Intranet GVP - Lokální síť Gymnázia Na Vítězné pláni


PERU - ZEMĚ ZÁZRAKU

Peru se mezi cestovatelskými laiky váže spousta přízvisek. Lidé si však zemi prastaré Incké říše nejčastěji spojují s přezdívkou "Země zázraků". Avšak proč ne? Nám, tedy některým studentům ze třídy 5.C, se naskytla možnost tuto zemi zázraků okusit na vlastní kůži. A vskutku, je tomu opravdu tak, nejeden zázrak naši cestu zkřížil.

18.03.2020 - Autor: Viktor Pecha - Komentáře: 0

Od naší malé "mnichovské zrady", kdy jsme v důsledku orkánu Sabine zůstali dva dny trčet v hlavním městě sousedního Bavorska, přes bílou duhu sněhu pokrývající Duhovou horu, jež se měla skvět duhovými barvami, přes řadu míst, v jejichž magickém sevření jsme se oněmělí ocitli, až po zatajený dech při pozorování majestátně odpočívajícího jaguára lebedícího si kousek od nás na břehu jednoho z amazonských přítoků, po němž jsme se právě plavili.

O přízvisko Země zázraků si Peru svými potůčky klikatícími se horskými pláněmi, vzpínajícími se horskými masivy, náměstíčky pulzujícími životem i fotogenickými babičkami posedávajícími na kamenných schodech nedostavěných domů říká samo. Jako kolébka jihoamerické tradice se národ hlásí k zemím jako Myanmar nebo Japonsko. Obě hojně navštěvované turistické destinace, obě skýtající řadu úchvatných míst významných jak pro historiky, tak i pro vandráky, poutníky, co cestují po světě v domnění, že snad jednou takto někde naleznou klid v duši a jakési spirituální naplnění, po kterém tolik prahnou. Takovým by se Peru moc líbilo.
Peruánci jsou mnohdy na svůj původ až křečovitě hrdí. Země totiž oplývá nejen bohatou historií, ale také takřka nedotčenou přírodou, a to včetně původního deštného pralesa. Sníh na vrcholcích hor, skvěje se v slunci, v sobě mraky smáčí, tu déšť, tu vyprahlo, tu tropické vedro. V Peru si každý najde něco svého. Místní obyvatelé, pokud se zrovna nestěhují do desetimilionového hlavního města, vzhlížejí k oblakům s nadějí v duši, že úrodná půda zůstane úrodnou, a naléhavě se zaťatými pěstmi žádají, aby pěstované plodiny i tento rok přinesly své ovoce. Naskytla se nám též vzácná možnost nahlédnout do dynamiky života měst a vesniček, nejen těch odlehlých a řídce zalidněných (např. rákosových ostrovů), ale i desetimilionové Limy. Rovněž i až kýčovitý pohled na děti skotačící po ošuntělých betonových místních tržištích, neuvědomujíce si to, že v místních poměrech nejspíše prožijí celý svůj život.

Dva překrývající se světy, země zázraků a marnotratného turistického konzumu. Bující chudoba peruánských osad vedle přehršle turistických restaurací i ohromujících památek, a to nejen v relativně bohatém Cuzcu. To vše, ale nejenom to, je Peru. Země zázraků.

Autor: Viktor Pecha


Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře.

Přidat komentář

Pokud máte uživatelský účet ve školní síti GVP, můžete přidat komentář okamžitě pomocí tohoto účtu.
Uživatelské jméno: Heslo:


Pokud uživatelský účet ve školní síti nemáte, vyplňte prosím následující údaje. Váš komentář bude přidán po schválení administrátorem webu.
Jméno: Příjmení:
Email:
Email slouží administrátorům pro případnou komunikaci, na www stránkách nebude uveden.
Váš vztah ke GVP: (absolvent, rodič, náhodný návštěvník webu a pod.)
3 + 6 =   Napište výsledek (ochrana proti spamu).Na začátek stránky

Vyhledávání

Poslední články

Všechny články »

Akce a dění

 • Doplatek zájezdu na Korsiku
  Jak jsme již avizovali, zájezd na Korsiku byl přeložen na termín 5.-13.9. Pokud bude situace stále příznivá, je pravděpodobné, že se v daném termínu uskuteční. Prosíme tedy o doplatek na nadační účet do konce června. Pod svým VS, který vám byl již přidělen, posílejte doplatek 9 600 Kč. Pokud máte dotazy, kontaktujte mě nebo prof. Bártovou.
 • VoBaFo 2020
  Letošní turnaj VoBaFo je zrušen. Vaše přihlášky zůstávají v platnosti. Skupiny též platí. Doplníme je o další zájemce. Zejména z řad prvních ročníků. Bohužel přijdeme o "Souboj Titánů" turnaje 6.A a 4.E, do kterého v minulém ročníku promluvila 3.E. Těším se na vás a maturantům hodně zdaru u maturity i u přijímací zkoušky na VŠ přeje P.E.
 • KMD
  Vážení divadelníci, jak jsem Vás již informovala, letošní sezona skončila, a proto Vám budu vracet peníze za představení, která jste nezhlédli. Maturantům budu vracet peníze během maturitního týdne (11.6.-17.6.) , ostatním studentům pravděpodobně na začátku nového školního roku. Novou sezonu začneme také až v září. Těšme se na nová divadelní představení. N. Brousilová
 • Morava pro 5.ABC
  Naše výprava "Za Lovci mamutů" byla v termínu 27.5. - 31.5. 2020 zrušena. Když bude zájem, můžeme jet na podzim. Více po návratu do školy. V případě zrušení akce budou peníze vráceny. Případně pište, volejte:-) Držte se P.E.
 • 11.5. knihovna otevřena
  Dne 11.5. bude knihovna otevřena ráno mezi 9.00 a 11.00. Pokud máte zájem o výpůjčky, napište mi předem, knihy vám připravím. Knihovník.
 • Online exkurze na Jaderce
  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) nabízí možnost online navštívit termojaderný fúzní reaktor - tokamak Golem, který provozuje. Průvodcem bude Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním vedoucím tohoto zařízení. Online návštěva s přednáškou se uskuteční už tento čtvrtek 23. dubna 2020 od 10.00 hodin na Facebooku Jaderky. FJFI chystá také další videopřenosy - z těch nejbližších to bude představení štěpného jaderného reaktoru VR-1 Vrabec a laboratoří katedry jaderné chemie.
 • Zájezd na Korsiku se odkládá
  Zájezd na Korsiku, který se měl uskutečnit v červnu, se samozřejmě odkládá. Pokud by to situace umožnila, posunul by se na září. Pokud ne, byl by zrušen a zálohy vráceny.
 • SOČ 2020
  Studenti, kteří by se chtěli letos účastnit soutěže SOČ - nechť komunikují s paní Sobkovou: sobkova@ddmpraha.cz. Předpokládejte, že jste ze školního kola postoupili v dané kategorii z 1. místa. Pokud budete potřebovat moji pomoc, kontaktujte mě nejlépe telefonicky, všichni máte moje číslo. Helena Vondráčková
 • LYŽAŘSKÝ KURZ ZRUŠEN
  V souladu s nařízením Vlády ČR je lyžařský kurz tříd 2.E a 2.F v termínu 28.3. - 4.4. zrušen. Bude-li to možné, bude se kurz konat v náhradním termínu v příštím školním roce. Z.Ordoš Nedvědová
 • Pro maturanty - certifikáty
  Vzhledem k tomu, že škola bude od středy 11. 3. 2020 úplně uzavřena, přineste žádosti o nahrazení maturitní zkoušky certifikátem až po skončení tohoto karanténního opatření. Plháková
 • Ztráta flešky
  Minulý čtvrtek jsem zřejmě nechal v počítači zasunutou flešku s pro mne důležitými daty. Malá, černá. Nenašel někdo? Díky za pomoc.
 • KMD
  Vážení divadelníci, je zveřejněna poslední nabídka divadelních představení v tomto školním roce. Vstupenky si můžete objednávat od 3.3. - 10. 3. 2020. N. Brousilová, kab.č. 208