Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni (Vítězná pláň)


Skrytý nadpis

Články z intranetu...

Vyhledávání

Fotbalisté vybojovali bronz

11. dubna 2011 vyrazila fotbalová reprezentace GVP na pražské kolo Poháru Josefa Masopusta. Spolu s námi zde soupeřilo o postup do celorepublikového kola v Ústí nad Labem dalších pět středních škol. Celým turnajem nás provázelo příjemné a slunečné počasí, hřiště bylo ve skvělém stavu a organizace výborná, takže si nebylo nač stěžovat. Do skupiny A jsme byli nalosováni my, SOU U Krbu a OA Kubelíkova.

První zápas nás čekal hned v 8:00 proti SOU U Krbu. Na všech hráčích v poli byla vidět nerozehranost, naši fotbalisté se často marně hledali přihrávkami, ale i tak jsme si dokázali vytvořit solidní šance, které jsme bohužel neproměnili. Lukáš Uher tváří v tvář gólmanovi pouze líznul břevno, hned vzápětí Petr Lupínek trefil pouze strážce protivníkovy svatyně. Ani výstavní nůžky útočníka Martina Šimůnka se za záda brankáře nedostaly a tak jsme museli, ač neradi, přijmout bezbrankovou remízu.

Do druhého klání proti OA Kubelíkově jsme vstupovali s jasným cílem zvítězit, jelikož jen to nám zajišťovalo postup do semifinále. A úvod zápasu nasvědčoval tomu, že se mezi čtyři nejlepší týmy nedostaneme. Útočník soupeře protančil naší obranou až ke gólmanovi a pohotově zakončil. Morálka byla na bodu mrazu, ale naštěstí kapitán Šimon Vik vyslal načechraný rohový kop, který našel hlavu Petra Lupínka, a bylo vyrovnáno. Hned po rozehrávce začal náš mančaft zatlačovat soupeře na jeho vlastní polovinu a brzy vybojoval další roh. Rohového kopu se ujal opět špílmachr Vik a stejně jako minule nabídl gól na hlavu Lupínkovi, který se znovu nemýlil. To ale nebylo z našeho gólového arzenálu vše. Rychlonohý záložník Lukáš Uher se v závěru zápasu rozběhl do pokutového území soupeře, kde nejdřív sám vykoupal dva obránce a poté přesně přihrál Martinu Šimůnkovi, který se nesmířil pouze se střelou na jistotu do prázdné brány a zavěsil přihrávku pod víko soupeřovy branky. Konečné skóre 3:1 nás posunulo na první místo tříčlenné skupiny A.

Po bojích v základních skupinách vše nasvědčovalo tomu, že postoupíme my a OA Kubelíkova, která nedala šanci hráčům SOU U Krbu. Jenže U Krbu se s vyřazením nesmířili a „práskli“ hráče z OA Kubelíkova, který nastoupil do turnaje, i když byl ročník 1991, což pravidla zakazovala. Kontumace výsledků teda posunula mezi čtyři nejlepší týmy právě SOU U Krbu. 

Do semifinále jsme nastoupili proti OA Dušní namotivováni skvělým výsledkem z předchozího zápasu. A vypadalo to, že na úspěch navážeme. Soupeře jsme převyšovali snad po všech fotbalových stránkách, ale opět se zde ukázalo, že fotbal je ošemetný sport. Po té, co zůstal Jiří Haken po souboji ležet u postranní čáry, založil soupeř protiútok a hned zkraje zápasu skóroval. Nicméně ani to nás nezastavilo v drtivém tlaku na soupeřovu branku. Čerstvě střídající Pepa Pavlíček si došel pro faul a získal tak pro náš tým zajímavou standartní situaci. Tu naplno využil Martin Hemerka, který poslal nádherný míč do sítě soupeře, ten sice obránci stačili vykopnout, ale jen k nohám Pepy Katráka, který napálil míč do v bráně ležícího Lupínka. Celý tým OA Dušní se ještě snažil reklamovat ofsajd, ale branka byla uznána. Sporná situace zamíchala kartami a poslala hráče protivníka takzvaně do kolen. Jenže všechny pokusy našich hráčů končily v rukou suverénního gólmana a tak bylo skóre po základní hrací době 1:1 a následovaly penalty. Bohužel, hned prvnímu střelci našeho celku Hemerkovi penalta nevyšla a brankář soupeře ji pohotově lapil. I když se náš gólman Štepán Frank snažil, seč mohl, a na jednu střelu si dokonce šáhl, nedokázal žádný míč vytěsnit z brankového území a tak jsme se museli smířit s bolestivou porážkou.

V boji o třetí místo s Gymnáziem Budějovická již bylo vidět, že všem hráčům dochází síly. Proto byl k zhlédnutí unavený zápas, kde si ani jeden tým nevytvořil žádnou vyloženou šanci. Na konci druhého poločasu tak opět přišel čas na pokutové kopy. Štěstíčko se konečně přiklonilo k nám a všichni naši střelci – Ferdinand, Uher a Šimůnek proměnili. Brankář Frank vytáhl skvělý zákrok a vychytal posledního střelce soupeře a tak jsme se mohli radovat alespoň z bronzového poháru.

Může se zdát, že být třetí nejlepší fotbalovou školou je úspěch, ale hodnotu tohoto úspěchu zcela jistě snižuje fakt, že jsme měli na to být těmi nejlepšími. Všichni hráči předvedli skvělé výkony, byly k vidění akce, za které by se nestyděli ani hráči Gambrinus ligy. Vzhledem k počtu maturantů v základní sestavě týmu GVP (7) již nelze počítat s takovým úspěchem, dokud nevychováme stejně zdatné fotbalisty, jako máme nyní. Prvenství nakonec urvala SOU U Krbu, která neměla ani postoupit ze základní skupiny (dokonce v ní nevstřelila ani jeden gól!). 

Sestava: Frank – Špás, Katrák, Nam Huy, Ferdinand – Uher, Lupínek, Hemerka, Vik – Haken, Šimůnek
Náhradníci: Pavlíček, Bohuslav
Trenér: Eduard Suchánek, Manažer: Jan Ordoš, Fotograf a sponzor: Tomáš Pitr

Taktika trenéra na semifinálový zápas "Královská fotbalová rošáda", která byla bohužel neproveditelná, protože se na hřišti nacházeli i hráči soupeře. 

12.04.2012 - Autor: Eduard Suchánek