Menu se načítá

Výstava MOSTY MEZI NÁMI / Řecko očima studentů Gymnázia Na Vítězné pláni

Gymnázium Na Vítězné pláni je od roku 2012 koordinátorem bilaterálního evropského projektu DISCOVERY OF EU IDENTITY 2012-2014. V rámci projektu jsme dvakrát navštívili Řecko, během dvouleté práce vytvořili mnoho fotografií, výtvarných děl, literárních miniatur, odbornějších sond do oblasti umění, fantazijních kreací a součástí práce je i malá filologická práce na slovníčku společných řecko-česko-anglických slov a také sborník.

Naše dvouleté snažení vyvrcholí výstavou, která bude mít vernisáž 9.září v 18:00 v budově Muzea hlavního města Prahy /ODKAZ/. Výstava v prostorách Muzea hl. města Prahy bude trvat do 12. října 2014. Na vernisáž a celou výstavu jsou všichni profesoři, studenti a přátelé školy srdečně zváni. Pozvánku najdete ZDE  /nutno vytisknout/.

Další informace získáte na našich stránkách, které v rámci projektu vznikly a mimo jiného obsahují všechna témata, která jsme zpracovali /ODKAZ/.

 

Cílem našeho projektu bylo seznámit studenty s řeckým prostředím, se způsobem života jejich řeckých vrstevníků a osvojit si přímo na místě vědomosti z historie, architektury a užitého umění starověké evropské civilizace. Studenti se v pracovních skupinách zabývali dílčími tématy, jako např. Mosty, byzantské umění a kostely, Orraon, pohřbívání ve starověkém Řecku, archeologické muzeum Arta a další, což prezentují jednotlivé části výstavy.
Dvouletá práce nadaných studentů, zapojených do projektu, má za cíl představit řeckou minulost i současné Řecko, jeho kulturu, společenské žití a jiné zajímavé poznatky nasbírané studenty během cest do této země. Návštěvník výstavy se zde může seznámit s našimi zážitky, radostmi a cestovatelskými strastmi; vzpomínkami na řecké hostitelské rodiny; prohlédnout si výkresy a malby studentů; zhlédnout fotografie; získat informace o tom, co nás zaujalo na starověké a moderní řecké kultuře. Většina z nás měla možnost hostit u sebe doma studenta z Řecka a poté bydlet u jeho rodiny. Byl to pro nás všechny neuvěřitelně silný zážitek, který si jistě uchováme v paměti na celý život. Po překonání nejen jazykových bariér jsme si našli mnoho přátel v malé řecké vesničce Diasello, která se nachází v horách Epeiru. Návštěva Řecka a řeckých rodin nás podnítila k mnoha dalším dílčím výtvorům, jako je například řecko-česko-anglický slovníček společných slov, literární sborník o životě v Řecku a inspirovala nás také k vytvoření módních kreací ovlivněných starověkým odíváním.
Výstava je rozdělena do několika tematických oblastí a studenti v nich ukazují, že „mosty“ jsou dnes již pevnou součástí jejich života a o své poznatky, prožitky a nadšení z Řecka se chtějí podělit s širokou veřejností.

Anotace k názvu výstavy:
Propast, která se klenula mezi námi, jakožto studenty pražského gymnázia a našimi řeckými protějšky z horských vesnic, byla jaksepatří hluboká. Ale o to víc bylo lákavé ji zkusit překlenout, vytvořit most mezi dvěma vzdálenými břehy. Ten most mohl být zpočátku vratký a nestabilní, představme si třeba visutý provazový můstek houpající se nad propadlinou tvořenou vzájemnou vzdáleností jazykovou, historickou, ale i zeměpisnou. Houpající můstek by doslova vystihoval počáteční pocity nejistých českých i řeckých studentů při prvních vzájemných setkání v Praze. Mezitím, co se však začínají osmělovat při společných výletech a posezeními ať už v kavárnách nebo čajovnách, se provazový most pomalu přeměnil na stabilní lávku, která dále čekala už jen na další zpevňování. Toho se jí dostalo při našem příjezdu do domovů našich nových řeckých přátel, kde jsme byli doslova vtaženi do jejich tradic, radostí i strastí. Nejenom poznávání jejich rodin, jejich okolí a jejich života, ale hlavně každodenní kontakt s našimi Řeky umožnil vznik pevného mostu mezi našimi zeměmi. Tento most, na kterém se vzájemně setkáváme a procházíme se společně na obou březích, které spojuje, jistě překoná zub času stejně skálopevně, jako tomu bylo u mostů v Artě a u obce Plakas.

Komentáře

Hledáme spolužáka Tomáše Smetanu. 725 562 429

Nejste přihlášeni - komentář bude přidán po schválení adminem