Menu se načítá

PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

Magdalena Šídlová

20. prosince 2019
Když se řekne historická práce, většina lidí si vybaví nekonečné hodiny strávené v archivu nad tlustými svazky starých nudných knih psaných zaniklými jazyky a plných složitých letopočtů. Ale je to opravdu jediný způsob, jak prozkoumávat naše dějiny? My z dějepisného semináře, kteří jsme se zapojili do projektu Paměti národa jsme se ale přesvědčili, že zkoumat minulost jde mnohem zábavnějšími a lehčími způsoby.

Příběhy našich sousedů je projekt, který se soustředí na žáky základních a nově i středních škol a jejich poznávání historické práce. Proces je složitější, ale pokusím se vám ho krátce shrnout.

Nejdříve jsme si vybrali pamětníka, Jiřího Toncara, kterého jsme vyzpovídali o celém jeho životě. V jeho životním příběhu jsme se rozhodli zaměřit na vzpomínky z Pražského povstání na konci druhé světové války a na jeho celoživotní lásky ? skauting a Sokol.

Obrázek 1: S pamětníkem

Poté jsme měli možnost podívat se do Archivu bezpečnostních složek a prohlédnout si celé prostory. Zúčastnili jsme se také několik workshopů a přednášek na téma, jak vyprávět pamětníkův příběh či zpracovávat video.

Obrázek 2: V archivu

Na konci nás čekala závěrečná prezentace i s žáky jiných škol, kde jsme si mohli vyslechnout i příběhy dalších pamětníků. Video z této akce můžete nalézt zde: https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/11910/pribehy-nasich-sousedu-zaujaly-stredoskolaky

Z celého rozhovoru vzniklo několik výstupů v podobě audio reportáže, krátkého videa či komiksu. To vše můžete najít zde: https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha/praha- 2019-2020/toncar-jiri/

Obrázek 3: Závěrečná prezentace

A co jsme si tedy odnesli z tohoto projektu? Podařilo se nám lépe pochopit historickou práci a uvědomit si, kolik různých příběhů naše historie ještě skrývá a že se jen stačí porozhlédnout kolem sebe a začít tyto příběhy objevovat.

Komentáře

Zatím tu nic není
Nejste přihlášeni - komentář bude přidán po schválení adminem