Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni (Vítězná pláň)


Skrytý nadpis

Články z intranetu...

Vyhledávání

Exkurze do Škodovky v Mladé Boleslavi

Kolik závody Škoda Auto vyrobí za den automobilů? Jak se starají o své zaměstnance?
Kde v továtně můžete potkat svatbu? Po exkurzi do automobilky Škoda v Mladé Boleslavi 12. května 2014 už to víme.
 

MB Škoda Auto

Po vylodění z busu jsme nafasovali slušivé vestičky a la stavební dělník, bez kterých bychom se nemohli po továrně pohybovat. Pak sluchátka, protože bez nich by přes hluk v halách nebylo nic z výkladu slyšet. Po areálu továrny nás veze autobus, čímž je zabráněno tomu, že se někdo v tak složitém labyrintu ztratí.

Lisovna

Víte, že plechy vašeho miláčka byly namotány na kotouči jako kus látky?
Před odstřižením byste nepoznali, jestli to bude blatník, nebo dveře. Kousky plechu odpadávají a díly získávají pomalu svůj tvar. Není tu slyšet jediného slova, všude děsivý rámus a hluk, ale slova tu nejsou potřeba, všechno šlape jako hodinky, každý ví, kde má své místo. Panuje tu pořádek a systém – na velké tabuli svítí nápisy kolik, kdy a čeho se bude vyrábět, každá raznice má svou barvu, podle typu cílového vozu, každý kousek plechu má svůj kód.
Na konci lisovny už lze rozpoznat jednotlivé části karosérie budoucího automobilu.

Montážní hala

Že to na montážní hale není žádná flákačka, jsme viděli hned při příchodu. Lidé tu kmitají, jak natažení na klíček a jsou dokonale sehraní. Když máte na svůj pracovní úkon 58 vteřin, tak to jinak nejde. Jsme důrazně upozorněni, že není dobré překážet zaměstnancům v práci – každá vteřina je tu velmi drahá.
A jak je to s tou svatbou? Všechny díly se tu spojí, aby mohl vzniknout automobil. A právě spojení motoru a převodovky s karosérií se nazývá svatba.

Muzeum

Jak je na exkurzích zvykem pořídíme před muzeem společné foto a vstupujeme do expozice. Prolétneme celou historií, od staříků motorek a aut značky Laurin – Klement (založené r. 1895) až po nejnovější návrhy prototyp vozů Škoda včetně VISION D. Zkoumáme logo Škodovky - okřídlený šíp. 


 

Všichni děkujeme za organizaci exkurze prof. Vondráčkové a doprovázející prof. Kozderkové.

19.05.2014 - Autor: Anna Imramovská