Zastoupení ČR v Evropském parlamentu mládeže. Nahoře: Matěj Chvalkovský, Robert Hecht, Jakub Šnajberg, Filip Ondra, Michal Čarný, Jan Průša; Dole: Václav Stárek; Anar Kučera; Lukáš Kačena.
Bylo přesně 9 hodin a 30 minut, pátek 8. dubna, když se kongresový sál hotelu Rica Forum začal pomalu plnit. Všude panoval čilý ruch a bylo slyšet směsici snad všech možných evropských jazyků. Ve vzduchu bylo cítit napětí a očekávání. Právě začínalo valné shromáždění 48. mezinárodního zasedání Evropského parlamentu mládeže. Po úvodním projevu prezidentky zasedání, Pamely McGill, atmosféra mírně zhoustla. Nyní totiž přišla na řadu jedna z nejdůležitějších částí celého zasedání - jednání o rezolucích, na kterých všech 15 komisí během uplynulých sedmi dnů tak usilovně pracovalo.
Úvodní projev prezidentky zasedání, Pamely McGill.
Když se za řečnickým pultem objevil zástupce komise "Civil Liberties, Justice and Home Affairs I", který představil novou koncepci celoevropského boje proti organizovanému zločinu, v sále to začalo šumět. Hlavním cílem této koncepce bylo totiž zavést celoevropský DNA registr, kde by byla zanesena genetická informace všech občanů EU. Tento nápad si okamžitě získal řadu příznivců, ale i mnoho odpůrců. To se projevilo hned vzápětí, během velmi tvrdého útočného projevu proti této rezoluci, v němž vystupující upozornil na nebezpečí zneužití osobních údajů a riziko korupce. Někteří z delegátů přirovnávali myšlenku povinného registru k potlačování presumpce neviny. Debata byla velmi živá a napínavá. Negativní ohlasy střídaly slova podpory těch, kteří byli přesvědčeni, že právě celoevropský DNA registr je správná cesta k efektivnímu boji proti zločinu a terorismu. I když závěrečný projev komise obhajující novou koncepci byl velmi působivý a zajisté přesvědčil mnoho nerozhodných delegátů, v závěrečném hlasování rezoluce o pár hlasů neprošla.
Důvod ke smutku to však nebyl. Není totiž ani tak důležité, jestli nakonec vytvořená rezoluce projde či nikoliv, jestli je rozdíl mezi "pro a proti" 7 nebo 30 hlasů. Důležité je, že na ní 14 lidí z různých evropských zemí více než týden pracovalo, dokázalo se i přes drobné rozepře shodnout na základních myšlenkách a nakonec se společně za svou rezoluci postavit. Důležité také je, že mladí lidé, kteří se před pár dny ještě vůbec neznali, dokázali pracovat jako tým.
Valné shromáždění je jednou z nejdůležitějších částí celého zasedání.
Mezinárodní zasedání Evropského parlamentu mládeže není však jen o psaní rezolucí, ale zejména o poznávání nových lidí, jejich kultur a zvyklostí. Právě k takovému poznání sloužil Team-building, který tvořil první tři dny mezinárodního zasedání. Letos se konal v malebném prostředí norských fjordů, v malém městečku Suldal. Ubytování ve škole "Ryggjabo videregaende skole" a spaní ve spacácích přímo ve třídách působilo trochu sparťansky, nicméně přispělo k vytvoření kolektivního ducha a nikdo si na nepohodlí nestěžoval. Náladu vylepšovalo i příjemné slunečné počasí.
Team-building jsme strávili v nádherné přírodě Suldalu.
Vlastní náplní Team-buildingu byly nejrůznější aktivity, jako například seřazení účastníků do řady podle data narození, avšak se zavázanýma očima a bez použití slov, vytvoření čtverce "poslepu", logické hry a řada dalších. Jedním z úkolů, které pro delegáty organizátoři přichystali, bylo prolézání pavoučí sítí. Nešlo přitom pouze o to ukázat vlastní obratnost. Sítí museli prolézt všichni a úspěch celé skupiny závisel na vzájemné spolupráci jednotlivců. Na řadu proto přišlo vzájemné podávání, prostrkování a přenášení. To se pochopitelně neobešlo bez salv smíchu a povzbuzování.
Jednou z důležitých částí zasedání Evropského parlamentu mládeže byla také EuroVillage, kde se formou stánků představily všechny zúčastněné země. Česká republika zaujala multimediální prezentací, v níž představila krásy českých měst. Jako každým rokem, i letos nebyla nouze o různé národní speciality. České buchty, moravské uzené a zejména obrovská sklenice s utopenci přitáhla pozornost nejen delegátů, ale i novinářů. Večer EuroVillage zakončily prezentace delegací, při níž zástupci každé země předvedli něco, co reprezentuje jejich zemi. Delegace České republiky zazářila nádherně provedenou polkou. Kypřané zase předvedli nefalšovanou kyperskou svatbu v národních krojích včetně nezbytného oholení ženicha.
Na EuroVillage nebyl jediný stánek, u kterého by nebyla tlačenice.
S velkým ohlasem se setkal také EuroConcert, který se uskutečnil pod patronací starosty hrabství Rogaland pana Bergsakera. Celou akci lze bez nadsázky nazvat přehlídkou mladých talentů z řad delegátů, kteří nejen hráli na nejrůznější hudební nástroje, ale i zpívali. Česká republika se prezentovala písní od skupiny Chinaski I. signální.
Píseň od Chinaski v podání české delegace.
Během deseti dnů zasedání v norském Stavangeru vznikla přátelství, která budou možná trvat celý život. Při loučení proto nechyběly slzy a slib, že se sejdeme znovu na letním zasedání v Basileji.
Fotografie ze 48. zasedání Evropského parlamentu mládeže můžete nalézt na adrese: www.eyp.no; sekce session > photos a také na: www.neoptera.cz/stavanger/.
Členy české delegace v Evropském parlamentu mládeže jsou: Michal Čarný, Jakub Šnajberg, Robert Hecht, Václav Stárek, Matěj Chvalkovský, Kateřina Suchánková, Filip Ondra, Jan Průša a pedagogickým doprovodem byla prof. Helena Šilhánková.