Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni (Vítězná pláň)


Skrytý nadpis

Články z intranetu...

Vyhledávání

Lyžařský kurz Horní Mísečky

Ve dnech 6.1. – 13.1. 2007 proběhl kurz třídy 1.E na tradičním místě v penzionu Horské Zátiší na Horních Mísečkách. Největším starostí bylo počasí, které ...

Ve dnech 6.1. – 13.1. 2007 proběhl kurz třídy 1.E na tradičním místě v penzionu Horské Zátiší na Horních Mísečkách. Největším starostí bylo počasí, které lyžování stále nepřálo. Vytrvalý déšť s namrzající vodou vytvořil ze sjezdovek ledovou horu. Vítr potom neumožnil, abychom vyjeli na Medvědín. Byla v provozu pouze spodní lanovka. Ale přesto výcvik probíhal. Velký smutek zavládl po zjištění, že noční lyžování nebude. Jediné místo v ČR, kde se lyžovalo, byly právě Mísečky a tak zájem lyžařů z blízka i z dáli byl velký.

Program kurzu: Carving, snowboardy, běžecká průprava a turistika na lyžích. Studenti si tedy mohli na sněhu vyzkoušet vše z pestré škály pohybových aktivit, které GVP nabízí na svých kurzech. Velikým přínosem byla spolupráce s UK FTVS. Studenti volitelného předmětu lyžování pod vedením pana dr. Tomáše Gnada mohli ihned aplikovat nově získané poznatky z carvingu v praxi na studenty naší školy. Na výcviku se nestává, aby v družstvu byl jeden až tři studenti. To se potom stihne práce... A spokojeni byli všichni. Proti plánu kurzu jsme redukovali běžky. Ale to asi studenti uvítali.

Závěr kurzu vrcholil závodem. Počasí opět nepřálo, a tak se pořádal závod velice netradiční… Slalom s neobvyklým startem s lyžemi v rukou. Další závody byly z důvodu špatných podmínek zrušeny.

Promítli jsme si filmy: Technika carvingu a Snowboardová škola Michala Černíka. Studentům jsem nabídl přednášky s prezentacemi: Lyžařský kurz GVP, Historie lyžování a Příprava lyží. Jestli vás tyto informace zajímají můžete si prezentace prohlédnout na disku S/ucitele/bach/Petr.Erlebach/lyžařsky kurz. Případné dotazy vám zodpovím.

Nevynechali jsme ani výstavní expozici muzea v Jilemnici. Seznámili jsme se s počátky českého lyžování, prošli jsme si historicko – etnografickou část a obdivovali jsme krajinky Františka Kavána (1866 – 1941) malíře narozeného ve Víchovské Lhotě u Jilemnice. Největším problémem bylo onemocnění všech tří pedagogů. Všichni jsme se snažili vydržet, ale nemoc byla silnější. Kurz to ovlivnilo až v době večerky. První spali vždy učitelé. Studenti mohli využít bohaté zázemí penzionu (za úplatu bazén s protiproudem, saunu a stolní fotbal, volně pak malou tělocvičnu se stolním tenisem a šipkami). Poslední večer studenti trávili společně s novými kamarády z gymnázia Humpolec a studenty UK FTVS na diskotéce.

Závěrem dovolte, abych poděkoval profesorkám Heleně Šilhánkové a Ireně Patákové, studentům 1.E GVP, majitelce penzionu a zaměstnancům a Horského Zátiší.

Jestli se chcete na Horské Zátiší podívat i vy mohu slíbit, že připravujeme výběrový kurz na stejný termín roku 2008. Program bude: snowboarding, sjezdové lyžování a v případě zájmu fakultativně běžky. Předběžné přihlášky přijímám již nyní.

15.01.2007 - Autor: Petr Erlebach