Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni (Vítězná pláň)


Skrytý nadpis

Články z intranetu...

Vyhledávání

Fyzika v Hradci a po stopách pevností

Fyzika v Hradci, historie v Dobrošově, literatura v Dobrušce. Prostě prima exkurze.

DobrošovTradičně netradiční fyzikálně-dějepisná exkurze s názvem „Vesmír v Hradci a po stopách pevností“ se započala brzy ráno v pátek 17.října na Hlavním nádraží v Praze.
Měli jsme zde sraz již ve 6.45, což činilo potíže několika účastníkům exkurze. Nakonec i tito opozdilci dorazili a my jsme s velkým nadšením a očekáváním dobrodružného dne naskákali do vlaku, směr Hradec Králové. Jízda vlakem probíhala klidně – někdo dospával spánkový deficit a někdo se zaposlouchal do hudby ve své mp3ce natolik, že usnul také.

Do Hradce jsme dorazili v deset hodin a už tam na nás čekal žlutý autobus s panem řidičem. Zamířil s námi do Hvězdárny a planetária, kde byl připravený pan doktor Veselý. Absolvovali jsme prezentaci na téma gravitace v přírodních dějích, malou přednášku o Foucaultově kyvadle a návštěvu rozhledny a samotného planetária. Pan doktor nezapomněl všechno vtipně okomentovat. Bylo to fajn.

Planetárium v Hradci nás všechny fyzikálně velmi obohatilo. To už jsme ale byli na cestě k válečným pevnostem v Dobrošově. Zde se ujal iniciativy pan profesor Svoboda, který nám poreferoval o funkci těchto bunkrů. Posléze jsme se od paní průvodkyně dozvěděli, že se nakonec ve válce nevyužívaly. Prohlídka každého zaujala, ať už to byla více než třicet metrů hluboká výtahová šachta, rozsáhlé podzemní chodby, fotografie válečných zbraní nebo skoro 400 schodů.

Kvůli velmi chladnému a větrnému počasí se už všichni těšili do Jiráskovy chaty. V šest hodin nás čekala vynikající večeře, a to sice vepřo-knedlo-zelo. Večer se potom hrály Aktivity nebo se posedávalo v restauraci nad hrnkem horké čokolády. Podle plánu měl být každý na svém pokoji přesně ve 22:28, což jsme také téměř úspěšně dodrželi.

Jiráskova chataPo dlouhé noci s přesnou večerkou jsme se všichni krásně svěží probudili do sobotního rána. Čekala nás až nečekaně bohatá snídaně, která jen podtrhovala výborný dojem z celého zařízení. O půl deváté nám navíc otevřeli rozhlednu, která byla součástí chaty. Studený vítr ale brzo zahnal většinu lidí zpátky. Dozabalili jsme si a krátce po deváté vyrazili do Dobrušky.

Cestou i na místě jsme měli zajímavé přednášky o přínosu zdejšího kraje české obrozenecké literatuře, zdejší historii a speciálně o knihách a seriálu F. L. Věk, jehož rodný dům jsme navštívili. Následoval zajímavý přesun ke zdejšímu kostelu, často přerušovaný, aby se mohli pokusit profesoři od domorodců zjistit, kudy dál. Cestou se nám podařilo s nulovými ztrátami přeběhnout šestiproudovou silnici. U kostela jsme si prohlédli hřbitov, fyzikálním experimentem zjistili hloubku studny a vrátili se na náměstí, kde jsme měli rozhod a oběd. Před 13 hodinou jsme odjeli do Josefova. Tam nás čekala skvělá prohlídka podzemí. I přes prorokování našeho průvodce se nikdo neztratil, tak jsme v rozjařené náladě udělali procházku kolem pevnosti. Následoval přesun autobusem na nedaleké nádraží v Jaroměři, chvíle čekání a odjezd vlakem na Hlavní nádraží, kde profesoři úspěšnou exkurzi rozpustili.

DobrošovJiráskova chataDobruškaDobruška

17.11.2008 - Autor: Bára Klubalová a Martin Bílek