Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni (Vítězná pláň)


Skrytý nadpis

Články z intranetu...

Vyhledávání

Basketbalisté jsou ve finále!

Naši basketbalisté se dokázali probojovat v letošním ročníku POPRASKu po čtyřech výhrách v základní skupině A nad OA Holešovice, Gymn.Truhlářská, Gymn. Postupická a nad Gymn. U Libeňského zámku, do finále, kde se utkají s těmi nejlepšími v Praze.

Minulou středu ráno (23.11.) se náš basketbalový tým sešel v Sokolovně Žižkov, aby sehrál svoji základní skupinu soutěže o Pohár pražských středních škol, neboli zkráceně - POPRASK. Jedenačtyřicet škol bylo rozděleno do sedmi skupin po šesti, z nichž měl vyjít vítěz a zároveň postupující do finále. Naše škola byla vylosovaná do první skupiny, která se následně rozdělila do dvou částí po třech. Tudíž jsme měli v základní skupině dva soupeře.

Prvním z nich byla OA Holešovice. Ta nás malinko zatlačila na začátku zápasu, avšak brzy již bylo zřejmé, že naše družstvo bude nad jejich síly. Vynikajícím způsobem se na rozehrávce prezentoval Ondra Ruml, pod košem pak řádili Vojta Hrubý a Markem Pejatovićem. Do přestávky jsme si vypracovali pohodlný náskok, který se ve druhé půli ještě zvyšoval. Dobře se uvedli vystřídavší Pepa Uskoba a Dominik Budlovský. Také Lukáš Svoboda, který si připsal i blok proti střele nejlepšího hráče soupeře. Konečné skóre znělo 35:12. Mohli jsme si tak vydechnout, že jsme premiéru zvládli bez problémů.

Druhé utkání se od toho prvního moc nelišilo, naše družstvo vyzvalo k souboji tým složený ze studentů Gymnázia Truhlářská. Do zápasu jsme vtrhli jako velká voda, tradiční tahouny skvěle doplňoval Aleks Djukić, který dobře bránil a pomáhal i směrem do útoku. Soupeři z Truhlářské byli dost frustrovaní z takového vývoje, začali používat nepříjemné zákroky pro naše hráče a ještě se tomu smáli. Chechtat se však nemohli, když se podívali na tabuli skóre po půli. To totiž ukazovalo dvojciferný rozdíl. To znamenalo, že trenér Ordoš mohl s klidnou hlavou dát šanci členům širšího kádru. Dalo by se říci, že i díky tomuto zápasu byli spokojení naprosto všichni, neboť všichni dostali šanci si zahrát. Této příležitosti ve druhé půli nejvíce využil Pepa Uskoba a Dominik Budlovský. Závěrečné skóre 33:12 v souvislosti s prvním zápasem ve skupině nebylo moc objektivní, jelikož jsme se tolik proti Truhlářské nenadřeli.

Po dvou výhrách jsme mohli už v klidu myslet na semifinále. Do něj se proti našemu výběru dostala Postupická, která skvělým týmovým výkonem přehrála výborné mužstvo K Milíčovu o 10 bodů. Už předtím prohráli borci z Postupické jen o bod proti týmu z Gymnázia U Libeňského zámku. Druhá skupina byla vůbec vyrovnanější, než naše, protože poslední zápas Libeňského zámku s Milíčovem skončil nerozhodně.

Hlavní úkol v semifinále zněl jasně – nedovolit Postupické souhru a ubránit jejich pivota, měřícího 2,10m. Od začátku jsme se pustili do útoku, protože bylo jasné, že čekat na to, co udělá soupeř, pramálo pomůže. Po ose Ondra Ruml – Marko Pejatović se nám docela dařilo, takže jsme si ve čtvrté minutě vypracovali mírný pětibodový náskok. Ten se nám podařilo držet hlavně díky skvělé obraně. Když k tomu přidal Ondra trojku a Vojta Hrubý individuální dovednost, tak z toho bylo osmibodové vedení po poločase. Na začátku toho druhého hráči Postupické zlepšíli útok, počínali si přímočařeji a to vedlo k zastavování soupeřova pivota jen za cenu faulu. Avšak další Ondrova trojka nás uklidnila a byl čas pro trenéra Ordoše, aby vystřídal. Na palubovku poslal Dominika Budlovského, jenž prokázal cit pro výběr místa a zakončoval. Nicméně Postupická se ve druhé půli držela, avšak snahu o vítězství ukončil jejich oddechový čas, při kterém vystřídala celá jejich základní pětka a tak vlastně vztyčila bílou vlajku. Připsali jsme si po trpělivém výkonu ve druhé půli výhru v poměru 27:16 a postoupili jsme do finále.

V něm nás čekal papírově nejtěžší soupeř – Libeňský zámek. Ten ve strhujícím dramatickém druhém semifinále porazil OA Holešovice na trestné hody, i když ještě tři vteřiny před koncem prohrával o tři body! Počátek zápasu nebyl úplně vydařený, nedařilo se nám pod košem, avšak i díky odvaze Vojty Hrubého, který si připsal koš s faulem, jsme se dostali do mírného vedení 5:4. I následující průběh utkání byl vyrovnaný – avšak jen proto, že se našim pivotům nedařila střelba zblízka. Přesto jsme si udržovali mírný náskok a po trojce Ondry (koho jiného) jsme vedli dokonce o pět bodů. Velké starosti nám na konci poločasu udělala Markova třetí osobní chyba, nicméně pro zbytek zápasu se náš klíčový hráč uklidnil, a ačkoli to tak nevypadalo, byl velice platným ve druhé půli. Přes náskok po první půli totiž rozhodla právě ta druhá, v níž se nám dařily věci, které se nám v průběhu skupiny vyhýbaly. Byly to útočné doskoky a koše s faulem. Tím pádem jsme měli ve druhé půli třikrát možnost házet trestný hod po dvoubodové úspěšné střele, a to především díky Vojtovi. A když Ondra završil svůj skvostný výkon trojkou, nebylo co řešit. Finále skupiny A jsme vyhráli 28:22 a postoupili jsme do celopražského finále.

Rád bych na tomto místě poděkoval Ondrovi Rumlovi(6.A), Markovi Pejatovićovi(3.F), Aleksi Djukićovi(4.E), Dominiku Budlovskému(2.F), Danu Šebíkovi(3.F), Vláďovi Mryščukovi(3.A), Pepovi Uskobovi(6.B) a Lukáši Tisoňovi(3.A). Zvláštní poděkování věnuji Lukáši Svobodovi(3.A) a Vojtovi Hrubému(6.C), se kterými jsme měli na starost zápisy o utkání. A nakonec bych chtěl poděkovat našemu skvělému trenérovi, kterým byl pro naše zápasy ve skupině A Jan Ordoš.

Doufám, že se ve finále sejdeme v plném počtu. A ostatní – držte nám palce!
 

29.11.2011 - Autor: Stanislav Mohorita