nic o holandštině? Nevíte, proč se jí ve skutečnosti říká nizozemština? Chcete se naučit alespoň pozdravit, zeptat se “Jak se máte?” a hlavně konečně začít opravovat špatnou výslovnost ostatních ve slově "gouda" nebo “Van Gogh”? Jestli vás baví cizí jazyky, tak se přijďte seznámit s nizozemštinou.

Panteon Národního muzea a jeho proměny

lektor Národního muzea

mimo školu

Panteon národního muzea patří svou uměleckou výzdobou k nejkrásnějším sálům v naší republice. Lektor Národního muzea účastníky seznámí s vybranými osobnostmi, umělci i proměnou Panteonu od 19. století do současnosti. Poznáte osobnosti české politiky, české národní historie, umělce a vědce, kteří utvářeli vědomí české národní identity.

sraz před školou: ve 12:40

Famfrpál

Prague Pegasus

velká TV

Už jste o famfrpálu určitě slyšeli, ale pravděpodobně ho ještě nehráli. To se může změnit na našem workshopu, kde si tento skvělý sport budete moct vyzkoušet! Přijďte se podívat, jak v něm fungují potlouky a zlatonka a také si vstřelit pár gólů.
Prague Pegasus je famfrpálový tým založený v roce 2016 a řadí se mezi nejlepší týmy v České republice. Pravidelně trénuje v Praze a účastní se českých i zahraničních turnajů.