Obsah:

Herní materiál:

Cíl hry

Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítaní.

Příprava

Startovní kartu položíme doprostřed stolu. Ostatní karty zamícháme a položíme na stůl lícem dolů na několik hromádek tak, aby na ně všichni dobře dosáhli. Bodovou tabulku umístíme na kraj hrací plochy. Každý hráč dostane 8 figurek jedné barvy. Jednu z nich postaví na bodovou tabulku, zbylých 7 má k dispozici. Nejmladší hráč rozhodne, kdo začne.

Průběh hry

Hraje se po směru hodinových ručiček. Ten, kdo je na řadě, provádí následující úkony, a to v uvedeném pořadí:

  1. Hráč musí vzít a vyložit kartu.
  2. Hráč může umístit svoji figurku, ale pouze na kartu, kterou právě vyložil.
  3. Pokud vyložením karty vznikne uzavřená cesta, město nebo klášter, pak se započítá právě teď.

Vyložení karty:

Hráč si nejprve vezme kartu z některé hromádky. Prohlédne si ji a ukáže ostatním (to proto, aby mu při vykládání případně mohli „dobře radit“ ). Pak kartu vyloží, přičemž musí dodržet tato pravidla:

Pokud výjimečně nelze kartu nikam přiložit, vyřadíme ji ze hry a hráč si vezme kartu novou.

Umístění figurky

Poté, co hráč vyložil kartu, může umístit svoji figurku. Musí však respektovat tato pravidla:

Pokud hráči v průběhu hry dojdou figurky, může jen vykládat karty. Ale nemějte obavy, figurky lze získat zpět.

Tím končí tah jednoho hráče a může hrát další. S jednou výjimkou: Pokud vyložením karty vzniklo uzavřené město, cesta nebo klášter, ihned se započítá.

Započítáváme uzavřené cesty, města a kláštery.

Uzavřená cesta

Cesta je uzavřená tehdy, když ji na obou koncích uzavírá křižovatka, část města nebo klášter, případně když tvoří uzavřený kruh. Mezi těmito konci může být libovolný počet úseků. Za tuto cestu dostane hráč, který na ní má svou figurku, tolik bodů, kolik má cesta úseků (= počet karet, které ji tvoří).

Tyto body, stejně jako ostatní, musí být ihned zaznamenány na bodové tabulce. (tabulka má 50 polí, která je možno projít vícekrát dokola. Sčítací figurku, která dosáhne opět prvního pole – 0, položíme. Tak je zřetelné, že hráč má více než 50 bodů.)

Uzavřené město

Město je uzavřené, když je na všech stranách ohraničeno hradbami a nejsou v něm žádné skuliny. Město může mít libovolný počet částí. Za uzavřené město získá hráč po dvou bodech za každou jeho část (= počet karet s částí města). Za erb získá navíc ještě 2 body.

Co se stane, když na uzavřené cestě nebo v uzavřeném městě stojí více figurek?

Šikovným vykládáním karet může dojít k tomu, že na cestě je více lupičů, případně že ve městě je více rytířů. V takovém případě získává body ten, kdo má početní převahu svých figurek. Je-li počet soupeřících figurek stejný, získávají oba hráči plný počet bodů.

Uzavřený klášter

Klášter je uzavřený tehdy, když je dokola obklopen 8 kartami. Hráč, který má v klášteře mnicha, získává okamžitě po uzavření 9 bodů (= za každou kartu 1 bod, včetně karty, na které stojí).

Návrat figurek k veliteli (hráči)

Po započítání bodů za uzavřenou cestu, město nebo klášter – a pouze tehdy – se lupiči, rytíři či mniši vracejí ke svému veliteli (hráči). Ten je může od příštího tahu opět umístit kamkoliv v rámci pravidel.

Louka

Louka se říká několika spojeným kusům louky. Louky se nezapočítávají. Slouží pouze k umístění sedláků. Velitelé sedláků mohou dostat body až při ukončení hry. Proto sedláci zůstávají po celou dobu hry na louce a nevracejí se ke svému veliteli! Louky jsou od sebe odděleny cestami, městy nebo koncem vyložené krajiny (To je důležité při závěrečném počítání!).

Konec hry

Hra končí při tahu, ve kterém je položena poslední karta. Nyní následuje závěrečné vyhodnocení.

Závěrečné vyhodnocení

Nejprve se započítají všechny neuzavřené cesty města a kláštery. Za každého lupiče, rytíře či mnicha získá velitel po jednom bodu za kartu. I erb má teď hodnotu pouze 1 bodu.

A na závěr se vyhodnotí sedláci na loukách

Každé uzavřené město, bez ohledu na velikost, přinese ještě 3 body. Komu? A teď přijdou na řadu louky. Je-li na louce jen 1 sedlák, je vlastníkem louky velitel sedláka. Je-li sedláků více, pak je vlastníkem louky ten, který má početní převahu sedláků. Při vyrovnaném stavu jsou vlastníky louky všichni hráči, kteří mají stejný nejvyšší počet sedláků na louce. Vlastník či vlastníci louky získávají po 3 bodech, a to za každé uzavřené město, které je na louce nebo s ní hraničí.

Takhle se hodnotí louky, které hraničí s uzavřenými městy. Tím závěrečné hodnocení končí. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.

Praktické tipy: